سئو بوی: در سال ۲۰۱۰ گوگل پا در راهی گذاشت که هدف آن جایگزینی کامل برق مصرفی این شرکت با انرژی های تجدیدپذیر بود. اما مقصد نهایی این نبود. این شرکت در آغازین اقدام خود با یک «مزرعه ی باد» ۱۱۴ مگاواتی در ایالت آیووای آمریکا توافقنامه ی خرید برق امضا کرد.

گوگل به جهت اینکه مطمئن شود این خرید تأثیر معناداری روی «محیط زیست» دارد، به دنبال این بود که تمام پولی که برای این خرید می پردازد، صرف توسعه ی پروژه های انرژی تجدیدپذیر شود. در ادامه ۱۰ نکته درباره ی «تجارت جدید» گوگل می خوانیم:

۱- گوگل در سال ۲۰۱۷ با اجرای بیشتر از ۲۰ پروژه، پس از هفت سال و دستیابی به تولید ۲.۶ گیگاوات برق، اعلام نمود به هدف تأمین ۱۰۰ درصد انرژی اش از منابع تجدیدپذیر دست یافته است. این یک دست آورد عظیم بود؛ بویژه که وقتی گوگل این برنامه را آغاز کرد، پنل های خورشیدی یک فناوری لاکچری محسوب می شد و برابریِ قیمت انرژی بادی با انرژی فسیلی در حد رویا بود.

۲- حقیقت دارد که گوگل در تولید انرژی های پاک به مرحله ای رسیده که می تواند تمام برق خودرا از منابع تجدیدپذیر تأمین کند اما به نظر نمی رسد تمام برق مصرفی این شرکت از منابع تجدیدپذیر باشد. کارشناسان معتقدند گوگل نمی تواند همیشه به منابع تجدیدپذیر فعلی اش اتکا کند. به این خاطر که انرژی خورشیدی و بادی گاهی هستند و گاهی نه؛ درست برخلاف مصرف برق گوگل. از جانب دیگر نیاز گوگل به برق همواره رو به افزایش است.

۳- گوگل ادعا می کند حالا «بزرگ ترین شرکت خریدار انرژی های تجدیدپذیر در جهان» است. این شرکت سالانه به طور مستقیم ۲.۶ گیگا وات – به اندازه ای که مصرف می کند – انرژی تجدیدپذیر می خرد. اما این بدان معنا نیست که تمام انرژی خریداری شده، توسط گوگل مصرف میگردد. به بیان دیگر، زمان ها و مکان هایی هست که گوگل بیشتر انرژی مصرفی اش را از منابع سنتی تأمین می کند؛ درحالی که به طور همزمان برقی که از سرمایه گذاری گوگل روی منابع تجدیدپذیر تولید شده، از بین می رود.

۴- گوگل با پنج کشور قرارداد تأمین انرژی تجدیدپذیر امضا نموده است. این قراردادها در واقع برای پیشبرد ساخت وساز پروژه های انرژی های تجدیدپذیر در گوشه و کنار جهان است و سبب بیشتر از سه و نیم میلیارد دلار سرمایه گذاری برای توسعه ی پروژه های انرژی های تجدیدپذیر میگردد.

۵- هدف گوگل در بلندمدت، جایگزینی انرژی پاک با انرژی فسیلی است. برای گوگل، رسیدن به مرحله ای که ۱۰۰ درصد انرژی مصرفی خودرا از منابع تجدیدپذیر تأمین کند، تنها آغاز راه است اما این گامی کلیدی و الزامی برای تبدیل انرژی های تجدیدپذیر از یک منبع محدود برای گوگل، به منبعی است که در آینده تمام نیروی مورد نیاز شبکه ی برق را تأمین کند.

۶- گوگل تصمیم دارد به موازات گسترش فعالیت هایش، خرید انرژی های تجدیدپذیر را هم افزایش دهد و انرژی مصرفی اش را از همان محلی که در آن فعالیت می کند یا پایگاه داده هایش آنجا مستقر است، تهیه نماید. برای این کار گوگل در نیروگاه های انرژی های تجدیدپذیر سرمایه گذاری می نماید و به عبارتی عملاً وارد حوزه ی انرژی شده است.

۷- گوگل برای اهمیت دادن به انرژی دلایل زیادی دارد اما دلیل اصلی آن این است که تجارت این شرکت به انرژی بستگی دارد؛ تجارتی که در سال تقریباً به اندازه ی کل شهر سانفرانسیسکو برق مصرف می کند! پس برای این شرکت مهم می باشد که یک منبع انرژی مطمئن و پایدار برای عرضه ی خدماتی نظیر جست وجو، ایمیل، نقشه، یوتیوب، حافظه ی ابری و… داشته باشد.

۸- شرکت های تجاری نقش مهمی در انتقالی قدرتمند و پایدار به اقتصادِ انرژی پاک بازی می کنند. در این میان گوگل بعنوان پردرآمدترین شرکت تجاری جهان در سال ۲۰۱۷، نقش خودرا در تغییرات اقلیمی پررنگ می بیند و تلاش می کند با گسترش انرژی های پاک راه را برای سایر شرکت ها هم باز کند تا آنها هم از انرژی های تجدیدپذیر برای فعالیت های خود استفاده کنند.

۹- کار گوگل به مدلول «مبارزه» با تغییرات اقلیمی نیست؛ خرید انرژی های پاک به دو دلیل برای کسب وکار گوگل اهمیت دارد: اول اینکه انرژی های تجدیدپذیر بیشتر مقرون به صرفه اند و دیگر اینکه منابع انرژی تجدیدپذیر مثل باد و خورشید رایگانند و این بدان معناست که خرید انرژی از این منابع اطمینان مالی فوق العاده ای به همراه دارد. در واقع گوگل همزمان که برای سیاره ی زمین دل می سوزاند، دلش برای جیب خودش هم می سوزد.

۱۰- ورود گوگل به این کار یک «مزیت ضمنی» دارد: این شرکت می خواهد انرژی مورد نیاز خودرا از نیروگاه هایی خریداری کند که هنوز ساخته نشده اند؛ نوعی سرمایه گذاری که به راه اندازی و تکمیل نیروگاه های انرژی پاک کمک می نماید و سبب «رشد اقتصادی» در مناطقی که گوگل آنجا فعالیت دارد میگردد. رشد اقتصادی آنها مساوی است با رشد اقتصادی گوگل و بدین سان گوگل هیچ گاه از چرخه ی کسب سود خارج نخواهد شد!

هرچه باشد از روزی که گوگل با خرید ۱۱۴ مگاوات انرژی پاک از یک نیروگاه، وارد این روند شد، تا امروز که ۲.۶ گیگاوات انرژی پاک را از ۲۰ نیروگاه خریداری می کند، تنها هفت پارسال و این شرکت ضمن تبدیل شدن به پردرآمدترین شرکت جهان، بزرگ ترین خریدار انرژی های پاک در جهان باز هست؛ شرکتی که با اتکا به ثروت / قدرتی بی انتها، برای آینده ی زمین برنامه ریزی می کند؛ چیزی شبیه داستان های علمی – خیالی!

ایسنا – میثم خدمتی
You may also like