سئو بوی: در صورتی که برای تجسم خیلی از نیازمندی های حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، تقویت فنی مورد نیاز است، در مواردی هم مباحث نرم افزاری اهمیت پیدا می کند و توجه به تولید محتوای بومی که بتوان نیازهای خاص مردم ایران را به واسطه ی آن تأمین کرد، بخشی از این جریان است.
به گزارش سئو بوی به نقل از ایسنا، یکی از لازمه های رشد اقتصادی، لزوم تولید است. تولید محتوای بومی که شاید نتوان نمونه آنرا در منابع بین المللی یافت و علت آن هم محدود بودن برخی اطلاعات به زبان و جغرافیای خاص هر کشور است را می توان زیر مجموعه ای از این تولید دانست که با نام گذاری سال ۱۳۹۸ با عنوان “رونق تولید” توسط مقام معظم رهبری، می توان بار دیگر به اهمیت این مورد پرداخت.
تولید محتوای بومی به زبان فارسی در حوزه فضای مجازی همواره از دغدغه های مسئولان فناوری اطلاعات و همینطور بخش فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده است و البته چاره هایی هم برای آن اندیشیده شده که توسعه میزان استفاده مصرف کنندگان اینترنت از محتوای داخلی به ۸۰ درصد تا انتهای برنامه ششم، افزایش حجم تولید محتوای بومی دیجیتال با افزایش منابع حقیقی و حقوقی تولید محتوا و تسهیل فعالیت های آنها همچون آنهاست، اما هنوز هم راه زیادی برای پیمودن دارد.
همینطور در حالیکه زنگ آغاز شبکه ملی اطلاعات چندسالی است که زده شده، یکی از تکه های اصل این پازل، مبحث محتوای بومی است که مسئولان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات هم همواره به آن تاکید داشته و با راه اندازی فازهای سه گانه شبکه ملی اطلاعات و بحث های زیرساختی مربوط به آن، کمبود در زمینه محتوای بومی را می توان حلقه مفقوده شبکه ملی اطلاعات دانست که نیازمند مشارکت بخش های خصوصی و تجمیع کنندگان محتواست.
شبکه ملی اطلاعات به تعبیر برخی، یک زیرساخت یا به عبارتی یک سخت افزار است که نیازمند تولید محتواست. محتوایی که طبیعتاً یک نهاد یا سازمان خاص نمی تواند اساساً متولی آن بشود، چونکه این محتوا باید آنقدر گسترده باشد که بتواند نیاز فکری، فرهنگی و حتی سرگرمی مردم را پاسخگو باشد.
در این شرایط مسلماً کسی بهتر از مردم نمی تواند تولیدکننده نیازهای محتوایی کشور باشد. البته این مورد محتاج نظارت از بالاست تا از صدمه های احتمالی گسترش اینترنت جلوگیری شود.
از طرفی همان گونه که محمدجواد آذری جهرمی – وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات – اذعان دارد، مقام معظم رهبری در سخنان خود درباره شبکه ملی اطلاعات به بحث فنی اشاره ای نداشته اند و بیشتر گلایه ایشان به لحاظ محتوایی بوده است.
در واقع از نظر مقام معظم رهبری “شبکه ملی اطلاعات یک کلیدواژه است که مفهوم این کلید واژه حاکمیت جمهوری اسلامی ایران در فضای مجازی است؛ البته حاکمیت نه به این معنا که باید این فضا را بست، حاکمیت به این صورت که به دنبال سهم واقعی خود در فضای مجازی باشیم و ناظر بر این چیزی که در فضای حقیقی داریم در فضای مجازی هم باید وجود داشته باشد”.
در نهایت همان گونه که مسئولان معتقدند، مباحثی مانند شبکه ملی اطلاعات، پروژه هایی نیستند که بتوان انتظار داشت یک روز شروع شده و یک روز هم آخر یابند و حلقه هایی مانند تولید محتوا هستند که به تکمیل این پروژه کمک کرده و باعث رشد و توسعه آن می شوند و از قضا این دفعه فقط مسئولان نیستند که در این زمینه مسئولیت و وظیفه داشته باشند، بلکه هریک از افراد بعنوان بخشی از جامعه مجازی می توانند نقشی در این راستا ایفا کنند.You may also like