وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در نامه ای خطاب به مدیران پلت فرم های متا و اینستاگرام با محکوم کردن سانسور مطالب و تصاویر در رابطه با شهید سلیمانی در اینستاگرام، خواهان اختتام دادن به این سانسور و بازگرداندن حساب ها و پست های تعلیق شده در پی اعمال این سیاست شد.
به گزارش سئو بوی به نقل از ایسنا، هم زمان با دومین سالگرد شهادت سردار قاسم سلیمانی و افزایش باردیگر حذف و سانسور مطالب در رابطه با این شهید والامقام در شبکه اجتماعی اینستاگرام، مدیرکل حقوقی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در نامه ای خطاب مدیران متا و اینستاگرام ضمن محکوم کردن این اقدام خواهان توضیح این پلت فرم ها درباره این سیاست غیرقانونی برای کاربران شد.
در قسمتی از این نامه که خطاب به مارک زاکربرگ، مدیرعامل شرکت متا پلت فرم کورپوریشن نوشته شده و رونوشت آن برای آدام موسری، رییس اینستاگرام و جسیکا روزن وورسل، رییس کمیسیون ارتباطات فدرال ایالات متحده ارسال شده آمده است که حذف و سانسور تصاویر و مطالب در رابطه با سردار شهید قاسم سلیمانی، قهرمان مبارزه با تروریسم و محوکننده داعش جنایتکار با هیچ یک از معیارهای بین المللی سازگاری ندارد.
در ادامه تاکید شده است: «از مدیران اینستاگرام انتظار می رود به احترام میلیونها کاربر مشتاق این قهرمان مبارزه با تروریسم هرچه سریعتر به این سانسور گسترده اختتام داده شود.»
طبق اعلام وزارت ارتباطات، گزیده ای از متن نامه مدیرکل حقوقی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات خطاب به مدیران متا و اینستاگرام به این شرح است:
موضوع این نامه دفاع از حقوق میلیونها کاربر ایرانی و علاقمندان به ایران در یکی از پلتفرمهای تحت مدیریت جنابعالی است، کاربرانی که به ناحق و بدون هیچ توجیه منطقی، از گرامیداشت قهرمان ترور شده خود، یعنی ژنرال قاسم سلیمانی که پرچمدار مبارزه با تروریزم و خشونت در جهان بود، به شکل بی سابقه ای منع شده اند.
امروز دومین سالروز ترور ناجوانمردانه ژنرال قاسم سلیمانی است، همان کسی که حتی رسانه های غربی او را به خاطر شکست دادن گروه تروریستی داعش تمجید می کردند و در حالی که برای یک سفر دیپلماتیک رسمی در عراق بود، با پهپاد مورد هدف جنگ افروزان افراطی دولت ترامپ قرار گرفت و به شهادت رسید.
در پی این حمله تروریستی، در حالی که ملتهای زیادی در منطقه در غم و اندوه بودند، در یک سانسور آنلاین گسترده که در تاریخ شبکه های اجتماعی بی سابقه بود، اینستاگرام بدون توجه به مقررات بین المللی، آغاز به حذف تمام محتواهای در رابطه با این شهید کرد. از آن زمان تاکنون، میلیونها کاربر ایرانی و غیرایرانی اینستاگرام از به اشتراک گذاشتن تصاویر، متن ها و هر نوع اطلاعات در رابطه با این قهرمان محبوب خود منع شده اند. اکانت کاربرانی که تحت تاثیر این سانسور شدید قرار گرفته اند فقط با دریافت پیامی در خصوص اینکه«شما مقررات و چارچوب های پلت فرم را نادیده گرفته اید» حذف شده و هیچ توضیحی در این خصوص و هیچ راهنمایی برای نحوه بازیابی اکانت به آنها داده نشده است.
تا لحظه نگارش این نامه، هیچ کدام از رسانه های خبری ایالات متحده خبر این سانسور گسترده اینستاگرام مقابل کاربران خودرا منعکس نکرده اند و تا حالا هیچ کسی از طرف اینستاگرام هم منطق حاکم بر این اقدام غیرقانونی را توضیح نداده است. برخی این اقدام را در رابطه با تحریم های ایالات متحده مقابل ایران دانسته اند اما ما معتقدیم که این سانسور گسترده شبکه های اجتماعی قسمتی از جنگ روانی دولت ترامپ مقابل ایران بوده است. ما معتقدیم که حذف یا تعلیق اکانت هایی که روایت های آمریکا از رویدادهای جهان را به چالش می کشد راه حل مناسبی نیست و به اصل بی طرف بودن اینترنت ضربه می زند، فلسفه ای که اینترنت برمبنای آن بنیان نهاده شده است. ما صریحا معتقدیم که «قواعد صنفی» اینستاگرام نباید گروهای خاصی از کاربران را هدف قرار دهد و چنین سیاستی بصورت اخلاقی و فلسفی غیرقابل قبول است.
با در نظر گرفتن قواعد بین المللی حاکم بر اینترنت، بعنوان بخش حقوقی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی ایران، رسما از شما می خواهم:
۱- توضیحات کافی و منطق حاکم بر این سیاست غیر سازنده ارائه شود.
۲- تمامی اکانتهای حذف یا معلق شده و پستهای حذف شده بازیابی شود.
۳- اطمینان حاصل شود که چنین اتفاقاتی در آینده بروز نخواهد کرد.
ما همیشه آمادگی لازم برای شکل گیری کانال ارتباطی مشترک را داریم و منتظر دریافت پاسخ فوری آن شرکت در این خصوص هستیم.You may also like