به گزارش سئو بوی دولت آمریکا در خلال حمله روسیه به اوکراین و نگرانی ها از حملات سایبری روسیه، تحقیقات امنیت ملی درباره آنتی ویروس «کسپرسکی» را سرعت بخشیده است.
به گزارش سئو بوی به نقل از ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، این پرونده سال قبل میلادی از سوی وزارت دادگستری آمریکا به وزارت بازرگانی این کشور ارجاع داده شد، اما پیشرفت چندانی حاصل نشد، تا ماه مارس که کاخ سفید خواهان تسریع در روند بررسی این آنتی ویروس ساخت روسیه شد.
با تشدید تنش ها میان مسکو و غرب، نگرانی واشنگتن از این است که کرملین از این نرم افزار که اجازه دسترسی به کامپیوترها را دارد برای سرقت اطلاعات حساس از کامپیوتر های آمریکایی و یا دستکاری آنها استفاده نماید.
دسترسی به شبکه های پیمانکاران و متصدیان فدرال زیرساخت های حیاتی آمریکا مانند شبکه برق، از نگرانی های اصلی واشنگتن هستند.
نهادهای نظارتی آمریکا همین حالا هم استفاده از نرم افزار کسپرسکی در ادارات فدرال را ممنوع کرده اند و امکان دارد تا آنجا پیش روند که این شرکت را به اتخاذ اقداماتی برای کاهش این خطرات و نگرانی ها وادار کرده و یا حتی به کلی استفاده از این نرم افزار را در آمریکا ممنوع کنند.
این تحقیقات که تا پیش از این گزارشی از آن منتشر نشده بود، نشان داده است که دولت آمریکا به تمامی امکانات و اختیارات خود متوسل شده است تا از شهروندان و شرکتهای خود در مقابل حملات سایبری روسیه محافظت کند.
دیگر قدرت های نظارتی توانایی این را ندارند که استفاده از نرم افزار این شرکت روسی را برای بخش خصوصی ممنوع کنند؛ شرکتی که آمریکا مدت هاست آنرا تهدیدی ضد امنیت ملی خود می داند.
کسپرسکی از چندین سال قبل تا کنون اقدامات مغایر قانون یا همکاری مخفیانه با سازمان های اطلاعاتی روسیه را تکذیب کرده است.
کسپرسکی عرضه دهنده امنیت سایبری و آنتی ویروس چند ملیتی روسی است که مقر آن در مسکو قرار دارد و بوسیله ی یک شرکت هلدینگ در بریتانیا اداره می شود. آزمایشگاه کسپرسکی آنتی ویروس، امنیت اینترنت، مدیریت رمز عبور، امنیت نقطه پایانی، و سایر محصولات و خدمات امنیت سایبری را توسعه داده و می فروشد. کسپرسکی از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۰ در خارج از کشور گسترش یافت و تا سال ۲۰۲۰ به ۷۰۴ میلیون دلار درآمد سالانه رسید، این نرم افزار با حدود ۴۰۰ میلیون کاربر بیشترین سهم بازار فروشندگان نرم افزار امنیت سایبری در اروپا را دارد. آزمایشگاه کسپرسکی در رتبه بندی جهانی فروشندگان آنتی ویروس بر مبنای درآمد در رتبه چهارم قرار دارد. این نخستین شرکت روسی بود که در رتبه بندی شرکتهای نرم افزاری پیشرو جهان، به نام ۱۰۰ نرم افزار برتر قرار گرفت. آزمایشگاه کسپرسکی هم اکنون سومین فروشنده بزرگ نرم افزارهای امنیتی IT مصرف کننده در سرتاسر جهان و پنجمین فروشنده بزرگ Enterprise Endpoint Protection است.You may also like