از بدافزار گرفته تا تعمیرکاران غیررسمی، تهدیدهایی وجود دارند که کامپیوتر های ویندوز را هدف می گیرند.

به گزارش سئو بوی به نقل از ایسنا، کامپیوتر های شخصی ویندوز سالهاست با تهدیدات مختلف شامل بدافزارها، تهدیدهای محیط زیستی و حتی تهدید تاریخ گذشته شدن روبرو هستند و گذشت سال ها تغییری در آنها نداده است.

وب سایت ITPRO در گزارشی به بررسی اصلی ترین تهدیدهایی پرداخته که در سال ۲۰۲۲ کامپیوتر های ویندوز با آنها روبرو هستند:

باج افزار

از میان تهدیدهای بدافزاری که وجود دارند، باج افزار همچنان یکی از بدافزارهایی است که بیشتر کاربران عادی و تجاری باید بیشتر نگران آن باشند. بازار باج افزارها به حدی رشد کرده اند که شرکت امنیتی سوفوس هشدار داده است حوزه مذکور برون سپاری شده است. یک گروه، باج افزاری می سازد و سپس استفاده از این باج افزار را به گروه دیگری می سپارد که تخصص مورد نیاز برای نفوذ و رخنه به شبکه ها را دارند. مدل باج افزار بعنوان یک خدمات، اوضاعی را به نحوی تغییر داده است که قابل پیش بینی نبود.

کارشناسان دیگر موافق هستند که این تهدید از بین رفتنی نیست. جیک مور، کارشناس امنیت سایبری شرکت ESET انگلیس می گوید ما بارها و بارها شنیده ایم اما باج افزار از کنترل خارج شده و هیچ علامتی از آهسته شدن نشان نمی دهد. این حقیقت که قربانیان بسیاری باج می دهند، عامل رشد این بازار بوده است. بهترین راه برای خنثی کردن این تهدید، استفاده از نرم افزار امنیتی به روز و تهیه مرتب نسخه های پشتیبان (بک آپ) است.

شما و خانواده تان

یکی از بزرگترین تهدیدها برای کامپیوتر ویندوز شما، خود شما و اطرافیانتان هستید. بیشتر کاربران به حد کافی مراقب هستند که تصادفی روی فایلهای فشرده ضمیمه شده در ایمیلهای ناشناس کلیک نکنند یا نسخه پشتیبان کامل تهیه کنند و هر فلش حافظه ای را به دستگاه خود وصل نمی کنند اما همیشه این احتمال وجود دارد که کودکی در اطراف آنها باشد که این موارد را رعایت نکند. بهترین راه استفاده از نرم افزار امنیتی به روزشده و پشتیبان های مناسب می باشد.

به روزرسانی های (آپدیت های) ویندوز

یک کامپیوتر شخصی کاملا بروزرسانی شده بسیار امن تر از کامپیوتری است که شش ماه بروزرسانی در انتظار نصب شدن دارد. البته شاید بخواهید چند روز قبل از استفاده از وصله های امنیتی، صبر کنید. بعنوان مثال، در فوریه مایکروسافت مجبور شد برای یک بروزرسانی معیوب ویندوز، ۱۰ یک بروزرسانی عرضه نماید. اتفاق مشابه در مارس افتاد و یک بروزرسانی موجب شد خیلی از کاربران ویندوز ۱۰ هر بار که قصد چاپ سندی را دارند یک پیام خطا ببینند در صورتیکه سایرین یک صفحه آبی (BSOD) می دیدند. وصله بیشتر اوضاع را بدتر کرد و مایکروسافت نهایتاً بروزرسانی های مذکور را حذف نمود و یک وصله اضطراری سومی منتشر نمود. البته در دفاع از مایکروسافت باید اشاره کرد شمار بی نهایت از پیکربندیهای سخت افزاری و نرم افزاری گاهی اطمینان از اینکه وصله های عرضه شده برای همه دستگاهها بدون مشکل کار خواهند کرد را دشوار می کند.

طغیان هرزنامه

مواجه شدن با حجم بالای هرزنامه هایی که دریافت کرده اید، نه فقط موجب کلافگی می شود بلکه ممکنست موجب واکنش شما شده و شما را به هدف اصلی حملات آنها تبدیل کند. بر اساس گزارش تهدید ۲۰۲۲ سوفوس، بااینکه ارسال کنندگان هرزنامه بطور معمول همه را هدف حمله قرار می دهند اما در ادامه، حملاتشان را به اهدافی محدود می کنند که پاسخ می دهند. بعنوان مثال حمله ای که در آن از خانواده بدافزار بازارلودر (BazarLoader) استفاده می نماید، برمبنای حجم عظیم از هرزنامه های بدون هدف است. ایمیل ارسال شده حاوی بدافزار نیست و در عوض فاکتوری با شماره تلفن برای تماس در صورت وجود مشکل است. هنگامی که دریافت کننده ایمیل تماس بگیرد، آنالیزی روی وی انجام می شود تا معلوم شود قربانی واقعی است یا یک محقق امنیتی. اگر معلوم شود تماس گیرنده، واجد شرایط است و سواد کامپیوتری چندانی ندارد، به دام کشانده شده و به بازدید از سایتهایی هدایت می شود که کامپیوتر وی را به فایل مخرب آلوده می کنند. شرکت سوفوس پیش بینی کرده است که چنین تکنیکهایی در سال ۲۰۲۲ متداول تر می شوند.

تعمیرکارهای غیرحرفه ای

همه ما در اطرافمان تعمیرکاران آشنایی را داریم که تلاش می کنند به ما کمک کنند اما موارد زیادی از خرابی کامپیوتر بعد از سپردن آن به یک تعمیرکار غیرحرفه ای برای ارتقای سخت افزاری آن گزارش شده است. تعویض یک قطعه همیشه کار راحتی نیست. اطمینان از مناسب بودن قطعات کامپیوتر مانند سوکت سی پی یو یا حافظه مناسب، مستلزم یک فرد حرفه ای است.

مشکلات برق

بی برقی یا نوسان برق؛ ارزیابی اینکه بزرگترین تهدید برای کامپیوتر شما در سال ۲۰۲۲ کدام است، دشوار است. بحران انرژی چشم انداز این مشکل را که سالها دیده نشده بود، باردیگر پیش رو قرار داده است. در مواقع قطعی برق، شاید استفاده از لپ تاپ بعنوان دستگاه کار اصلی ایده آل باشد نه برای اینکه به باطری مجهز است، بلکه در زمان قطع برق، کار شما از دست نمی رود. از طرف دیگر ریسک افزایش جریان برق وجود دارد. بهبود فناوری تنظیم ولتاژ برق به ویژه در PSU ها، سبب شده است موارد خرابی دستگاهها بر اثر افزایش ولتاژ کاهش پیدا کند اما فناوری که داخل PSU های ارزانتر وجود دارد، ممکنست در مقابل افزایش جریان ولتاژ چندان مقاوم نباشد. همین طور استفاده از شارژرهای ارزان هم سفارش نمی گردد.

گرد و غبار

لپ تاپها این روزها بدون فن شده اند و بدین جهت صاحبان آنها نگرانی کمتری نسبت به گرد و غبار دارند اما برای دارندگان کامپیوتر های رومیزی نشستن گرد و غبار روی دریچه ها، قطعات و تجهیزات خنک سازی، همیشه یک خطر عینی مانده است. اگر کامپیوتر رومیزی خودرا گردگیری می کنید، مطمئن شوید که از وسایل مناسبی استفاده می کنید در غیر این صورت ممکنست لطمه بیشتری به دستگاهتان وارد کنید.

درایورهای قدیمی

اگر هنوز به ویندوز ۱۱ ارتقا پیدا نکرده اید، احتمال این وجود دارد که با مسئله درایورهای قدیمی روبرو شوید. سفارش می شود سخت افزاری خریداری کنید که تولیدکننده آن در برچسب روی جعبه تاکید کرده که به پشتیبانی از سخت افزار با درایورها و بروزرسانی های نرم افزاری جدید ادامه می دهد. همین طور عرضه یک سیستم عامل جدید، تنها سیکل تعویض کامپیوتر شخصی را شتاب می دهد.

کریپتو جکینگ یا استفاده بدون اجازه از دستگاه برای استخراج رمزارز

تا زمانی که رمزارز همچنان گزینه مطلوب تبهکاران بوده است، کریپتو جکینگ هم یک مشکل باقی خواهد ماند. در گزارش سوفوس تاکید شده که باج افزار و کریپتوجکینگ دو راه اصلی است که تبهکاران بوسیله آنها، پرداختهای رمزارز را مستقیما از قربانیانشان دریافت می کنند بدین سبب باید مراقب اپلیکیشنهای ناشناسی که از پردازنده شما استفاده می نمایند، باشید.

حتی اگر این تهدید مانند باج افزار قدیمی باشد اما تاکتیکها مدام تغییر می کنند. بعنوان مثال شرکت چک پوینت درباره کریپتوجکینگی هشدار داده که با وعده NFT های AirDropped رایگان، به کامپیوتر کاربران نفوذ می کنند.

اپل

تردیدی نیست که اپل با پردازنده های M۱، M۱Pro و M۱ Max عملکرد کامپیوتر های خودرا بهبود داده است اما اگر به فکر ارتقای خود به دستگاه اپل در سال ۲۰۲۲ هستید، بهتر است دست نگه دارید. نشانه هایی وجود دارد که اینتل با پردازنده های اینتل آلدر لیک، تلاش می کند در سال ۲۰۲۲ به محصولات قدرتمند اپل پاسخ دهد.
You may also like