سئو بوی: سرویس PTT یا Push to talk که در کشورمان با نام بی سیم، بی سیم پلیسی یا در نوع غیرحرفه ای آن واکی تاکی شناخته می شود، خدمتی است که در آن با فشردن یک دکمه ی تعبیه شده بر روی یک دستگاه خاص (بی سیم)، امکان برقراری ارتباط بی درنگ صوتی یک طرفه برای کاربر مهیا می شود.

به گزارش سئو بوی به نقل از ایسنا، هفته گذشته رویداد «همگام با اربعین، همراه با فناوری» به منظور عرضه توانمندی های شرکت های دانش بنیان با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات جهت تسهیل سفر معنوی اربعین اجرا شد. در همین راستا، سازمان فناوری اطلاعات ایران هم اعلام نمود که با همکاری شرکت های دانش بنیان خدمات متنوعی را برای رفاه حال زوار حسینی بوسیله درگاه اربعین فراهم نموده است. با ورود به این درگاه خدمات گوناگونی که توسط شرکت های دانش بنیان و خصوصی برای کاربران در نظر گرفته شده، دیده می شود که یکی از آن بی سیم ابری است؛ به همین بهانه در این گزارش به خاصیت های این سرویس اشاره شده است.

شبکه های بی سیم سلولار در سالهای اخیر و با پیشرفت شبکه های تلفن همراه و ظهور فناوری هایی مانند ۴G، ۳G و LTE این امکان را فراهم نموده تا خدمت Push to talk بر بستر شبکه تلفن همراه ارائه گردد که در این حالت از عبارت Push to Talk Over Cellular و یا نام اختصاری PoC برای یاد کردن از آن استفاده می شود. این خدمت بر بستر شبکه تلفن همراه یکی از خدماتی است که اکنون توسط خیلی از شرکتها در سطح جهان ارائه می شود. Emerging ۳G and ۴G فناوری PoC به کاربران این اجازه را می دهد تا در محدوده شبکه تلفن همراه، بصورت فرد به فرد یا فرد به گروه بصورت مستقیم و بدون تاخیر زمانی همانند آنچه در شبکه های PTT وجود دارد ارتباطات صوتی یک طرفه برقرار کنند.

ویژگی مهم در این نوع ارتباطات این است که برخلاف تماس تلفنی، مکالمات به سرعت ارسال شده و هیچ زمانی جهت پاسخ گویی و غیره هدر نمی رود. کاربرد بی سیم های PoC این نوع از ارتباط برای گروههای مختلف کاری، از شخصی گرفته تا تجاری و سایر گروههای عملیاتی مانند پلیس و اورژانس بسیار مناسب می باشد. از آن جایی که کاربران این نوع گروه ها اغلب افرادی هستند که در حین فعالیت و انجام کارهای مختلف نیاز به ارتباطات چند لحظه ای کوتاه ولی مکرر با یکدیگر دارند، این نوع ارتباط مطلوب ترین حالت ممکن برای آنها به شمار می آید، چونکه کاربران با فشردن و نگه داشتن یک دکمه می توانند صدای خودرا بدون درنگ زمانی به گوش سایر افراد گروه برسانند.

شبکه های بی سیم PoC کاربرد بسیاری در حوزه های مختلف شامل حمل و نقل، حراست و حفاظت، ساخت و ساز، حفاظت عمومی و اورژانس، نیروهای نظامی، صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، معادن و غیره دارد. علاوه بر این، اغلب کاربرانی که به دلیلهای مختلف نیازمند این نوع ارتباطات هستند اما امکان کسب مجوز و خرید تجهیزات برای آنها فراهم نیست نیز می توانند بخش عمده ای از نیاز خودرا با کمک این خدمت برطرف کنند.

در این میان بی سیم ابری یک شبکه ارتباطات بی سیم مبتنی بر تکنولوژی PoC است که برمبنای استانداردهای ۳GPP و ITU-T و تازه ترین مهارتهای طراحی شبکه های ارتباطی و با نگاه به بهبود تجربه کاربری طراحی و پیاده سازی شده است.

براساس این گزارش، کاربران و بهره برداران با بهره گیری از اپلیکیشن بی سیم ابری در عرض چند ثانیه می توانند به شبکه بی سیم متصل شوند. اپلیکیشن بی سیم ابری به نحوی طراحی شده که علاوه بر رابط کاربری جذاب و کاربر پسند، هر عملکردی که یک بی سیم رادیویی و یا واکی تاکی دارد را به کاربر عرضه نماید.

استفاده از این اپلیکیشن بسیار ساده و آسان است؛ با نگاه داشتن دکمه وسط اپلیکیشن، بعد از شنیدن یک صدای بوق کوتاه کاربر قادر خواهد بود در گروههای موردنظر که توسط مدیر سازمان و یا ادمین تعریف شده با سایر افراد در آن گروه صحبت کند. سایر کارکنان نیز باتوجه به اینکه به این اپلیکیشن مجهز شده اند، بدون نیاز به عمل اضافی صدای همکار خودرا بصورت بلادرنگ خواهند شنید و قادر خواهند بود در صورت نیاز بی درنگ پاسخ دهند.

مدیر سازمان نیز با در اختیار داشتن پنل کاربری علاوه بر مدیریت افراد و گروههای کاری قادر خواهد بود چه بوسیله تلفن همراه و چه با بهره گیری از پنل تحت وب فرامین موردنظر خودرا برای سایرین ارسال کرده و یا مکالمات افراد در گروه بشنود؛ به سبب بومی بودن تکنولوژی این سامانه، امکان شخصی سازی نرم افزار سمت کاربر و استفاده از آن در تجهیزات برندهای مختلف وجود دارد.

همان طور که قبل تر اشاره شد استفاده از این بی سیم نیاز به تجهیزات اضافی ندارد و کاربران با بهره گیری از تلفن همراه خود می توانند به شبکه این بی سیم متصل شوند. بمنظور برقراری ارتباط نیز در صورت وجود شبکه وای فای در داخل سازمان، تمامی ارتباطات بوسیله این شبکه به انجام می رسد، در غیر این صورت کاربران می توانند از شبکه دیتای تلفن همراه برای این منظور بهره گیرند.

مصرف پهنای باند و حجم داده مورد نیاز این شبکه بسیار ناچیز است. با اینحال مدیران سازمان ها درصورتی که تمایل داشته باشند می توانند از تجهیزات ویژه ای که برای این امر طراحی شده اند نیز بهره گیرند. با اتصال این تجهیزات به اپلیکیشن بی سیم ابری، اشخاص دیگر نیازی به استفاده از تلفن همراه خود ندارند و این تجهیز آنها را قادر می سازد به آسانی مکالمات کاری را از این طریق انجام دهند. این نوع تجهیزات عمدتا برای نیروهای عملیاتی و حراستی پیشنهاد می شود.

همچنین همچون خدمات قابل ارائه این بی سیم برای مراسم اربعین می توان به ارائه دهنده بی سیم تحت شبکه، برقراری ارتباط گروهی و خصوصی برای زوار، درخواست کمک به هم گروهی ها برای زوار، ارسال موقعیت به هم گروهی ها برای زوار، ارسال پیام متنی برای زوار و ارسال مدیا برای زوار اشاره نمود.منبع:

You may also like