به گزارش سئو بوی معاون وزیر ارتباطات اظهار داشت: پنج پروژه کلیدی در جهت رسیدن به اهداف شبکه ملی اطلاعات تعریف کردیم که برنامه های اقدام و زمانبندی آنرا بزودی اعلام می نماییم.

به گزارش سئو بوی به نقل از مهر، محمد خوانساری معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران بامداد امروز در نشست خبری به عرضه برنامه ها و اقدامات سازمان فناوری اطلاعات پرداخت و در مورد برنامه های این سازمان برای دولت الکترونیک، شبکه ملی اطلاعات، پشتیبانی از بخش خصوصی و خدمات پایه کاربردی توضیح داد.
وی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در خصوص این که میزان پیشرفت شبکه ملی اطلاعات در شش ماه اخیر چگونه بوده و این سازمان کدام تکالیف را مطابق سند طرح کلان این پروژه اجرایی کرده است، اظهار داشت: مطابق با تکالیفی که در سند طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات توسط شورایعالی فضای مجازی مصوب شده است، ۵۳ اقدام برای شبکه ملی اطلاعات باید اجرایی شود که ۳۷ اقدام برعهده وزارت ارتباطات بوده و از این تعداد ۱۶ اقدام در حیطه وظایف سازمان فناوری اطلاعات تعریف شده است.
خوانساری خاطرنشان کرد: ما برای تحقق این اقدامات پنج پروژه کلیدی تعریف کردیم که طبق تفاهمنامه ای که با معاونت برنامه ریزی وزارت ارتباطات داشتیم، این پروژه ها را عرضه کرده ایم.
وی اظهار داشت: تلاشمان این است که با داشتن زمانبندی مشخصی، این پروژه های کلیدی را عملیاتی نماییم و منتظر اعلام معاونت برنامه ریزی وزارت ارتباطات برای تأیید این پروژه ها هستیم.
معاون وزیر ارتباطات اضافه کرد: امکان دارد حتی این پروژه ها نیازمند مصوبات تکمیلی از جانب شورایعالی فضای مجازی باشند. در نهایت هم بعد از تأیید این مراجع، زمانبندی و برنامه اقدام را بزودی اعلام خواهیم کرد.
راه اندازی اپراتور خدمات شبکه ملی اطلاعات
رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران با تاکید بر این که دولت سیزدهم اهداف کلان شبکه ملی اطلاعات را با برنامه منسجم و مشارکت همه ذی نفعان دنبال می کند، تاکید کرد: خدمات شبکه ملی اطلاعات با مشارکت فعالان بخش خصوصی عرضه خواهد شد و ما بستر توسعه خدمات این شبکه را فراهم می نماییم.
وی با تاکید بر این که در این راستا راه اندازی اپراتور خدمات که در شبکه ملی اطلاعات بتواند خدمات مورد نظر را عرضه نماید، در دستور کار قرار دارد، اظهار داشت: مبحث دولت الکترونیک هم از دیگر برنامه های مد نظر برای شبکه ملی اطلاعات است که در این راستا درگاه ملی خدمات را راه اندازی می نماییم تا با منسجم کردن خدمات دولت الکترونیک، مردم با یکبار ورود به این درگاه، بتوانند از تمامی خدمات دولت بهره مند شوند.
معاون وزیر ارتباطات با تاکید بر این که باید برای عرضه خدمات دولت الکترونیک یک پنجره واحد مشخص داشته باشیم تا از مردم از رفتن به دستگاههای مختلف بی نیاز شوند، اظهار داشت: بزودی مرکز تماس خدمات دولت الکترونیک را راه اندازی می نماییم.
وی ضمن اشاره به این که تابحال ۴۰ درصد خدمات اولویت دار ۱۶۸ دستگاه الکترونیکی شده است، افزود: در جهت عرضه خدمات مورد نیاز دستگاه ها در مراکز داده ها هم پروژه «ابر» دولت الکترونیک را در برنامه داریم. بدین سان اجرای این که دستگاه ها هر کدام دارای مراکز داده با ظرفیت کم و خارج از چارچوب استاندارد باشند، تمامی خدمات به صورت یک ابر یکپارچه در یک مراکز داده عرضه می شود.
آخرین رتبه ایران در دولت الکترونیک
معاون وزیر ارتباطات ضمن اشاره به این که وضعیت ایران طبق شاخصهای بین المللی توسعه دولت الکترونیک (EGDI) چندان مناسب نمی باشد، اظهار داشت: مطابق با آخرین رتبه بندی ها که در ارتباط با دو سال قبل می شود، رتبه ایران از میان ۱۹۳ کشور، ۸۹ بوده و صدمه شناسی ما نشان داده است از میان ۶۰۰۰ خدمت پرکاربرد مورد نیاز مردم تنها پنج درصد الکترونیکی شده است.
وی اظهار داشت: ما باید کمک نماییم تا در یک پنجره واحد بتوانیم خدمات پرکاربرد مورد نیاز مردم را عرضه نماییم.
خوانساری افزود: همینطور مطابق با بند «ث» ماده ۶۷ برنامه ششم توسعه، ما موظف هستیم که گذرگاه یکپارچه برای خدمات رسانی دولت به دولت فراهم نماییم و در نهایت استفاده کننده نهایی این خدمات باز هم مردم هستند. این درگاه الان آماده است و در ۱۰ ماهه سال جاری ۲۹۰ میلیون تراکنش از گذرگاه یکپارچه واحد خدمات دولت الکترونیک تبادل شده است.
رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران در مورد خدمات تراکنشی که بخش خصوصی در عرضه خدمات در بستر شبکه ملی اطلاعات عرضه می دهد، اظهار داشت: ۲۵ میلیون تراکنش از طرف دولت به کسب و کارها عرضه می شود که نسبت به سال قبل یک و نیم برابر شده است.
خوانساری ضمن اشاره به نقش سازمان فناوری اطلاعات در تنظیم گری حوزه فناوری اطلاعات کشور اظهار داشت: با عنایت به این مأموریت، ایجاد و تقویت نظام تنظیم گری فناوری اطلاعات را به معاونت سیاست گذاری این سازمان واگذار کرده ایم و این معاونت وظیفه دارد در حوزه بسترسازی حکمرانی داده در فناوری های نوظهور، موضوعات در رابطه با حریم خصوصی، مدلهای نوین رقابتی در جهت تکمیل خدمات شبکه ملی اطلاعات و تنظیم گری فضای رقابتی برای کسب و کارها، توانمندی و توسعه کسب و کار با هدف تحقق سهم ۱۰ درصدی اقتصاد دیجیتال در GDP اقدام نماید.
تخصیص ۱، ۸۰۰ میلیارد تومان به زیست بوم نوآفرینی کشور
وی ضمن اشاره به خدمات زیست بوم نوآفرینی کشور اظهار داشت: مطابق تبصره بودجه ۱۴۰۰، پشتیبانی از بخش خصوصی برای توسعه اشتغال در این عرصه به سازمان فناوری اطلاعات واگذار شده و ما در ۶ گروه برنامه حمایتی در نظر گرفته ایم.
خوانساری عنوان کرد: برنامه حمایتی ما از محل صرفه جویی یارانه ها ۸۵۰ میلیارد تومان بوده که با عنایت به سایر موارد اعتباری مد نظر، این رقم را به ۱، ۸۰۰ میلیارد تومان رسانده ایم و مقرر است در ۶ گروه از این زیست بوم حمایت نماییم که شامل مواردی همچون پشتیبانی از توسعه اشتغال، پلت فرم ها، پشتیبانی از توسعه بسترهای آنلاین، تسهیلات سرمایه در گردش و پشتیبانی از طرح های ویژه ملی می شود. این حمایت در جهت توسعه اشتغال برای عموم کسب و کارها در نظر گرفته شده است.
وی همینطور ضمن اشاره به بند «ب» تبصره ۱۸ بودجه که در ارتباط با تسهیلات وجوه اداره شده می شود هم اظهار داشت: این تسهیلات هم مطابق با ضوابط و مقررات در ۶ گروه همچون پشتیبانی از بازی های موبایلی، اپلیکیشن ها، شتاب دهنده ها، اقتصاد دیجیتال و پشتیبانی از پیام رسان ها تخصیص داده می شود.
تأکید وزیر ارتباطات بر ورود استارت آپی به بورسخوانساری در پاسخ به این سؤال که سهم ۱۰ درصدی اقتصاد دیجیتال از تولید ناخالص ملی چگونه محقق می شود، اظهار داشت: برنامه نوآفرین با هدف پشتیبانی از کسب و کارهای نو درحال گسترش است و در حوزه توان آفرینی این کسب و کارها هم خدمات حمایتی و تسهیلاتی را دنبال می نماییم. در همین حال در حوزه ورود شرکتهای استارت آپی به بورس هم شخص وزیر ارتباطات تاکید ویژه ای دارند و تمامی این اقدامات در جهت تحقق اهداف اقتصاد دیجیتال است. وی در مورد برخی موانع صنفی بر سر راه فعالیت کسب و کارهای استارت آپی عنوان کرد: ما در جلسه ای در شورایعالی نظارت بر اصناف پیشنهاد دادیم که وزارت ارتباطات یک نقطه رجیستری برای شروع فعالیت کسب و کارهای اینترنتی باشد تا تنظیم گری لازم برای این کسب و کارها شکل بگیرد و دیگر شاهد مشکلات و موانع صنفی آنها نباشیم. ما به دنبال فیلتر کردن کسب و کارها نیستیم و تصمیم ما توسعه این کسب و کارها است. تدوین برنامه اجرایی برای توسعه خدمات پایه کاربردیمعاون وزیر ارتباطات در مورد موضع این وزارت خانه در مورد خدمات پایه کاربردی اظهار داشت: تکالیفی که در شورایعالی فضای مجازی به ما محول شده را باید انجام دهیم و شیوه انجام این تکالیف را بر اساس توسعه اکوسیستم، دنبال می نماییم و اگر برای توسعه خدمات پایه کاربردی در کشور موانع و مشکلاتی وجود دارد، آنرا برطرف خواهیم کرد. وی اظهار داشت: تدبیر شورا در مورد خدمات پایه کاربردی مکفی است و ما باید روش اجرای این تکالیف را تنظیم نماییم. ما معتقدیم که برخی سکوها از نظر فنی به خوبی شکل گرفته اند و درحال سرویس دهی هستند و برای برخی مشکلات، هم کمیته های تخصصی شکل داده ایم. در این حوزه برنامه جدی تهیه شده تا مشکلات خدمات پایه کاربردی حل شود. رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران با اشاره به اینکه در مورد خدمات پایه کاربردی، از ظرفیت های اپراتور خدمات شبکه ملی اطلاعات استفاده خواهیم کرد، اضافه کرد: این خدمات به شکل مناسبی باید در کشور توسعه یابند و پیام رسان ها هم می توانند در همین بستر، خدماتشان را عرضه کنند. به صورت کل ما معتقدیم که تمام خدمات پایه و فراگیر شبکه ملی اطلاعات باید در مفهوم یک «بندر امن» استقرار یابد. خوانساری اظهار داشت: ایجاد سازمان توسعه ای را مطابق با اساسنامه سازمان فناوری اطلاعات به صورت جدی دنبال می نماییم. اصول و چارچوب حرکتی مأموریت های این سازمان مطابق با مصوبات شورایعالی فضای مجازی و قوانین بالادستی است و برپایه وعده های وزیر ارتباطات به مجلس نیز، تقسیم کار برای اجرای مأموریت ها صورت گرفته است. وی ارزیابی نرم افزارهای بومی را از دیگر وظایف این سازمان عنوان نمود و اظهار داشت: روال صدور گواهی فنی نرم افزارها را دنبال می نماییم و بزودی شرایط عرضه این سرویس را اطلاع رسانی خواهیم کرد.


منبع:

You may also like