دولت آمریکا اخطار محرمانه به برخی از شرکتهای آمریکایی درباره نرم افزار شرکت امنیت سایبری روسی کسپرسکی را یک روز بعد از آغاز حمله نظامی مسکو به اوکراین شروع کرد.

به گزارش سئو بوی به نقل از ایسنا، این هشدارهای محرمانه بخشی از استراتژی دولت آمریکا برای آماده سازی تأمین کنندگان خدمات زیرساخت حیاتی مانند آب، مخابرات و انرژی برای نفوذهای سایبری احتمالی روسیه است.

رئیس جمهور آمریکا هفته گذشته اعلام نمود تحریمهای اعمال شده ضد روسیه به تلافی حمله نظامی به اوکراین سبب افزایش حملات سایبری از جانب روسیه خواهد شد اما مقامات کاخ سفید توضیح بیشتری در اینباره ندادند.

کسپرسکی یکی از معروفترین سازندگان نرم افزار آنتی ویروس صنعت امنیت سایبری است و مقرش در مسکو قرار دارد و توسط اوژن کسپرسکی تاسیس شده است که مقامات آمریکایی وی را یکی از ماموران اطلاعاتی سابق روسیه معرفی کرده اند.

سخنگوی کسپرسکی در اطلاعیه ای اعلام نمود این هشدارها درباره ریسکهای استفاده از نرم افزار کسپرسکی، آسیب بیشتری به اعتبار کسپرسکی وارد می نماید بدون اینکه به این شرکت فرصتی برای پاسخ مستقیم به نگرانیهای مطرح شده دهد و درست یا منصفانه نیست.

دولت آمریکا اولین کشوری نبوده که کسپرسکی را هدف گرفته است. اوایل ماه میلادی جاری دفتر امنیت اطلاعات فدرال آلمان (BSI) با صدور هشداری اعلام نمود استفاده از نرم افزار کسپرسکی می تواند ریسک انجام حملات سایبری یا شنود و جاسوسی را برای نهادهای غربی به همراه داشته باشد. این سازمان دولتی به شکل روشن خواهان ممنوعیت این شرکت و محصولاتش نشد و تنها به شرکتها پیشنهاد کرد از نرم افزارهای غیرروسی استفاده کنند.

بر اساس گزارش رویترز، کسپرسکی در سال های گذشته همواره ارتکاب خلاف یا همکاری محرمانه با سرویسهای جاسوسی روسیه را تکذیب کرده است. تابحال آمریکا یا همپیمانانش اطلاعات شفاف و علنی درباره ریسک استفاده از کسپرسکی را عرضه نکرده اند.

منبع:

You may also like