به گزارش سئو بوی مصرف اینترنت همراه به علت هزینه بالا، یکی از دغدغه های کاربران است و بنابراین لازم است روش هایی برای کاهش مصرف اینترنت به کار گیرند که از آن جمله میتوان به استفاده از مرورگرهایی که قابلیت بهینه سازی مصرف دیتا را دارند و همینطور استفاده از نقشه های آفلاین به جای آنلاین اشاره کرد.
به گزارش سئو بوی به نقل از ایسنا، یکی از اشکالات اساسی که برای اتصال اینترنت از داده گوشی تلفن همراه استفاده می کنید، مشکل مصرف زیاد داده است، به علت هزینه بالای اینترنت همراه، خریدن بسته های اینترنت نامحدود بسیار گران قیمت است، بنابراین شما همیشه بسته های اینترنت با حجم مصرف مشخصی را می خرید و زمانی که ترافیک مصرفی تان به اتمام می رسد مجبور به خرید باردیگر می شوید. به عبارت دیگر همیشه نگران تمام شدن دیتا و بسته های اینترنتتان هستید.
علی اصغر زارعی -کارشناس فناوری اطلاعات- در گفتگو با ایسنا، به راهکارهای کاهش مصرف اینترنت که با رعایت کردن آنها تا اندازه قابل توجهی مصرف اینترنت کاسته می شود، اشاره نمود و اظهار داشت: راهکار اول این که برای وب گردی از مرورگر کروم یا اپرا استفاده کنید. اگر اهل وب گردی هستید و مقدار زیادی از حجم داده تان را صرف این کار می کنید، سفارش می شود از مرورگرهای کروم یا اپرا استفاده کنید که قابلیت بهینه سازی مصرف دیتا و فشرده سازی صفحات وب را دارند. باآنکه استفاده از این توانایی سرعت لود شدن محتوا را کم می کند ولی در مقابل مصرف اینترنتان را پایین می آورد.
این کارشناس افزود: برای فعال سازی در کروم، صفحه کروم را باز کنید و گزینه سه نقطه بالای صفحه سمت راست را بزنید و سپس به بخش تنظیمات رفته و گزینه Data Saver را انتخاب کنید. در مرورگر اپرا هم علاوه بر قابلیت بهینه سازی مصرف دیتای اینترنت، می توانید ویدئوها را هم فشرده کنید. در قسمت تنظیمات اپرا به بخش Data Saver بروید و این تنظیمات را اعمال کنید.
زارعی با اشاره به اینکه بهتر است از اپلیکیشن فیسبوک استفاده نکنید، چون جزو اپ های پرمصرف است، اضافه کرد: اپلیکیشن فیسبوک بخش زیادی از ترافیک مصرفی تان را استفاده می نماید، همینطور در کاهش شارژ باتری هم بسیار موثر است. ازاین رو بهتر است هنگام استفاده از اینترنت موبایل برای چک کردن فیسبوک، از مرورگرهای کروم و اپرا استفاده کنید.
وی با اشاره به اینکه راهکار سوم این است که بروزرسانی خودکار اپلیکیشن ها را متوقف کنید، اظهار داشت: بروزرسانی اپ ها حجم زیادی از اینترنت شما را مصرف می کند. برای متوقف کردن آن به پلی استور بروید و کشوی سمت چپ را باز، و وارد بخش تنظیمات بشوید. و گزینه Auto-Update Apps را بزنید. و در نهایت گزینه Auto-Update Apps Over the Wifi Only را انتخاب کنید، در این صورت تنها وقتی که به اینترنت وای فای متصل هستید، اپ ها به صورت خودکار بروزرسانی می شوند.
این کارشناس فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه مصرف اپلیکیشن های دور از چشم را محدود کنید، اظهار نمود: همیشه مقداری از ترافیک مصرفی شما برای کارهای پس زمینه مثل همگام سازی ایمیل، بروزرسانی مطالب جدید، ویجت های آب و هوا و برنامه های مشابه مصرف می شود. شما می توانید برای کاهش ترافیک مصرفی تان، دسترسی این بخش ها به اینترنت را قطع کنید. برای این کار به بخش تنظیمات گوشی بروید و در قسمت Data Usage گزینه Background Data Restrict را انتخاب کنید.
او درباره راهکار پنجم توضیح داد: از اپلیکیشن های پخش موزیک و ویدیو استفاده نکنید. هنگامی که از اینترنت گوشی، استفاده می کنید، از گوش دادن به موزیک یا دیدن ویدیو در اپلیکیشن های مخصوص این کار خودداری کنید، چونکه این اپ ها مصرف بسیار بالایی دارند و ترافیک مصرفی شما را به سرعت تمام می کنند.
وی با اشاره به اینکه اپلیکیشن های پرمصرف را شناسایی و دسترسی آنها را به اینترنت محدود کنید، اظهار داشت: شما می توانید در بخش تنظیمات به قسمت Data Usage بروید و اپ هایی که مصرف دیتای بالایی دارند را شناسایی و دسترسی آنهایی را که استفاده نمی کنید، محدود کنید. برای این کار از اپلیکیشن های Mobiwol و LostNet Firewall هم می توانید کمک بگیرید. جهت استفاده از آنها نیازی به روت بودن دستگاه نیست و به آسانی میتوان اپ های پرمصرف را شناسایی و دسترسی شان به اینترنت را قطع کرد. پس برای این کار به گوگل پلی رجوع و آنها را به صورت مجانی دانلود کنید.
این کارشناس درباره راهکار هفتم توضیح داد: از آپلود و دانلود عکس و ویدیو خودداری کنید. یکی از کارهای دیگری که در تمام شدن حجم مصرفی شما بسیار موثر است، آپلود و دانلود عکس و ویدئوها است. پس وقتی که از اینترنت موبایل استفاده می کنید، از دیدن عکس ها و ویدئوها صرف نظر کنید.
زارعی با اشاره به اینکه راهکار هشتم این است که از نقشه آفلاین گوگل استفاده کنید، اظهار داشت: نقشه آنلاین گوگل بخش زیادی از حجم اینترنت را مصرف می کند و برای پیشگیری از این کار بهتر است از نقشه آفلاین استفاده کنید. البته نقشه آفلاین گوگل، تنها سرویس آفلاین این شرکت نیست؛ شما می توانید اسناد مهم تان را در Google Doc هم به صورت آفلاین ویرایش کنید. با رعایت و اعمال این موارد می توانید میزان مصرف داده دستگاهتان را به صورت چشم گیری کم کنید و دیگر مجبور به خرید ترافیک مصرفی بیشتر نخواهید بود.
او همینطور تصریح کرد: با این که سرویس هایی همچون گوگل مپ بسیار کاربردی شده اند، اما استفاده از آنها می تواند با مصرف داده بالایی همراه باشد، ازاین رو خیلی از این سرویس ها دارای حالت آفلاین و یا نسخه های مخصوصی هستند که جهت استفاده به داده همراه نیازی ندارند. همینطور بعضی از این سرویس ها دارای قابلیت ذخیره سازی نقشه ها جهت استفاده های بعدی و به صورت آفلاین را دارند. در سرویس گوگل مپ بعد از بارگذاری نقشه ناحیه مورنظر، Save offline map را انتخاب کنید تا نقشه جهت استفاده آفلاین ذخیره شود.
منبع:

You may also like