به گزارش سئو بوی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ضمن تأیید همکاری با چین در زمینه ICT اظهار داشت: توسعه فناوریهای در رابطه با ۵G و اینترنت ثابت را با همکاری کشورهایی همچون چین در دستور کار داریم.

به گزارش سئو بوی به نقل از مهر، عیسی زارع پور امروز در حاشیه برنامه اتصال هزار روستا به شبکه ارتباطات پایدار و پرسرعت در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در خصوص این که آیا در توافق ایران و چین همکاری هایی در زمینه فناوری ارتباطات مثل ۵G پیش بینی شده است، اظهار داشت: بله، ما در همکاری هایی که با کشورهای مختلف همچون چین داریم، توسعه فناوری های لازم برای هم حوزه ۵G و هم کیفیت بخشی ارتباطات ثابت را در دستور کار قرار داده ایم.
وی اضافه کرد: همین طور توسعه حضور پلت فرم های ایرانی در کشورهای همسایه را مد نظر داریم. ظرفیت های خوبی در کشورهای مختلف وجود دارد و ما می توانیم استفاده نمائیم و همکاریهای متقابل می تواند منجر به رشد و توسعه صنعت ICT در کشور شود.
وزیر ارتباطات با اشاره به اتصال هزار روستا به شبکه ملی اطلاعات در جمع خبرنگاران اظهار داشت: امروز مشاهده کردید که با یکی از دورافتاده ترین روستاها در اردیبل به شکل تصویری باکیفیت بسیار عالی ارتباط برقرار کردیم این نشان میدهد که سرعت شبکه در آن نقطه مناسب می باشد.
اتصال ۳ هزار و ۶۰۰ روستا تا اختتام ۱۴۰۱
وی اضافه کرد: امیدوار هستم که ۳ هزار و ۶۰۰ روستا که فاقد هرگونه ارتباط دیتا هستند و ۳ هزار و ۵۰۰ روستای دیگر که ارتباطشان ناپایدار است در ۴ فاز تا اختتام ۱۴۰۱ در صورت تامین اعتبار به سرعت ارتباطاتشان برقرار شود.
وزبر ارتباطات افزود: به دنبال این هستیم که فیبر نوری را هم توسعه دهیم و روستاهایی که در راه قرار می گیرند و متقاضی هستند را متصل نماییم.
راه اندازی ۲۰ میلیون پورت فیبر نوری
عیسی پور افزود: برنامه ریزی ما این است که ۲۰ میلیون پورت فیبر نوری در سراسر کشور راه اندازی نماییم که کار بسیار بزرگی و نیازمند عزم ملی است.
وی بیان کرد: شبکه زیر ساخت کشور ظرفیت خوبی دارد و حدود ۳۰ ترابیت بر ثانیه ظرفیت داریم؛ کل ترافیک ما ۱۰ ترابیت بر ثانیه است اما درحال تقویت آن هستیم. برنامه داریم که تا اختتام دولت سیزدهم این را به ۱۰۰ ترابیت بر ثانیه برسانیم و همین الان قرارداد ۲۰ ترابیت بر ثانیه با بهره گیری از تجهیزات بومی بسته شده و در دهه فجر عملیات آن شروع می شود.
وزیر ارتباطات در پاسخ به این پرسش که کارشناسان معتقدند ۲۰ میلیون پورت پرسرعت مبتنی بر فیبر نوری نشدنی است و با توجه به این که در دولت های گذشته وعده هایی داده شد و عمل نشد، آیا برنامه زمان بندی دارید و چقدر با سازمان های دیگر مثل شهرداری تعامل کردید که این کار بزرگ صورت گیرد، اظهار داشت: این یک کار ملی است و همه باید پای کار بیایند آنچه سبب شده با قاطعیت اعلام نماییم که این اتفاق خواهد افتاد، همین همگرایی در دولت سیزدهم است. همین روز گذشته در خدمت وزیر نیرو بودیم و توافقات خوبی صورت گرفت تا از شبکه توزیع برق در سراسر کشور استفاده نمائیم که این پروژه با سرعت بیشتری جلو برود. سازمان همیاری های شهرداری سراسر کشور نیز باید پای کار بیایند.
وی تصریح کرد: زمانی که گازکشی در کشور اتفاق می افتاد، همه همکاری می کردند، باید یک چنین نهضتی اتفاق بیفتد که من عزم و اراده آنرا در دولت سیزدهم می بینم. در دهه فجر شاهد برنامه کلان و زمان بندی خواهیم بود و تعداد زیادی هم پورت آماده واگذاری داریم.
زارع پور همین طور درباره سرعت پایین اینترنت در تهران و اختلالات تلفن همراه و علت آن اظهار داشت: یک کار اساسی و اصولی که باید صورت گیرد، توسعه ارتباطات ثابت است باید بیشتر نیازمندی مردم را به سمت ارتباطات ثابت و اینترنت خانگی و شبکه محل کار هدایت نماییم. مدلول ندارد که در منزل هستید، از گوشی تلفن همراه برای ارتباط استفاده کنید.
وی با اعلان اینکه ارتباطات سیار محدودیت دارد اظهار داشت: ما توسعه ارتباطات ثابت بعنوان یک راه حل بلندمدت را در دستور کار داریم که البته در کوتاه مدت کار را آغاز نموده ایم و همین امسال قریب به نیم میلیون پورت فیبر نوری را راه اندازی می نماییم.
اولویت با روستایی است که هیچ ارتباطی ندارد
زارع پور در پاسخ به سوال دیگری در خصوص این که روستاها گله دارند از این که آنها را از فهرست خارج می کنند و می گویند شما اولویت دوم هستید، ماجرا از چه قرار است؟ اظهار داشت: در ابتدای دولت سیزدهم ۴ هزار روستا داشتیم که هیچ ارتباط دیتایی نداشتند و ۳ هزار و ۵۰۰ روستا ارتباط ناپایداری داشتند، بدین سبب طبیعتاً اولویت یک ما با روستایی است که هیچ ارتباطی ندارد. در کنارش به موازات برای برطرف نمودن مشکلات ارتباطی سایر روستاها تلاش می نماییم منتها این یک کار سنگین است.
وی افزود: برخی روستاها جاده و برق ندارند و زیر ساخت های اولیه باید در آنها برقرار شود. عمده روستاهای باقی مانده روستاهایی هستند که پراکندگی آنها زیاد است و یا نقاط صعب العبور هستند. به هر حال اینها نیازمند کار ویژه است؛ قبلاً هر سایتی راه اندازی می کردیم ۲ تا ۳ روستا را پوشش می داد اما الان به یک و نیم روستا کاهش پیدا کرده است. ما هم باتوجه به محدودیت اعتبارات مجبور هستیم اولویت بندی نماییم، اما آنچه که مسلم است در صورت همراهی نمایندگان در بودجه ۱۴۰۱ ما آماده ایم که با کار جهادی تا اختتام ۱۴۰۱ همه روستاهای بالای ۲۰ خانوار را به ارتباطات پرسرعت متصل نماییم.
ادامه دارد…


منبع:

You may also like