سئو بوی: ظرفیت مرکز تبادل ترافیک بین الملل شهید فخری زاده به میزان ۴ ترابیت برثانیه و ظرفیت مراکز تبادل داخل کشور به میزان ۱۸ ترابیت برثانیه توسعه یافتند.
به گزارش سئو بوی به نقل از ایسنا، پروژه های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، امروز در روز جهانی ارتباطات و با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بهره برداری شد. در این مراسم، شرکت زیرساخت از دو پروژه بهره برداری نمود که اهداف و ظرفیت این دو پروژه، شامل توسعه تبادل ترافیک IXP بین الملل شهید فخری زاده در تهران به میزان چهار ترابیت برثانیه و همینطور توسعه ظرفیت مراکز تبادل داده داخل کشور از شش به ۲۴ و به میزان ۱۸ ترابیت برثانیه در مدت شش ماه است.
دستاوردهای این پروژه، ارتقاء جایگاه شرکت زیرساخت در حوزه بین الملل، ارائه سرویس و افزایش ظرفیت قابل عرضه به اپراتورهای داخلی و خارجی، تمرکززدایی ترافیک از مرکز تهران و توزیع بار ترافیک محتوای داخلی در کشور، افزایش امنیت اطلاعات و کیفیت سرویس، کاهش قیمت توزیع و پایداری دسترسی به محتوای داخلی، صرفه جویی در پهنای باند انتقالی به داخل کشور و کاهش قابل توجه خروج ارز و کمک به تبدیل ایران به هاب منطقه است.
از دیگر دستاوردهای پروژه میتوان به سهولت و دسترسی سریع مشتریان به شبکه ملی اطلاعات، توسعه خدمات دولت الکترونیک، اتصال مستقیم اپراتورها به یکدیگر، ایجاد بستر مناسب برای میزبانی و توزیع محتوای خارجی، فراهم کردن امکان ارائه محتوای داخلی و کاهش تقاضا جهت سرویس انترنت و در نتیجه استفاده بهینه از پهنای باند بین الملل، پاسخ به نیازهای عرضه کنندگان خدمات اینترنتی و تأمین کنندگان محتوا، ایجاد یک شبکه داخلی پشتیبانی در جهت ایجاد شبکه ملی اطلاعات اشاره نمود.
شیرین کردن ذائقه مردم با دولت هوشمند
محمد خوانساری – رئیس سازمان فناوری اطلاعات – هم در مراسم «افتتاح پروژه های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات» ضمن قدردانی از اداره های روابط عمومی سازمان ها بابت نقش موثری که در برقرای ارتباط میان مسولان و مردم ایفا می کنند، به محورهای کلی فعالیت سازمان فناوری اطلاعات ایران اشاره و بیان نمود: سازمان فناوری اطلاعات ایران با بسترسازی مناسب جهت ارائه خدمات دولت هوشمند، درصدد شیرین کردن ذائقه مردم با فناوری است و این مهم از راه اهداف شبکه ملی اطلاعات در طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات و سند تحول دولت مردمی که توسط رئیس جمهور ابلاغ گردید، تحقق می یابد. رویکرد سازمان فناوری اطلاعات ایران در تحقق دولت هوشمند، دولت به مثابه سکو یا پلت فرم است که به بازطراحی این خدمات شامل خدمات دولت به دولت، دولت به مردم و دولت به کسب و کارها می پردازد. دولت به مثابه سکو، در واقع به فناوری دولتی (government technology) اشاره دارد که طی آن دولت به صورت کارا، خدمات خویش را از راه پلت فرم ارائه می دهد.
معاون وزیر ارتباطات بر ایجاد فرصت های برابر برای بخش خصوصی تصریح کرد و اظهار داشت: رویکرد سازمان فناوری اطلاعات در توسعه خدمات، مبتنی بر ایجاد فرصت سازی یکسان از راه ارائه خدمات پایه دولت برای بخش خصوصی است که راه اندازی اپراتور خدمات رسان امسال این امکان را فراهم می سازد تا بخش خصوصی از راه خدمات پایه و گاها خدمات ترکیبی، بشکلی منسجم از راه یک پنجره واحد بتواند اطلاعات مورد نیاز خویش را بدست آورد.
دکتر خوانساری ضمن اشاره به شعار اتحادیه جهانی مخابرات در سال ۲۰۲۲ در خصوص «فناوری های دیجیتال برای سالمندان و سالمندی سالم» تصریح داشت: ارائه خدمات برپایه فناوری برای سالمندان در کشور، بازار بسیار بکر و دست نخورده ای است که صرفه اقتصادی قابل توجهی برای استارت اپ ها دارد. پایش های صورت گرفته در این حوزه نشان می دهد، به شرکت ها، دانشگاه ها و مجموعه های فعال استارت اپی سفارش نماییم با عنایت به ظرفیت مناسب ارائه خدمات برپایه فناوری اطلاعات برای سالمندان در کشور بر روی این بازار سرمایه گذاری کنند که توجیه لازم از نظر اقتصادی را داراست. علاوه بر صرفه اقتصادی، از منظر اجتماعی هم پشتیبانی از تولید محصولات نوآورانه، نقش قابل توجهی را در کاهش هزینه های همه جانبه سالمندی ایفا می کند. وی خاطرنشان ساخت: هم اکنون میانگین کارآفرینان برتر جهان حدود ۴۵ سال است که با عنایت به وجود تهدید سالمندی در دنیا، هدایتگران این حوزه در سالهای آینده را می سازند.
بیش از ۱۲ درصد عناوین تحول دولت مردمی مبتنی بر IT است
علی اصغر انصاری -معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزیر ارتباطات- هم در این مراسم، اقتصاد دیجیتال را پیشران اقتصاد دانش بنیان عنوان نمود و اظهار داشت: در برنامه تحول دولت مردمی بیشتر از ۱۲ درصد عناوین مهم برپایه فناوری اطلاعات است و وزارت ارتباطات یا به صورت مستقیم مسئول توسعه زیرساخت ها و خدمات اساسی این عناوین است، یا به صورت غیرمستقیم و همکار مقرر است کاربردهای فناوری را در بخش های مختلفی همچون کشاورزی، صنعت و پولی و بانکی توسعه دهد.
وی با اشاره به اینکه در تبصره های قانون بودجه و احکام برنامه سال ۱۴۰۱ هم عناوین بسیاری در این بخش مبتنی بر ظرفیت دانش بنیان است، اظهار داشت: تولید گوشی بومی و توسعه میکروالکترونیک با این هدف در برنامه آمده است و ما باید با منابع دولت بتوانیم تسهیلات لازم را برای بازارسازی و کمک به توسعه محصولات دانش بنیان ایجاد نماییم.
معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزیر ارتباطات، هوشمندسازی و ایجاد دولت هوشمند را یکی از مأموریت های اصلی این وزارت خانه عنوان نمود و اظهار داشت: ما باید در کنار تمام سازمان های دولتی، زیرساخت های توسعه هوشمند را توسعه داده و خودمان محور توسعه هوشمند باشیم. راه اندازی پنجره ملی خدمات دولت هوشمند از این مأموریت ناشی می شود. محور بعدی تکالیف وزارت ارتباطات، توسعه اقتصاد دیجیتال است که کارگروه ویژه ای برای آن بوجود آمده و جلسات آن مرتب برگزار می گردد. در این خصوص در دولت جدید معاونت نوآوری و فناوری وزارت ارتباطات هم از حالت رکود خارج شده و شاخصهای بلندپروازانه ای با نظر وزیر ارتباطات در این مجموعه گنجانده شده است.
هدف ۱۰ درصدی اقتصاد دیجیتال ۴۰۰ هزار میلیارد سرمایه می خواهد
انصاری محور دیگر اولویت های مدنظر وزارت ارتباطات را شبکه ملی اطلاعات دانست که یک هدف راهبردی و سازوکار اجرایی آن در دست انجام است و اظهار داشت: شورای راهبری توسعه شبکه ملی اطلاعات در این خصوص بوجود آمده و کمیته های تخصصی تمام مفاد و اهداف و اقداماتی که در این پروژه به ما تکلیف شده است را به صورت قرارگاهی دنبال می کنند. این تکالیف در سه لایه زیرساخت ارتباطی، زیرساخت اطلاعاتی که به مراکز داده و CDN ها مربوط می شود و خدمات پایه و کاربردی دنبال می شود. دولت هوشمند و خدمات الکترونیکی در لایه خدمات کاربردی این شبکه دیده شده است.
وی به بحث سرمایه گذاری در این عرصه اشاره نمود و اظهار داشت: منابعی که از بودجه کشور می گیریم برای توسعه این بخش محدود است. محاسبات ما نشان داده است که برای تحقق هدف ۱۰ درصد اقتصاد دیجیتال نیازمند ۴۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه هستیم و این رقم باید در بخش اقتصاد پلت فرم ها و توسعه کاربردها محقق شود.
وی افزود: در صورت رونق رگولاتوری بخش فناوری اطلاعات و دولت الکترونیک در سازمان فناوری اطلاعات ایران، باید بتوانیم فراتر از منابع دولت، منابعی از شکل رگولاتوری جذب نماییم. در تبصره ۴ بودجه سال ۱۴۰۱ هم بر مشارکت بخش خصوصی و عمومی تاکید گردیده است که در این حوزه جلساتی را برای تدوین مدل اقتصادی آغاز کرده ایم تا بخشی از پروژه های مهمی که منابع دولتی نمی تواند جوابگوی آن باشد از راه بخش خصوصی صورت گیرد. برای مثال می توانیم مراکز داده بزرگ را از راه سرمایه گذاری بخش خصوصی توسعه دهیم.
افزایش ظرفیت شبکه انتقال با استفاده از تجهیزات بومی
در این مراسم، امیر محمدزاده لاجوری -معاون وزیر ارتباطات و مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت- ضمن اشاره به اقداماتی که در شرکت زیرساخت انجام شده، بیان نمود: این اقدامات شامل افزایش ظرفیت شبکه انتقال با استفاده از تجهیزات بومی با حداقل ظرفیت ۲۰ ترابیت برثانیه، افزایش ترانزیت ترافیک بین الملل به میزان حداقل سه ترابیت برثانیه، اجرای طرح اصلاح مهندسی ترافیک داخل و بین الملل، است. مهندسی ترافیک داخل الان انجام شده است و به تازگی هم اصلاح مهندسی ترافیک ارتباطات بین الملل را شروع کرده ایم.
وی افزود: تکمیل و افتتاح پروژه OSS-BSS و افتتاح اولین مرکز قطب داده کشور بر مبنای مهندسی ترافیک و طبق اهداف شبکه ملی اطلاعات، اتصال جزایر ابوموسی، تنگ کوچک و بزرگ، هندورابی از راه فیبر دریایی، از دیگر پروژه های شرکت ارتباطات زیرساخت است. الان سفارش تعمیر فیبردریایی از کشورهای خارجی به ما داده می شود و امیدواریم بتوانیم تا سال ۱۴۰۳ تولید فیبردریایی را با عنایت به ظرفیت تولیدی که در کشور وجود دارد، عملیاتی نماییم.
مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت راه اندازی سرویس NTP را پروژه دیگر زیرساخت عنوان نمود و اضافه کرد: توسعه و بازسازی شبکه سوئیچ کشوری در ۳۵ نقطه و همینطور توسعه و تکمیل شبکه IP از دیگر برنامه های زیرساخت است با این توسعه ظرفیت سوئیچ کشوری از ۳۲ به ۴۸ ترا افزایش می یابد. حفظ پایداری و کیفیت ارتباطات بین الملل و داخلی از راه تنوع بخشی و ایجاد خطوط پشتیبان هم از دیگر برنامه های در دست اجرای زیرساخت است تا قطعی های ارتباطات بین الملل کمترین تأثیر را روی ارتباطات داخل کشور داشته باشد.
لاجوردی ضمن اشاره به پروژه های امروز در خصوص ایجاد مراکز تبادل ترافیک بین الملل و افزایش ظرفیت مراکز تبادل ترافیک داخل، اظهار داشت: این اقدامات در جهت بهبود مهندسی ترافیک، کیفیت خدمات و افزایش سرعت بسیار موثر است. این افزایش ظرفیت، زیرساختی جهت راه اندازی قطب مراکز داده خواهد بود که سال جاری افتتاح می شود. افتتاح مرکز داده ایرانی ها نت هم از دیگر اقدامات انجام شده از جانب شرکت ارتباطات زیرساخت در جهت بازبینی مأموریت های این شرکت و تحقق پروژه های ملی مانند ابر دولت می باشد.
وی افزود: این مرکز با تاخیر دو میلی ثانیه، به صورت عملیاتی با ظرفیت ۱۰۰۰ رک و با هزینه ۵ هزار میلیاردریال امروز شروع به کار کرده و تا انتهای سال با ۲۰۰۰ رک مورد بهره برداری قرار می گیرد. یک سوم ظرفیت این دیتاسنتر برای شرکتهای دانش بنیان و استارت آپ و دوسوم ظرفیت آن برای شرکتهای دولتی درنظر گرفته شده است. در فاز سوم این طرح هم مقرر است این دیتاسنتر به صورت یک مرکز داده توزیع شده در مراکز استانی اجرا شود.
منبع:

You may also like