سئو بوی: قیمت بیتکوین بعد از سقوط آزادی که در ماه ژوئن داشت، پایین مانده و مصرف عظیم برق این بلاک چین هم بطور مشابه شیب پیدا کرده است.

به گزارش سئو بوی به نقل از ایسنا، طبق برآورد مصرف برق توسط الکس دو وریز، اقتصاددان ارز دیجیتال، طی چند هفته گذشته مصرف برق بیتکوین بیش از یک سوم کاهش پیدا کرده است.

عطش بیتکوین برای مصرف انرژی، موجب نگرانی فعالان محیط زیست و مدافعان حقوق مصرف کننده نسبت به آلودگی و قیمت برق شده است. مصرف انرژی بیتکوین برمبنای سالانه از ۲۰۴ تراوات ساعت در یازدهم ژوئن، به حدود ۱۳۲ تراوات ساعت در ۲۳ ژوئن کاهش پیدا کرد. با وجود کاهش مصرف، این میزان مصرف همچنان بسیار بالا شمرده می شود و حدودا معادل میزان برقی است که آرژانتین در یک سال مصرف می کند.

این که شبکه بیتکوین چه میزان انرژی مصرف می کند، به ارزش آن مربوط است؛ هرچه ارزش بیتکوین بالاتر باشد، ماینرها انگیزه بیشتری برای افزایش فعالیتشان دارند و شاید دستگاه های جدیدی برای استخراج بیتکوین خریداری کنند. قیمت بیتکوین در نوامبر سال ۲۰۲۱، به حدود ۶۹ هزار دلار رسید. در زمان پیک قیمت بیتکوین، مصرف برق سالانه بلاک چین، بین ۱۸۰ تا ۲۰۰ تراوات ساعت بود که مشابه میزان مصرف برق سالانه همه دیتاسنترهای جهان بود.

ارزش بیتکوین ماه هاست که روند نزولی پیدا کرده است اما به کاهش فوری مصرف انرژی منتهی نشده است برای اینکه قیمت این رمزارز بالای سقف کلیدی مانده است. اگر قیمت بالای ۲۵ هزار و ۲۰۰ دلار بماند، شبکه بیتکوین می تواند کارهای استخراج که سالانه حدود ۱۸۰ تراوات ساعت برق مصرف می کنند، را حفظ کند. از آنجائیکه استخراج کنندگان بیتکوین در دستگاههایشان سرمایه گزاری نموده اند، احتمالاً به استفاده از آنها تا جایی که به سود برسند، ادامه می دهند.

مشکل این است که اگر قیمت بیتکوین خیلی کاهش پیدا کند، ماینرها به سبب هزینه های برق، ضرر می کنند. بدین سبب ممکنست دستگاههای قدیمی را متوقف یا بازنشسته کنند.

بر اساس گزارش وب سایت ورج، مصرف انرژی شبکه اتریوم هم کاهش پیدا کرده و روز جمعه به نصف میزان مصرف در اواخر ماه مه رسید.

منبع:

You may also like