دغدغه واحد کشورها برای نجات آینده بشر در گردهمایی اکسپوی ۲۰۲۰ دبی کاملاً مشهود است این کشورها با استفاده از تکنولوژی و راهکارهای فناورانه زیست محیطی، تلاش بر حل این دغدغه دارند.
به گزارش خبرنگار اعزامی مهر به امارات، نمایشگاه اکسپو فرصتی برای به نمایش گذاشتن توانمندی کشورها و به اشتراک گذاری ایده های آنها در ساختن حال و آینده ای روشن، به حساب می آید. این رویداد که سال جاری به میزبانی کشور امارات در شهر دبی درحال برگزاری است، کشورها را برای ساختن آینده ای بهتر دورهم جمع کرده و فرصتی برای یادگیری، شکل گیری ایده های خلاقانه و راهکارهای نوآورانه پیش روی آنها قرار داده است. اکسپوی ۲۰۲۰ دبی در ۳ منطقه نمایشگاهی «فرصت»، «تحرک» و «پایداری» کشورها را طبقه بندی کرده است و نزدیک به ۲۰۰ کشور با عنایت به این محورها، توانایی ها، برنامه ها و اهداف میان مدت و بلندمدت خویش را در چارچوب پاویون های ملی به معرض نمایش گذاشته اند. باآنکه به نظر می آید که اهداف حضور کشورها در اکسپوی ۲۰۲۰ با اهداف اولیه این رویداد که مربوط به بیشتر از ۱۵۰ سال می شود، فاصله زیادی دارد اما رشد تکنولوژی و اهمیت آن در زندگی بشر سبب شده که این رویداد، از فضای نمایشگاهی صرفا فیزیکی به نمایشگاهی فناورانه تبدیل گردد و کشورها نقاط قوت و برنامه های خویش را در کنار معماری و فرهنگ، در چارچوب فناوری و نوآوری هم به تصویر بکشند. در این رویداد کشورهای توسعه یافته و درحال توسعه تاکید ویژه ای بر نقش فعلی انسان در ساخت آینده بشر داشته و بر ضرورت راهکارهای نوآورانه برای حل مسائل زیست محیطی سیاره زمین اصرار دارند. استفاده از تجهیزات بازیافتی در ساخت و معماری خیلی از غرفه ها، گویای این دغدغه جهانی محیط زیستی است. این کشورها هر یک با کمک ابزارهای مالتی مدیا، راهکار ها و ایده های نوآورانه خویش را درباره شهرهای هوشمند، مدیریت منابع، تنوع زیستی و توسعه پایدار به تصویر کشیدند. در اکسپوی دبی از فناوری های هوش مصنوعی، رباتیک، ارتباط دیجیتالی، اکتشافات فضایی و حقیقت مجازی بسیار سخن گفته شده و در کنار آن، نمایش فرهنگ، تمدن و معماری برخی کشورها هم خودنمایی می کند.
سینمای عمودی کره جنوبی و حرکت به سمت آیندهکره جنوبی با سازه ای از مکعب های چرخشی در منطقه «تحرک» و با شعار «کره هوشمند؛ حرکت جهان به سمت شما» در اکسپوی ۲۰۲۰ دبی حاضر است. نمای اولیه پاویون این کشور با پیکسل هایی که به صورت مداوم در تغییر هستند، به شکلی مبین تحرک و پویایی است. کره جنوبی در یک فضای تعاملی در محیط های واقعی و مجازی، تجربه های خویش را با بازدیدکنندگان به اشتراک می گذارد. در پاویون این شرکت، صفحه تبدیل متحرک از آنالوگ به دیجیتال نمایش داده می شود که در آن ایده تحرک در شرایط معاصر و آینده به تصویر کشیده شده و نشان داده است که این کشور برای هدایت جهان به سمت آینده برنامه ریزی دارد. کره جنوبی در اکسپوی دبی از سینمای عمودی خود رونمایی کرده است. این سینما در یک صفحه نمایش بزرگ به صورت عمودی که به سقف متصل شده، یک ویدئو از سبک زندگی و فناوری پیشرفته را به نمایش می گذارد و در این پرده سینمایی با به تصویر کشیدن حقیقت فیزیکی و مجازی، به ضرورت اتصال به شبکه به جای حرکت برای انسان ها تاکید کرده است. کره جنوبی با تکنولوژی حقیقت افزوده (AR) نگاهی به شهر مجازی بر مبنای فناوری های زیرساخت هوشمند دارد. در این پاویون آینده شهرها به نمایش درآمده است. نمایش خودرو های الکتریکی با سوخت هیدروژنی و زیرساخت های انرژی سبز از دیگر جذابیت های این پاویون است.چین؛ اکتشافات فضایی و خودروی زیستیکشور چین در اکسپوی ۲۰۲۰ تمرکز ویژه ای بر اکتشافات فضایی دارد و با نمایش المان هایی از ماهواره های مکعبی، تاکید دارد که تمدن بشر از راه اکتشاف و آفرینش مستمر، به پیشرفت خود ادامه می دهد. در این پاویون ضمن اشاره به برنامه های این کشور در عرصه اکتشافات فضایی، نگاهی به کاوشگر ماه و مریخ نورد چینی شده است.
در پاویون چین، تلفیقی از عناصر چینی با فناوری مدرن دیده می شود. این کشور با عرضه دستاوردهای خود در زمینه ربات انسان نما، سفر هوشمند، هوش مصنوعی و تمرکز بر اکتشافات، بر ضرورت کمک به آینده بشر تاکید ویژه ای دارد. این کشور از خودروی مفهومی برقی تماماً الکتریکی خود رونمایی کرده که دارای تعامل هوشمند زیستی و جاذبه صفر برای صندلی ها است و با انرژی فتوسنتز کار می کند. این خودرو تلاش دارد تصویری از یک سفر هوشمندانه را با رانندگی خودکار به ذهن متبادر کند.
نمایش اسپیس ایکس و مریخ نورد «کنجکاوی» در اکسپوکشور آمریکا در اکسپوی ۲۰۲۰ دبی نمونه هایی از موشک فضایی «اسپیس ایکس» و مریخ نورد «کنجکاوی» را به معرض نمایش گذاشته است.

در پاویون آمریکا بر شعار زندگی و حرکت به سمت آینده و گسترش دسترسی ها تاکید گردیده است و در موضوعات مختلفی همچون تنوع زیستی، فضا، توسعه شهری، سفر، اتصال، سلامت، غذا و کشاورزی و بیوتکنولوژی، دستاوردهای این کشور برای تحقق حرکت به سمت آینده به تصویر کشیده می شود. در پاویون آمریکا از ریل متحرکی برای پیاده روی بازدیدکنندگان استفاده شده که به نظر می آید نمادی از سیستم حمل و نقل با ظرفیت بالای این کشور باشد.آمریکا در اکسپوی ۲۰۲۰ به معرفی مشاهیر و افراد تأثیرگذار خود در حوزه فناوری همچون استیو جابز مخترع آیفون و الکساندر گراهام بل مخترع تلفن پرداخته است. این کشور در یک نمایش مالتی مدیا به بررسی نوآوری های تکنولوژیکی در حوزه محاسبات کوانتومی و انرژی پایدار می پردازد.
انقلاب انرژی در آلمانآلمان در اکسپوی ۲۰۲۰ دبی در کنار عرضه تجربه ای از گذشته خود در توسعه صنعتی، تلاشش برای به نمایش گذاشتن برنامه های در رابطه با توسعه پایدار و استفاده از انرژی های تجدیدپذیر است. فضاسازی منحصر به فرد آلمان از یک محوطه دانشگاهی و آزمایشگاهی در منطقه «پایداری» اکسپو، تصویری کامل از نوآوری و راهکارهای پایدار را نشان داده است و این کشور در این کانسپت دانشگاهی در ۳ آزمایشگاه انرژی، شهر آینده و تنوع زیستی، برنامه های خود برای آینده پایدار را روایت می کند.
گفته می شود فضاهای مکعبی شکل این پاویون به صورت کاملاً هوشمندانه، دارای خصوصیت های صرفه جویی در مصرف انرژی غیرفعال هستند. یعنی تاثیر تابش مستقیم نور خورشید را کاهش می دهند؛ سایه طبیعی ایجاد می کنند؛ بار حرارتی را کم می کنند و هوای در جریان فضاهای داخلی را بهبود می بخشند. در این پاویون، آلمان به تعامل افراد با محیط های فیزیکی که در آن زندگی می کنند توجه ویژه ای داشته و بر ضرورت همکاری و اتحاد میان بازدیدکنندگان در حین یادگیری تاکید دارد. نوآوری ها و چاره ها برای توسعه پایدار، اکتشاف و ابتکار همچون محورهایی است که آلمان تلاش دارد با استفاده از آنها به افراد این مورد را القا کند که چطور می توان جهان را به مکانی بهتر تبدیل کرد.آلمان با تکیه بر این که ۵۳ درصد کل انرژی های استفاده شده در این کشور در سال ۲۰۲۰ در ارتباط با انرژی سبز می شود، خویش را محل تولد انقلاب انرژی می داند. این کشور با نمایش انرژی های بادی و منابع تغذیه انرژی، برنامه های خویش را برای توسعه انرژی های تجدیدپذیر اعلام می کند. در بخشی از این پاویون، آلمان اعلام نموده که کشورش ۴۸ درصد انرژی تجدیدپذیر دارد در حالیکه متوسط دنیا ۲۶ درصد است. این در شرایطی است که ایران تنها دارای ۴ درصد انرژی تجدیدپذیر بوده و ۹۶ درصد انرژی های قابل استفاده در ایران غیر قابل تجدید است.
آلمان همینطور در یک اتاق مفهومی به منابع دانشی و علم و تکنولوژی به واسطه وسایلی همچون توپ های زرد، تجسم می بخشد و از ۱۰۰ هزار ایده برای آینده پایدار و انتقال انرژی سبز به آیندگان، صحبت می کند. در این سالن گفته شد که یک سوم کشور آلمان را جنگل فراگرفته و درختان این کشور، ۳۵ میلیون تن اکسیژن تولید می کنند.نمایش امارات با ربات های خدماتی و برج «تحرک»امارات نخستین کشور در خاورمیانه به حساب می آید که طی ۱۵۰ سال عمر اکسپو، میزبان این رویداد جهانی شده و در این نمایشگاه با تکیه بر شعارهایی همچون نوآوری، فرهنگ و معماری از ربات های خدماتی، ماشین های هیدروژنی، پنل های خورشیدی و غیره بهره برده است. در همین حال بزرگترین صفحه پروژکتور ۳۶۰ درجه ای جهان در اکسپوی دبی به معرض نمایش گذاشته شده است.
برج «موبیلیتی» در نمایشگاه اکسپو هم یکی از سازه های منحصر به فرد به لحاظ زیبایی و عملکرد است که با محوریت تحرک پذیری، توسعه پایدار و خلق فرصت برای آینده توسط امارات به نمایش درآمده است. این پروژه به مبحث اتصال، حرکت و پرورش ذهن به آینده نگاه ویژه دارد و شعار ایجاد بستری برای تقویت خلاقیت، نوآوری و همکاری در سطح جهانی را ترویج می کند. در این برج که همچون نمادهای اصلی اکسپوی دبی به حساب می آید، بزرگترین آسانسور مسافری جهان به صورت مثلثی تعبیه شده است.
این پاویون که محل تلاقی دنیای فیزیکی و دیجیتال به حساب می آید با شعار «ارتباط ذهن ها و خلق آینده» روایتی از آینده را پیش روی بازدیدکنندگان قرار می دهد که در آن تمامی ایده ها، اطلاعات و کالاها به سرعت به اشتراک گذاشته می شود و با تحرک، بشر به شهر هوشمند پا می گذارد.تایلند و پروژه های محیط زیستیتایلند برای همسویی با شعار اکسپو، بر معماری پایدار و کاهش اثرات زیست محیطی تمرکز داشته و حتی در ساخت و طراحی غرفه خود هم از حداقل انرژی بهره برده است. این کشور در این پاویون بر به حداقل رساندن جای پای کربن تاکید دارد و از مصالح بازیافتی در ساخت و ساز بهره برده است. پاویون تایلند در اکسپوی ۲۰۲۰ دبی با عنوان «تحرک برای آینده» در منطقه «تحرک» واقع شده است و این کشور برنامه استراتژیک اقتصادی ۲۰ ساله خویش را با استفاده از خلاقیت، نوآوری و فناوری های نوین دیجیتالی به معرض نمایش گذاشته است. در این پاویون بازدیدکنندگان علاوه بر آشنایی با آثار هنری تایلند، یک ماجراجویی با استفاده از VR (واقعیت مجازی) را تجربه می کنند.عربستان و شهر بدون آلایندهعربستان در اکسپوی ۲۰۲۰ کاملاً تکنولوژی محور ظاهر شده و با استفاده از نمایشگرهای وسیع، تلاش در به تصویر کشیدن وسعت جغرافیایی و دستاوردهای خود در حوزه های مختلف فرهنگی، اقتصادی و فناوری دارد. این کشور با نمایش فیلمی از گذشته، حال و تصویری از آینده بر این شعار تاکید دارد که مخالف سکون و توقف است و به تکنولوژی توجه ویژه ای نشان داده است. عربستان از دستاوردهای خود در زمینه های ورزشی و فرهنگی و فضا هم صحبت می کند. این کشور در اکسپوی ۲۰۲۰ دبی بر مفهوم شهر بدون آلایندگی با انرژی های تجدیدپذیر تاکید کرده و از کانسپت این شهر هم رونمایی کرده است.
ایتالیا و کشت ریزجلبک ها برای محیط زیستایتالیا برای نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۰ دبی از معماری خلاقانه و ابتکاری برای به نمایش گذاشتن «زیبایی که مردم را به هم متصل می کند» بهره برده است. غرفه ایتالیا تلاش دارد که توانمندی های این کشور را در معماری دیجیتال به تصویر بکشد. گفته شده است که در این پاویون از جلبک و ماسه بعنوان مصالح ساختمانی، به همراه پلاستیک بازیافتی استفاده شده است. این کشور از کشت ریزجلبک هایی برای درمان زیست محیطی هوا بهره برده است و برنامه های خویش را برای انرژی های تجدیدپذیر روایت می کند.
ایتالیا در اکسپوی سال جاری یک فضای نوآوری به تحقیقات فناوری مختص کرده است و رونمایی از یک نسخه چاپ سه بعدی از مجسمه داوود میکل آنژ از دیگر جذابیت های پاویون این کشور به حساب می آید.نمایش نسخه نخستین الفبای جهانی توسط سوریهکشورهایی مانند سوریه و افغانستان در نمایشگاه اکسپوی دبی بیشتر بر حوزه فرهنگ تمرکز کرده اند. افغانستان که به نظر می آید تنها پاویونی است که به صورت غیر دولتی در این نمایشگاه حضور یافته و از جانب بخشی از افغان های مقیم اتریش در این نمایشگاه هدایت می شود، به نمایش صنایع دستی و فرش پرداخته است.
نمایی از پاویون افغانستان
کشور سوریه هم تمرکز بیشتری بر ادب و فرهنگ دارد و در پاویون خود نسخه نخستین الفبای جهانی که حدود ۱۴۰۰ سال پیش از میلاد مسیح قدمت دارد را به تصویر کشیده است. سوریه بازدیدکنندگان را با یک تجربه تعاملی سمعی و بصری روبرو کرده و این نکته را به بازدیدکنندگان القا می کند که زبان مهم ترین چیزی است که بشر را با هم متحد می کند.
از دیگر جاذبه های این غرفه میتوان به نمایشگاه گروهی هنرمندان سوری اشاره نمود که در آن هرهر پرتره در این نمایشگاه یک چهره سوری را نشان داده است که هدفش برجسته کردن شباهت ها و پیوندهایی است که انسان ها را به هم نزدیک می کند تا در کنار هم، آینده ای روشن تر برای کل جهان خلق کنند.ژاپن و سفر به آیندهدر این رویداد کشور ژاپن هم که میزبان اکسپوی ۲۰۲۵ است با تکیه بر برنامه های کلان و متنوع برای این میزبانی، تجربیات کشور خویش را در بخش های مختلفی همچون فرهنگ، اقتصاد، پزشکی و تکنولوژی روایت می کند و با روش های خلاقانه در بکارگیری ابزارهای مالتی مدیا، در مسافرت به آینده از فضا و دیتا آنالیز می گوید. از طرفی کشور هند در این نمایشگاه بر شعار تحرک تاکید دارد و با ادغام فناوری و فرهنگ و به کارگیری جذابیت های بصری تلاش در جذب مخاطب داشته است. این کشور توانمندی های خود در مورد تکنولوژی های مختلفی همچون بیوتکنولوژی، شیمی و فضا را به معرض نمایش گذاشته است و از هندوستانی جدید برای آینده صحبت می کند. کشور روسیه هم با شعار ذهن خلاق و هدایت آینده در اکسپوی دبی حاضر شده است. این کشور درک عملکرد مغز را به تصویر کشیده است تا این مفهوم را تبیین کند که با به کارگیری هوش انسان، شاهد پیشرفت های غیرقابل توقف و توسعه خواهیم بود.مصر و ایجاد فرصت برای نسل های آیندهکشور مصر هم در نمایشگاه اکسپوی ۲۰۲۰ دبی، عصر جدیدی از فرصت ها و رفاه را برای نسل های آینده در کنار تمدن و ثروت فرهنگی خود به تصویر کشیده است.
در این پاویون سه مجسمه عتیقه فرعون دیده می شود و شبیه سازی اهرام در ورودی این غرفه از دیگر نمایش های فرهنگی این کشور است. در این پاویون مجموعه ای از ماکت های مدرن پادشاهان مصر در معرض نمایش است. در تور مجازی این کشور هم بازدیدکنندگان سفر سه بعدی از راه ماشین زمان را تجربه می کنند. به گزارش سئو بوی به نقل از مهر، رویداد اکسپو که سومین رویداد مهم دنیا بعد از مسابقات جام جهانی فوتبال و بازی های المپیک به حساب می آید و بنابراین نام «المپیک فرهنگ ملل» را برای آن برگزیده اند، هر ۵ سال یک مرتبه به مدت ۶ ماه در یکی از کشورهای داوطلب برگزار می گردد. این نمایشگاه که محلی برای نمایش دستاوردهای اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و علمی کشورها و دورنمای توسعه آنها است، به حدی برای کشورهای جهان در درجه اهمیت قرار دارد که همه کشورها از الان برای حضور در اکسپوی ۵ سال آینده برنامه ریزی کرده و آماده می شوند. اکسپوی ۲۰۲۵ مقرر است در اوزاکای ژاپن برگزار گردد و این کشور می خواهد در یک جزیره مصنوعی، تلاشهای خلاقانه کشورها را به منظور زندگی بهتر به تصویر بکشد.


منبع:

You may also like