سئو بوی: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به این سوال که آیا اینستاگرام فیلتر می شود، اشاره کرد: چیزی که من متولی آن نیستم، چگونه جواب دهم که میگردد یا نه.؟
به گزارش سئو بوی به نقل از ایسنا، محمدجواد آذری جهرمی در حاشیه بازدید از نمایشگاه شهر هوشمند در محل نمایشگاه بین‎المللی مشهد در جمع خبرنگاران، اظهار نمود: تجربه نشان داده که مباحث مربوط به حوزه سالم سازی شبکه های اجتماعی با فیلترینگ حل نمی گردد. اینکه ما بیان می نماییم با بحث فیلتر مخالف هستیم، مفهومش این نیست اتفاقاتی که رخ می دهد را نادیده می گیریم، اتفاقاتی رخ می دهد، اشکالاتی هست و مخاطراتی جدی وجود دارد که می تواند بستری باشد به جهت اینکه جوانان جهت توسعه کسب و کار خود از آن استفاده کنند. از بُعد مسائل امنیتی امکان دارد بحث کلان داده ها مهم باشد اما واقعیت این است که تجربه نشان داده فیلتر جواب نمی دهد و باید بعنوان یک مساله جدی و در همه ابعاد همچون فرهنگ سازی به آن نگاه کرد.
آذری جهرمی با اشاره به اینکه این یک کار کوتاه مدت و زود بازده نیست که امروز تصمیم بگیریم و فردا جواب دهد، عنوان کرد: به این راحتی محقق نخواهد شد، بلکه مجاهدت و تلاش نیاز دارد. وزارت ارتباطات نمی تواند داخل گود برود و عده ای در مسائل فرهنگی و حوزه های دیگر بودجه هایی بگیرند که وظیفه آنها کار فرهنگی است و اینکه آنرا انجام می دهند یا نه سوژه دیگری است و بعد باز مطالبه کنند که وزارت ارتباطات چه کاری انجام می دهد؟ در آخر نتیجه مطالبه این است که باید ببندید. این راهکار و صورت مساله جواب نمی دهد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: اگر ما واقعا بخواهیم فضای مجازی را در خدمت رشد و توسعه کشور استفاده نمائیم، به سمت استقلال در این فضا پیش برویم و سهم خودرا در فضای جهانی داشته باشیم، با حرکت همسو و هم جهت همه مسئولین و توجیه و همراه سازی مردم پاسخ می دهد.
وی بیان کرد: دو چاره برای این مساله قرار داده شده که چاره اول بحث کارگروه تعیین مصادیق در قانون است که متشکل از ۶ نماینده از دولت، دو نماینده از مجلس و چهار نماینده از نهادهای عمومی شامل صداوسیما، سازمان تبلیغات، نیروی انتظامی و دادستان است که از دولت نیستند. به این علت که دولت با این رویکرد موافق نیست، در کارگروه طرح و جلسه ای تشکیل نشده است. دولت نظر مساعدی درباب این مساله ندارد.
آذری جهرمی افزود: یک راهکار باز این است که قوه قضاییه حکم صادر کند. این ساختاری است که قانون قرار داده و امکان دارد حکم صادر شود که در فیلتر تلگرام باز همین اتفاق افتاد، تابحال حکمی صادر نشده است. مسئولین قضایی صحبت هایی می کنند، فصل الخطاب موضوعات قانون است و برخی به لحاظ حقوقی اعتقاد دارند اینکه یک قاضی برای کشور در خارج از حیطه صلاحیت خود حکم کند، قانونی نیست اما هم اکنون اجماعی در ارتباط با این مساله وجود ندارد.
وی درباب افتتاح آغازین پارک توسعه اقتصاد دیجیتال، اظهار داشت: در این پارک شرکت های دانش بنیان مستقر می شوند. پارکی است که شرکت ها و کسب وکارها را برای رشد خودشان توانمند می کند. شرکت هایی با ۵۰۰ میلیون درآمد سالانه وارد این حوزه می شوند و با توانمندسازی ها و تسهیلاتی که در اختیارشان قرار می گیرد به شرکت هایی با حدود ۵ میلیارد تومان درآمد سالانه می رسند و پس از پارک بیرون می روند. این یک فضای حمایتی برای رشد شرکت ها در مرحله خاصی بوده که طراحی شده و آغازین مورد آن باز در دهه فجر در مشهد راه اندازی خواهد شد.
آذری جهرمی درباب توسعه ارتباطات در روستاها، عنوان کرد: طبق برنامه ششم توسعه ما موظف هستیم که برای۹۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار خدمات ارتباطی فراهم نماییم که در حال پیگیری است.
به گزارش سئو بوی به نقل از ایسنا، محمدجواد آذری جهرمی امشب در مراسم رونمایی از پروژه های هوشمندسازی شهرداری مشهد در هشتمین نمایشگاه شهر هوشمند در محل نمایشگاه بین المللی مشهد، اظهار نمود: صفت هوشمندی در شهر هوشمند تنها به شهر برنمی گردد، بلکه به مدیریت شهری بر می گردد، در شهر هوشمند شهروندی داریم که با المان ها، ابزارها و پل های توسعه دهنده فناوری آشنایی داشته و آنها را در اختیار دارد و افرادی که باید از آن استفاده کنند.مردم باید ملموس احساس کنند که در شهر هوشمند چه اتفاقی در حال رخ دادن است، چه پیشرفت هایی وجود دارد و ما مقرر است تا سال آینده به کجا برسیم؟
آذری جهرمی با اشاره به اینکه شهر هوشمند از دو جهت حایز اهمیت است، عنوان کرد: یک مورد اینکه شهر مشهد ویترین جمهوری اسلامی است، بخش زیادی از گردشگر ها ابتدا وارد مشهد می شوند و آغازین مواجهه آنها با ایران و آغازین محل اقامتشان، مشهد است، آن تصویری که از مشهد در ذهن آنها شکل می گیرد می تواند معادل تصویر ایران باشد. دوم اینکه هوشمند کردن مدیریت شهری به معنای احداث بازار کار برای جمع فناور است که خلاقیت های خودرا بروز دهد. هوشمندسازی مدیریت شهری می تواند بعنوان یکی از پروژه های حوزه اشتغال باشد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بیان کرد: مشهد ظرفیت های خوبی در نیروی انسانی و جوان دارد. استارت آپ هایی از شهر مشهد به موفقیت رسیدند. در چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی و دهه فجر، آغازین پارک توسعه اقتصاد دیجیتال کشور بعنوان آغازین نهاد توسعه اقتصاد دیجیتال را در شهر مشهد افتتاح خواهیم کرد.
وی با اشاره به اینکه مشهد هم ظرفیت اقتصادی برای توسعه هوشمند و هم نیروی انسانی داشته و هم دولت به این شهر توجه دارد، اشاره کرد: ما در عرصه مدیریت شهری و پروژه هوشمندسازی آن باید اهداف خودرا به صورت شاخص مشخص نماییم. شورای شهر باید بعنوان اکوسیستم مدیریت هوشمند شهری تصمیمات ویژه ای بگیرد، اگر ساختمانی باید مطابق با استانداردهای هوشمندسازی باشد، باید تخفیف های ویژه داد، این تخفیف ها اقتصاد را بزرگ تر می کند. تخفیف ها، درآمد حوزه خدمات شهری را کاهش نمی دهد. یک سال امکان دارد اینگونه باشد اما بعد وضعیت بهبود می یابد و جنس آن سرمایه گذاری است.
آذری جهرمی افزود: باید تکالیف شهردار مشخص شود که باید در حوزه هوشمندسازی به دنبال چه چیزی برود؟ بخشی از ماموریت های هوشمندسازی دستاورد استفاده از فناوری اطلاعات در عرصه مدیریت است. شفافیت اتفاق خوبی بوده که در مشهد رخ داده است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: هوشمندسازی مدیریت شهری با تصدی گری مجموعه اجرایی مدیریت شهری به جایی نمی رسید. انحصار و رانت در اجرای پروژه های شهری مخالف اهداف هوشمندسازی است. باید مجموعه مدیریت شهری در هوشمندسازی، رقابتی در اختیار جوانان قرار دهد تا خلاقیت خودرا بروز دهند. باید این شرایط فراهم گردد. باید در شورا مقرراتی احداث شود، شهرداری تسهیلات دهد و آنها این فرایند را انجام دهند. لازمه فعالیت این جوانان داده های شهری است.
وی افزود: اقدام بزرگ شهرداری مشهد رکورد ۱۱ میلیارد است که در چارچوب داده های باز در اختیار قرار می دهد. اطلاعات متعلق به شهرداری ها نیست، بلکه سرمایه های کشور است و باید عادلانه و شفاف در اختیار همه قرار گیرد. این اقدام یکی از اقدامات تسهیلگر و توانمندساز این شهر در رقم زدن مدیریت شهری هوشمند بوده و این دستاوردها دستاوردهای کشور است، نه تنها مشهد.You may also like