سئو بوی: محققان ایرانی در ادامه تلاش ها برای گذار از نسل چهارم شبکه تلفن همراه موفق به پیاده سازی نسل پنجم شبکه تلفن همراه در مقیاس آزمایشگاهی شدند.

به گزارش سئو بوی به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ۱۰ سال از رونمایی نسل چهارم شبکه تلفن همراه می گذرد. اما امروز زمزمه ها درباره نسل پنجم است. نسلی که گفته می شود تا سال ۲۰۲۰ رونمایی می شود.
ایران باز با تلاش جوانان نوآور و توانمند از این حرکت فناورانه عقب نمانده است. به گونه ای که پیاده سازی نسل پنجم شبکه تلفن همراه در مقیاس آزمایشگاهی درحال انجام است که در کنار آن با تولید و بومی سازی این دانش امکان نمایش خدمات آموزشی و مشاوره ای باز بوجود آمده است.
آزاد روانشید مدیر یک واحد فناور اظهار داشت: نسل پنجم شبکه تلفن همراه با هدف کاهش وابستگی به سخت افزار که در نسل چهارم شاهد آن هستیم و ایجاد انعطاف پذیری و پویایی بیشتر، با حرکت به سمت تکنیک های مبتنی بر IT و شبکه های نرم افزار – محور، تحولی ساختاری در این عرصه به وجود آورده است.
وی عنوان کرد: نسل پنجم بر طبق راهکار رایانش ابری قابلیت پیاده سازی بر بستر سخت افزاری موجود در مراکز داده را دارد. از این رو شبکه نسل پنجم بسیار قابل انعطاف و توسعه پذیر است که این خود سبب افزایش سرعت و تعجیل در نمایش خدمات به مشترکان سرویس های مخابراتی می شود.
ایران باز همانند سایر کشورهای پیشرو حالا در عرصه پیاده سازی نسل نوین شبکه تلفن همراه قدم نهاده است. نسل پنجم شبکه تلفن همراه در دنیا هنوز بصورت تجاری راه اندازی نشده و تنها بعضی از کشورها مانند آلمان و انگلستان بطور آزمایشی در مقیاس های کوچک و محلی آنرا راه اندازی کرده اند و به کاربران خاص بصورت محدود سرویس نمایش می دهند.
ایران را باز باید در زمره پیشگام در این حوزه دانست. رهایی از وابستگی سخت افزاری در نسل پنجم نیاز به درنوردیدن مسیر نسل های قبل را منتفی می کند.

You may also like