دبیر اجرایی انجمن واردکنندگان موبایل درباره تصمیم ممنوعیت واردات تجاری آیفون، بر این عقیده است که این کار نه تنها صرفه جویی ارزی به دنبال ندارد، بلکه امکان دارد به افزایش قیمت آیفون و رونق گرفتن قاچاق این کالا با خرید و فروش پاسپورت و واردات مسافری منجر شود.
امیر اسحاقی در گفتگو با ایسنا، درباره ممنوعیت واردات گوشیهای آیفون بیان نمود: برند اپل حالا در سامانه جامع تجارت از گروه ۲۳ وارد گروه ۲۷ کالایی یا گروه کالاهای لوکس و غیرضروری شده که عملا گروه کالاهای ممنوعه است و به نظر می آید تصمیمات نهایی در اینباره گرفته شده، آن هم در شرایطی که از اول سال بلاتکلیفی هایی در این خصوص وجود داشت.
وی افزود: از آغاز سال، تصمیمات مهم اقتصادی برای بازرگانان گرفته شده، اول تعرفه گوشیهای بالای ۶۰۰ دلار را از ۵ درصد به ۱۲ درصد بالا بردند، بعد اعلام نمودند که به آنها ارز نیمایی اختصاص نمی دهیم و باید ارز صاداتی بگیرند، بعد صندوق پشتیبانی از تولید را تشکیل دادند که درآمد این ارز واردات آیفون و کالاهای بالای ۶۰۰ دلار به تولید گوشیهای ارزانقیمت اختصاص پیدا کند و در این زمان همه همکاری ها از سوی بخش خصوصی صورت گرفت، اما درنهایت این تصمیم گرفته شد.
قیمت آیفون به شدت افزایش پیدا می کند
دبیر اجرایی انجمن واردکنندگان موبایل درباره تبعات این تصمیم توضیح داد: در بازار ما ۵۰۰۰ واحد صنفی وجود دارد و ۲۵۰ شرکت فقط واردکننده آیفون هستند، این واحدها سرپرست خانوار هستند و وضعیت امرار معاششان به این گروه کالایی بستگی دارد، مگر می شود برای این حوزه یک شبه تصمیم بگیرند و تبعات آنرا در نظر نگیرند. همینطور این تصمیم ممکن تبعات دیگری در جامعه داشته باشد؛ اولا قیمت این کالا به شدت افزایش پیدا کند و تجارت آن سوداگرانه شود و هرکسی که این گوشی را داشته باشد، از ترس سرقت آن احساس خطر کند.
اسحاقی افزود: از سوی دیگر سال قبل بالغ بر یک میلیون گوشی بالای ۶۰۰ دلاری وارد کشور شده، با ممنوعیت واردات، خدمات این کشورها به چه صورت باید عرضه شود؟ ما تا ۱۸ ماه خدمات بعد از فروش داریم و کسی به این فکر نکرده در حالیکه ما نمی توانیم قطعه وارد نماییم، بلکه گوشی وارد کرده و قطعات آنرا جدا و برای خدمات استفاده می نماییم، در این شرایط حوزه خدمات بعد از فروش یک صدمه جدی خواهد دید و مشکل آن هم به این زودی برطرف نمی گردد و مردم نمی دانند که چطور برای کالایشان سرویس بگیرند.
وی همینطور با اشاره به اینکه با ممنوعیت قانونی واردات آیفون، قاچاق مسافری در این عرصه به شدت رونق می گیرد، اضافه کرد: همین هم اکنون در دو ماه اخیر به شدت کالای قاچاق مسافری وارد کشور شده که هم ارز قاچاق از کشور خارج می کند و هم گوشیهایی وارد شده که گارانتی ندارد، بلکه یک کالای بی اصالت است و در صورت مشکلات آن، دست مردم به جایی بند نیست. حتی اگر این گوشیها رجیستری هم نشوند، باز هم با وای فای یا روترهای جیبی از آنها استفاده می نمایند، با این کار تنها واردات را از بخش قانونی گرفتند و کالای با اصالت و با خدمات وارد کشور نشود، اما قاچاقچی ها گوشی را وارد می کنند و همین هم اکنون تبلیغات زیادی از فروش کالا به صورت مسافری و خرید و فروش پاسپورت وجود دارد.
با ممنوعیت واردات، صرفه جویی ارزی اتفاق نمی افتد
تمام این تصمیماتی که در حوزه وزارت صمت گرفته می شود، به علت این است که کمیته تخصصی تلفن همراه بلاتکلیف بوده و احیا نشده است. با جدا فکر کردن و تصمیم گرفتن، تصمیمات غلط گرفته می شود. توجیه آنها برای این تصمیم این است که می خواهند مدیریت ارزی کنند، در حالیکه قرار نیست صرفه جویی اتفاق بیفتد که بتوانند با یک میلیارد دلار صرفه جویی، خودرو وارد کنند، چون بازار ایران و کالاهای بالای ۶۰۰ دلار را به سامسونگ تقدیم می نماییم و تقاضا از یک کالای ۶۰۰ دلاری به یک کالای دیگر منتقل می شود که سهامداران آن هم آمریکایی هستند.
او ضمن اشاره به انتقادات درباره میزان ثبت سفارش گوشیهای بیان نمود: می گویند چرا ثبت سفارش زیادی صورت گرفته است و به گزارش هایی از ۷ میلیارد دلار ثبت سفارش اشاره می کنند و می گویند حتما این میزان تا آخر سال چندین برابر می شود، اما این گزارش رسما غلط است.
منبع:

You may also like