مارک زاکربرگ در ریزش کم سابقه ای که ارزش سهام شرکت مِتا پلتفرمز در روز پنج شنبه داشت، ۲۹ میلیارد دلار از دست داد.

به گزارش سئو بوی به نقل از ایسنا، ارزش سهام شرکت مِتا در بزرگترین ریزش روزانه ارزش بازار یک شرکت آمریکایی، روز پنج شنبه ۲۶ درصد سقوط کرد و بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار از دست داد. طبق برآورد فوربس، این ریزش سهام ارزش ثروت مارک زاکربرگ، موسس و مدیرعامل این شرکت را به ۸۵ میلیارد دلار کم کرد. زاکربرگ حدود ۱۲.۸ درصد در این شرکت که سابق بر این با نام فیسبوک شناخته می شد، سهم دارد.

همزمان ثروت جف بزوس تحت تاثیر درآمدهای بهتر از حد انتظار آمازون و رشد ارزش سهام این شرکت، ۲۰ میلیارد دلار افزایش پیدا کرد. بزوس موسس و رییس هیات مدیره آمازون در حدود ۹.۹ درصد از این شرکت خرده فروشی آنلاین سهم دارد. طبق آمار فوربس، بزوس سومین ثروتمند بزرگ دنیاست.

سود سه ماهه چهارم آمازون با کمک سرمایه گذاری در شرکت خودروی برقی ریویان و افزایش قیمت سالانه اشتراک پرایم در آمریکا افزوده شد و رشد ارزش سهام این شرکت را به ۱۵ درصد رساند که بزرگترین افزایش روزانه از اکتبر سال ۲۰۰۹ بود.

طبق اعلام فوربس، ثروت خالص بزوس در سال ۲۰۲۱ در مقایسه با سال قبل از آن ۵۷ درصد رشد کرد و به ۱۷۷ میلیارد دلار رسید. این افزایش ثروت تحت تاثیر رونق آمازون در دوران پاندمی صورت گرفت که مردم بیش از قبل به خرید آنلاین روی آوردند.

کاهش یک روزه ثروت زاکربرگ، یکی از بزرگترین کاهش ثروتهای مدیران فناوری بشمار می رود و بعد از کاهش ۳۵ میلیارد دلاری یک روزه ثروت ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا در نوامبر، در رتبه دوم قرار می گیرد.

به دنبال ریزش ۲۹ میلیارد دلاری ثروت، زاکربرگ در لیست میلیاردرهای زمان حال فوربس در رتبه دوازدهم پایینتر از میلیاردرهایی شامل موکش آمبانی و گوتام آدانی قرار گرفت.

معاملات سهام مِتا پرنوسان مانده است برای اینکه سرمایه گذاران تلاش می کنند تاثیر تورم بالا و افزایش نرخ های بهره را برآورد کنند. با این وجود ارزش سهام مِتا ممکنست به سرعت بهبود پیدا کرد و افت ثروتی که زاکربرگ پیدا کرد، روی کاغذ بماند.

بر اساس گزارش رویترزف زاکربرگ سال قبل قبل از ریزش سهام فناوری، سهام مِتا به ارزش ۴.۴۷ میلیارد دلار را فروخت.
You may also like