وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعلان اینکه در رسانه های اجتماعی و پیامرسان های فیلترشده حضور ندارد، اظهار داشت:  تا وقتی پلتفرمی برای عموم مردم غیر قابل دسترس باشد، بدون استفاده از ابزارهای غیرقانونی مانند فیلترشکن، بنده هم در آن پلت فرم ها حضور پیدا نمی کنم.
به گزارش سئو بوی به نقل از ایسنا، عیسی زارع پور در گفت وگوی تلویزیونی درباره حضور مسئولان در شبکه های اجتماعی فیلترشده مانند توییتر بیان کرد: این تصمیمات عجیب و غریب در گذشته گرفته شده است. البته دولت هم درباره این که شبکه اجتماعی باز یا بسته شود، نقش پررنگی دارد اما اگر من در گذشته در موقعیت تصمیم گیری قرار داشتم، حتما تصمیمات دیگری می گرفتم که با وضع موجود متفاوت بود. به هر حال گذشته را نمی گردد نقد کرد و این دوگانگی ها باید یک جا تمام شود.
وی افزود: من گفته ام تا وقتی پلتفرمی برای عموم مردم غیر قابل دسترس باشد، بدون استفاده از ابزارهای غیرقانونی مانند فیلترشکن، بنده هم در آن پلت فرم ها حضور پیدا نمی کنم. البته من در مدتی که در ژنو بودم، یک اکانت توییتر از ۱۰ سال پیش داشتم که به زبان انگلیسی از مواضع جمهوری اسلامی حرف زدم و گفتم که پلت فرم های جهانی باید به قوانین محلی احترام بگذارند. البته برای رفع شبهه بگویم زمانی که در ژنو بودم، بدون استفاده از فیلترشکن توییت کردم که البته توییتر هم بلافاصله اکانت را مسدود کرد.
تصمیم درباره حذف فیلترینگ، باید جمعی گرفته بود
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینک همیشه این خط قرمز را داشتم که به عنوان وزیر ارتباطات در هیچ شبکه اجتماعی فیلترشده حضور نداشته باشم، افزود: اما تکلیف بقیه هم با خودشان است. البته این رویه ای است که باید اصلاح گردد. من در جلسه اول دولت هم گفتم که مطابق با قسم نامه مان باید به قانون پایبند باشیم. یکی از مزایای قانون هم این است که فعالیت هایمان را در شبکه های اجتماعی قانونی سامان دهیم. هرچند این تصمیمی است که باید جمعی گرفته شود.
زارع پور درباره پشتیبانی از پیامرسان های داخلی بیان کرد: نکته اول این که ما ظرفیت و دانش فنی لازم را داریم و می توانیم پلت فرم های بومی خودمان را داشته باشیم، همچنانکه جوانان متخصص، کشور را از پلت فرم های خارجی در خیلی حوزه ها بی نیاز کردند. دبیر کل اتحادیه مخابرات هم اشاره کردند که مایه خوشی است که ایران، پلت فرم های بومی دارد و جزو معدود کشورهایی است که پلت فرم هایی با کیفیت دارد. ما می دانیم که اگر پلت فرم با کیفیت داشته باشیم، مردم از آن استفاده می نمایند.
وی افزود: برنامه ما در وزارت ارتباطات این است که در همه موضوعات، نه فقط پیامرسان ها، هر آنچه که ظرفیت فناوری اطلاعات برای تسهیل زندگی مردم وجود دارد را به کار بگیریم تا طعم شیرین استفاده از فناوری را به مردم بچشانیم. راهبرد دولت سیزدهم هم این است که حداکثر استفاده از فناوری را داشته باشد که زندگی را برای مردم تسهیل کند. ما دنبال این هستیم که کمک نماییم کیفیت پیامرسان ها ارتقا پیدا کند و این پلت فرم ها از سال ۱۳۹۶ با فیلتر تلگرام، ارتقا یافتند. البته ما معتقدیم کشور به پنج پیامرسان نیاز ندارد و باید یکی دو پلت فرم قوی با کیفیت باشند و در ماههای آینده هم اتفاقات خوبی از تماسهای صوتی و تصویری روی این پیامرسان ها تا تماس با تلفن ثابت اتفاق خواهد افتاد.
طرح صیانت به نظام تنظیم گری فضای مجازی تبدیل گشته است
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به وضعیت طرح صیانت، بیان کرد: از زمانی که به عنوان وزیر ارتباطات انتخاب شدم به این طرح ورود پیدا کردم و برای اصلاح آنچه به عنوان طرح صیانت شناخته شد، گام برداشتم. در آخر خط عنوان و محتوایات این طرح تغییر نمود و به نظام تنظیم گری فضای مجازی تبدیل شد. حالا مسیر تصویب این طرح گرفتار وقفه شده و من می خواهم این اطمینان را به مردم بدهم که هیچ کسی در میان تصمیم گیران، تصمیم سازان و مدیران جمهوری اسلامی ایران به دنبال قطعی اینترنت نیست.
زارع پور در ادامه تصریح کرد: اما فضای مجازی نیاز به قانون دارد؛ زیست بسیاری از حوزه ها به فضای مجازی آمده است ما نمی توانیم در جایی که نیاز مردم را برطرف می کند، خرید و فروش مردم روی آن انجام می شود یا آموزش بوسیله آن انجام می گیرد، دارای یک فضای بی قاعده باشیم. همه جای دنیا برای فضای مجازی قاعده وضع شده است.
وی در مورد اینترنت کودک و نوجوان، توضیح داد: در هیچ جایی از دنیا پدر و مادرها بچه ها را به این بی پناهی که ما در فضای مجازی بچه ها را رها می نماییم، رها نمی کنند. فضای مجازی فضای بسیار گسترده ای است که در کنار فرصت های بسیار، تهدیداتی هم دارد و در کل دنیا برای این تهدیدات چاره اندیشی شده است. بدین جهت برای پشتیبانی از کودکان در این فضا، ابزار کنترلی در اختیار خانواده ها قرار داده شده بتوانند از بچه های خود مراقبت کنند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه این کارها فانتزی و نمایشی نیست، اظهار داشت: همه پلت فرم های مطرح دنیا اکانت کودک و ابزار کنترل والدین روی پلت فرم خود راه اندازی می کنند تا پدر و مادرها روی محتوایی که در اختیار کودکان شان قرار می گیرد نظارت داشته باشند. همین حالا هم ابزارهای مختلفی برای کنترل والدین روی محتوای مورد استفاده از سمت کودکان وجود دارد؛ اما متاسفانه پدرومادرهای ایرانی از آن ناآگاه هستند.
به دنبال تخصصی کردن استفاده از اینترنت هستیم
زارع پور در پاسخ به این که آیا ارائه اینترنت کودکان همان اجرای طرح صیانت است، اظهار داشت: اول این که الان چیزی به اسم طرح صیانت وجود ندارد پس اینترنت کودک ربطی به طرح صیانت ندارد. رئیس جمهوری هم به این نکته اشاره کردند که در هیج جای دنیا اینترنتی که در اختیار یک بزرگسال است همان اینترنتی نیست که در اختیار یک کودک قرار می گیرد. نیاز این دو گروه متفاوت می باشد.
وی با اشاره به اینکه ارائه اینترنت مخصوص کودکان یک جور تخصصی کردن استفاده از اینترنت است که حالا با اینترنت کودک شروع شده، اضافه کرد: همین طور در آینده نزدیک به دنبال این هستیم که تعدادی از سکوهای فیلترشده را برای یکسری از اقشار خاص که به این سکوها احتیاج دارند، با هماهنگی دستگاه مختلف در اختیارشان بگذاریم. ما می خواهیم گشایشی داشته باشیم تا یک سری پلت فرم های فیلتر شده برای گروه هایی مانند اساتید و خبرنگاران در دسترس باشد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با انتقاد به این که برخی ارائه اینترنت به کودکان را به قطع اینترنت ارتباط می دهند و این که دولت می خواهد طرح صیانت را اجرا کند، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران به دنبال قطع اینترنت نیست، در دولت شبکه پرسرعت، با کیفیت با سرعت نور جزیی از طرح هایی است که برای اجرای آن تلاش می نماییم. اما باید به دنبال این باشیم که هر آنچه ظرفیت در داخل کشور است را استفاده نمائیم تا پلت فرم های بومی خودمان را هم داشته باشیم.
مشکلی در تامین اینترنت مورد نیاز کشور نداریم
زارع پور درباره افت کیفیت و سرعت اینترنت اظهار نمود: سرعت اینترنت به عوامل مختلفی مربوط است. از تلفن همراه کاربر و مودم مصرفی وی گرفته تا سایت های BTS، شبکه انتقال مخابرات و شبکه زیرساخت، همگی روی سرعت اینترنت موثر هستند. قسمتی از این مجموعه عوامل مانند تامین ارتباطات بین الملل و افزایش کیفیت شبکه در اختیار ما قرار دارد. عده ای شبهه وارد می کنند که دولت سیزدهم در واردات پهنای باند محدودیت به وجود آورده است، اما باید بگویم هم اکنون ما مشکلی در تامین اینترنت مورد نیاز کشور نداریم و اصلا چنین بحثی وجود ندارد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره شبکه زیرساخت کشور و افزایش ظرفیت آن اظهار داشت: هر چقدر پهنای باند نیاز کشور باشد تامین می نماییم و منابع مختلفی برای تامین اینترنت از مسیرهای مختلف و شرکت های مختلف در نظر گرفته ایم تا اگر قطعی پیش آمد، ظرفیتی برای جایگزینی داشته باشیم. بهمن ماه پارینه قراردادی با یک کنسرسیومی ایرانی منعقد کردیم که به این واسطه ۷۰ درصد به ظرفیت کل شبکه زیرساخت کشور در مدت زمان هشت ماه اضافه کنند. پروسه این کار شروع شده و تا مهرماه ۷۰ درصد به ظرفیت کل زیرساخت گذشته اضافه می شود؛ یعنی آنچه در ۱۵ سال قبل انجام شده بود ما در مدت هشت ماه ظرفیت چند برابری اضافه می نماییم.
زارع پور درباره دلیلهای افزایش ظرفیت شبکه زیرساخت کشور گفت: با آنکه شبکه مادر زیرساخت ظرفیت مورد نیاز خودرا دارد اما از آنجا که قصد به سرانجام رساندن پروژه بزرگ واگذاری ۲۰ میلیون پورت فیبرنوری به کاربران و کسب وکارها را داریم، نیاز است خودمان را برای بالا بردن سرعت دسترسی و تقاضا زیادی که از طرف کاربران وجود دارد، آماده نماییم.
در برخی از استانها شبکه مخابراتی ما فرسوده است
وی درباره تاثیر افزایش ظرفیت شبکه زیرساخت به تجربه کاربران در استفاده از اینترنت، اظهار داشت: بطور قطع موثر است و سرعت بهبود پیدا می کند. البته گلوگاه ما شبکه مادر، مخابراتی نیست. آنچه که در اختیار بخش خصوصی است یعنی شبکه تجمیع مخابرات، شبکه داخل شهرها و داخل استانها، بین شهرها نزدیک به ۱۰-۱۲ سال است که متاسفانه به روز نشده است و در برخی از استانها شبکه مخابراتی ما فرسوده و نیاز به بازسازی فوری دارد. سال قبل کمک هایی به شرکت مخابرات کردیم تا قسمتی از شبکه خودش را بازسازی کند، در صورتیکه این وظیفه ما نیست و بخش خصوصی باید خودش این کار را انجام دهد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اشاره کرد: مشکل اصلی این است که بار اصلی ترافیک کشور که باید روی شبکه ارتباطات ثابت باشد، در سالهای گذشته از آنجا که شبکه ثابت توسعه پیدا نکرده، به شبکه تلفن همراه منتقل شده است. ارتباط همراه هم محدودیت دارد و اگر ترافیک آن از یک حدی بالاتر برود کیفیت اینترنت همراه کاسته می شود. گره اصلی و مسئله سرعت اینترنت کشور همین جاست که بار ترافیکی را شبکه همراهی به دوش می کشد که ذاتا برای این کار طراحی نشده است.
زارع پور درباره اقدامات دولت برای افزایش سرعت اینترنت و کاهش بارترافیکی از روی شبکه همراه، بیان کرد: اقدام نخست واگذاری ۲۰ میلیون پوشش فیبرنوری تا آخر سال ۱۴۰۴ برای ۸۰ درصد خانوارهای کشور است. این کار در کشورهای دیگر با گستره جغرافیایی ایران نزدیک به هفت تا هشت سال طول کشیده و مقرر است ما این کار را در مدت مدت سه سال انجام بدهیم.
وی اشاره کرد: برای دستیابی به این هدف، بسته های حمایتی را برای اپراتورها در نظر گرفته ایم. ما باید فیبر را به در خانه های مردم ببریم. سرعت های چند ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه ای و چند ۱۰ برابر سرعت فعلی در اختیار کاربران قرار بگیرد. آمارهایی که از اپراتورها داریم، نشان میدهد واقعا وضعیت اینترنت نسبت به گذشته بدتر نشده، اما نیاز است در این عرصه تلاش بیشتری صورت گیرد. حالا کیفیت سرویس ها در حال افزایش می باشد و مراجع جهانی هم نشان میدهد که سرعت اینترنت کشور رو به کاهش نیست اما متناسب با نیاز مردم نیز افزایش پیدا نکرده است.
کیفیت اینترنت کاهش پیدا نکرده است
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه در یک سال قبل کیفیت اینترنت کاهش پیدا نکرده است، اظهار داشت: دولت سیزدهم فناوری اطلاعات را یک فرصت می بیند. شاه راه های جدید فیبرنوری هستند. زیرساخت توسعه در همه بخش ها، ایجاد یک شبکه ارتباطی پرسرعت و باکیفیت است، کسی که برنامه دارد تا فیبرنوری را در خانه مردم ببرد هیچ گاه به دنبال این نیست که سرعت اینترنت را بکاهد. ما بیکار ننشسته ایم و روز به روز تلاش می نماییم.
زارع پور اشاره کرد: سال قبل فرکانس ۲۳۰۰ را به اپراتورهای همراه واگذار کردیم. برخی از اپراتورها تجهیزات لازم جهت استفاده از این فرکانس را وارد کشور کرده یا از تجهیزات بومی استفاده کردند و آنرا روی فضای فرکانسی نصب کرده اند. برپایه گزارشی که از سرعت اپراتورهای همراه انتشار یافت، مشخص است که اپراتوری که تجهیزات را وارد و نصب کرده، در سه ماه اخیر توانسته سرعت بیشتری را در اختیار کاربرانش قرار دهد.
وی افزود: ما امسال واگذاری فرکانس جدید هم خواهیم داشت و منتظر نمانده ایم که فیبرنوری راه بیفتد تا دسترسی به کیفیت و سرعت بهتر را به ۳ سال دیگر حواله دهیم، هرچند که این پروژه نیز با سرعت جلو می رود. ما در زمینه ارتباطات همراه که زندگی مردم به آن وابسته شده است کارهای اساسی را انجام می دهیم. برای نمونه امسال فرکانس ۳ هزار و ۵۰۰ را آماده واگذاری و در اختیار اپراتورها قرار خواهیم داد. اپراتورهای باید تجهیزات خودرا روی این فرکانس نصب کنند. هرجا که این فرکانس های جدید فعال شود یعنی مشترکان سرعت های بسیار بهتری را تجربه خواهند کرد.
از سال ۱۳۹۵، هیچ نوع افزایش تعرفه ای در زمینه ارتباطات سیار و ثابت نداشیم
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره اصلاح تعرفه های اینترنت اضافه کرد: بخش قابل توجهی از شبکه در اختیار شبکه بخش خصوصی است. ما نیز ناظر فعالیت اپراتورها هستیم و باید طوری برنامه ریزی نماییم که هم سرمایه گذاری در این بخش برای فعالان این بازار به صرفه باشد و هم به مردم فشاری وارد نشود. بین حقوق اپراتورها و حقوق مردم وظیفه سختی بر گردن ما گذاشته شده است. از سال ۱۳۹۵ تا الان ما هیچ نوع افزایش تعرفه ای در زمینه ارتباطات سیار و ثابت نداشته ایم. در این شرایط این شرکتها می خواهند برای توسعه شبکه خود سرمایه گذاری کنند. اگر سرمایه گذاری در این عرصه اتفاق نیفتد بطور قطع کیفیت شبکه در لایه دسترسی افت پیدا می کند. این تصمیمی است که باید گرفته شود.
زارع پور تصریح کرد: ما اگر می خواستیم به دنبال محبوبیت باشیم باید تعرفه را همچنان پایین نگه می داشتیم، هرچند حالا نیز تعرفه افزایش پیدا نکرده است. سال ۱۳۹۵ کمیسیون سازمان تنظیم مقررات تعرفه ای در بخش ثابت و سیار تصویب کرده که برمبنای آن کف قیمت هر گیگ اینترنت ۳۰۰۰ تومان و سقف آن هم در حدود ۴۰ هزار تومان است. این مصوبه برای این بوده که رقابت بین اپراتورها شکل بگیرد. اپراتورها طبق این مصوبه یک سری بسته ها زیر کف قیمت تعریف کرده بودند تا در رقابت جلو بیفتند. در همان مصوبه آمده بود که اگر اپراتوری زیر کف بسته تعریف کند باید تا سه سال این روند را ادامه دهد. اپراتورها نیز طبق این مصوبه و برای رقابت بسته هایی تعریف کرده بودند که زیر کف قیمت بود تا این اواخر هم فروش این بسته ها ادامه داشت.
وی اشاره کرد: در نهایت مدیران عامل اپراتورها چندین بار به وزارت ارتباطات آمدند و اعلام نمودند در وضعیت فعلی آنها منابع لازم برای توسعه شبکه خودرا ندارند و قیمت خیلی از تجهیزات وارداتی نیز افزایش داشته است. این در شرایطی است که در پنج سال قبل آنها امکان تغییر تعرفه را نداشته اند. ما به آنها اجازه دادیم که فقط قیمت بسته های زیر کف قیمت را بالا برند. اما در ادامه درخواست بعدی این فعالان این بود که بسته های جدید با تعرفه های جدید را معرفی کنند که در اینجا ما مخالفت کردیم و گفتیم اگر تضمین می دهید که کیفیت شبکه افزایش پیدا کند، ظرف مدت شش ماه در کنار افزایش کیفیت پوشش ۱۰۰درصدی نسل چهارم اینترنت در کشور اتفاق بیفتد و در کنار همه این ها توسعه نسل پنجم اینترنت نیز به حد مناسبی برسد، تعرفه ها را افزایش بدهیم.
خط قرمز ما، افزایش کیفیت شبکه است
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه خط قرمز ما افزایش کیفیت شبکه است، اضافه کرد: به هیچ وجه به دنبال افزایش سود اپراتورها نیستیم. افزایش تعرفه تا یک حدی معقول است اما باید توازنی بین نیاز مردم فشار اقتصادی که به مردم وارد می شود برقرار کرد. ما فقط به دنبال کیفیت هستیم اگر تضمین بدهند که کیفیت را می افزایند ما برای افزایش تعرفه با آنها همراهی می نماییم در غیر این صورت هیچ افزایش تعرفه ای صورت نمی گیرد. مقرر است به زودی اپراتورها بسته های بلندمدت شش ماهی نیز معرفی کنند.
زارع پور همین طور درباره تغییر تعرفه های پستی، بیان کرد: تعرفه های پستی از سال ۹۸ ثابت مانده و تغییری نکرده و این در شرایطی است که طبق آمار بانک مرکزی بیش از ۱۰۰ درصد تورم در کشور وجود داشته است. پست یک شرکت دولتی است ولی همه هزینه های خودرا بوسیله تعرفه هایی که دریافت می کند پوشش می دهد. در این سه سال تعرفه های پست ثابت مانده بود. بر طبق تورم باید بین ۱۲۰ درصد تعرفه های پستی افزایش پیدا می کرد اما در کمیسیون سازمان تنظیم مصوبه ای تصویب گردید که حداکثر بین ۲۰ تا ۴۰ درصد برای مردم و ۲۰ تا ۵۰ درصد تعرفه پست برای دستگاه های دولتی افزایش پیدا کند تا پست بتواند زیرساخت های خودرا توسعه بدهد.
وی افزود: این افزایش تعرفه تاثیر بدی روی کسب وکارها نداشته است، هر چند در ایام اول اجرای این مصوبه اشتباهی در سیستم نرخ گذاری شرکت پست انجام شده بود که گاهی تعرفه تا ۷۰ و ۸۰ درصد افزوده شده بود. در همان زمان جلوی این اتفاق گرفته و سامانه ای افتتاح شد تا مردم اعتراض های خود به پرداخت هزینه اضافه پست را مطرح کنند و در نهایت پس از بررسی پول اضافی که از مردم گرفته شده بود به آنها بازگردانده شد.You may also like