اصفهان مدیر مخابرات منطقه اصفهان با اشاره به اینکه هزینه های مخابرات طی ده سال قبل ۲۰ برابر افزایش پیدا کرده است، اظهار داشت: در برنامه هفتم توسعه افزایش سرعت اینترنت باید به ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه افزایش یابد که این مهم تنها در بستر فیبر نوری مهیا خواهد شد

اسماعیل قربانی، امروز (پنجشنبه- ۲۰ آبان ماه) در جمع خبرنگاران، اظهار نمود: تا پیش از سال ۷۲ مخابرات تنها عرضه خدمات تلفن ثابت بود، اما پس از آن با ایجاد شبکه های ارتباط سیار خدمات این شرکت توسعه یافت.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون حوزه ارتباطات مبتنی بر فرد توسعه و اینترنت در تمام سطوح گسترش یافته است، تصریح کرد: امروز وابستگی جامعه به مخابرات بیشتر شده و حتی یک روز بدون اینترنت و مخابرات امکان پذیر نیست.

مدیر مخابرات منطقه اصفهان، اضافه کرد: از سال ۸۸ به این طرف خصوصی شدن مخابرات صورت گرفت و ۵۱ درصد سهم این شرکت به بخش خصوصی واگذار شد، در این فضا انتظارات از یک شرکت خصوصی بیشتر و جامع تر نسبت به ساختار دولتی است.

وی اظهار داشت: باآنکه مخابرات خصوصی شده، اما یک وظیفه مهم بر عهده این شرکت است، باید توجه داشت که بستر ارتباطی چه برای مردم و چه برای سایر اپراتورها بدون استفاده از زیرساخت ها و خدمات پایه ای مخابرات امکان پذیر نیست.

قربانی خاطرنشان کرد: از سال ۹۵ شرکتهای مخابراتی استانی حذف و مخابرات ایران به صورت متمرکز با ۳۱ منطقه مخابراتی شکل گرفت.

وی ضمن اشاره به روند و فرآیند توسعه کُند مخابرات طی سالهای گذشته، اظهار داشت: در هر فعالیت اقتصادی و تجارتی، اگر درآمد و هزینه ها تعادل نداشته نباشد، ابتدا توسعه متوقف و در یک بازه زمانی، احتمال حذف آن فعالیت وجود دارد.

وی تصریح کرد: تعرفه های مخابراتی همچون تلفن ثابت و اینترنت طی سالهای گذشته نه تنها افزایش نداشته بلکه کاهش داشته است، به شکلی که امروز هزینه یک دقیقه مکالمه داخل استان ۴۵ ریال است و هزار دقیقه مکالمه تلفن ثابت به ثابت در استان ۴۵۰۰ تومان می شود که این عدد جوابگوی هزینه های مخابرات نیست.

به گزارش سئو بوی به نقل از ایسنا، مدیر مخابرات منطقه اصفهان خاطرنشان کرد: مخابرات وظیفه دارد در جهت حفظ و توسعه خدمات مخابرات تلاش کند، اما به علت این که از بودجه دولت استفاده نمی نماییم و متکی بر درآمدهای داخل سازمان هستیم، درآمد باید بگونه ای باشد که فعالیت جاری و توسعه ای شرکت را تضمین کند.

وی با اشاره به اینکه امروز انتظار همه مردم از مخابرات تلفن ثابت نیست بلکه آنها نیازمند یک سرویس اینترنت پرسرعت برای انجام فعالیتهای آموزشی، اقتصادی و… هستند، تصریح کرد: امروز مخابرات به پیشران، تسهیل گر، ظرفیت مدیریت کننده سازمان های مختلف و بستر کسب و کار برای سایر فعالیتهای جامعه تبدیل گشته است.

قربانی اظهار داشت: تقاضای مردم از مخابرات سبب شده که نیازهای آنها را متناسب با فعالیت شان توسعه دهیم، اما توسعه فعالیت ها در حوزه همراه نیست بلکه باید در حوزه زیرساخت ها هم صورت گیرد، بعنوان نمونه مخابرات به علت نبود سرمایه کافی نتوانسته سوییچ های خویش را که ۲۵ سال پیش وارد گردونه مخابرات شده را، حذف کند.

وی با اشاره به اینکه اگر مبنای هزینه ها بر مبنای نرخ ارز باشد، هزینه های مخابرات طی ۱۰ سال قبل ۲۰ برابر افزایش پیدا کرده است، تصریح کرد: با بازبینی در طرح های مخابراتی میتوان شاهد نقدینگی بیشتر برای طرح های توسعه ای مخابراتی باشیم.

مدیر مخابرات منطقه اصفهان در ادامه ضمن اشاره به این که در استان اصفهان سه میلیون شماره تلفن ثابت وجود دارد، اظهار داشت: از این تعداد دو میلیون و ۵۰۰ هزار تلفن ثابت مشغول به کار است که حدود ۵۰۰ هزار تلفن ثابت برای شرکت مخابرات کارکرد ماهیانه ندارد.

وی اضافه کرد: ضریب نفوذ تلفن ثابت در استان ۴۶.۳۳ و ضریب نفوذ بر خانوار ۱۲۱ است، همینطور میانگین رفع خرابی تلفن ثابت در استان ۳ ساعت و ۱۸ دقیقه است.

قربانی اظهار داشت: حوزه دیتا طی ده سال قبل به سمت توسعه رفته است که طی دو سال قبل به علت انتشار کرونا شاهد افزایش ۵ برابری مصرف اینترنت در استان بوده ایم که متناسب بر آن ظرفیت اینترنت در استان افزایش پیدا کرده است.

وی تصریح کرد: با پیگیری های چند ماه گذشته ۴۰ گیگابیت سرعت اینترنت استان افزوده شد.

وی اظهار داشت: تعداد پورت هایADSL استان ۹۳۳ هزار پورت است که ۷۲۱ هزار مورد آن مشغول به فعالیت است، همچنین۹۶۰۰ پورت VDSL در استان فعال است.

مدیر مخابرات منطقه اصفهان افزود: یکی از سرویسهای مخابرات، سیرویس مبتنی بر فیبر نوری است که آینده تلفن ثابت بر پایه آن است و طی پنج تا ده سال آینده باید این اتفاق به صورت کامل رخ دهد.

مدیر مخابرات منطقه اصفهان اظهار داشت: در برنامه هفتم توسعه افزایش سرعت اینترنت باید به ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه افزایش یابد که این مهم تنها در بستر فیبر نوری مهیا خواهد شد که رسیدن به آن نیازمند حمایت دولت، مجلس و مدیریت شهری است.

قربانی تصریح کرد: مطالبه فیبر نوری به ایجاد زیرساخت پرسرعت در حوزه اینترنت و مخابرات کمک می نماید و هم اکنون بالغ بر ۶۷ هزار پورت پرسرعت قابل واگذاری در استان وجود دارد که از این تعداد نزدیک ۲۸ هزار سرویس پرسرعت در استان فعال داریم.

وی در ادامه ضمن اشاره به این که اصفهان در حوزه تلفن همراه یکی از استانهای برتر کشور هستیم، توضیح داد: در استان اصفهان ۷ میلیون و ۴۲۰ هزار تلفن همراه اول وجود دارد و ضریب نفوذ آن در استان ۱۳۸.۳۸ درصد است.

مدیر مخابرات منطقه اصفهان با اشاره به اینکه هم اکنون تمام شهرهای استان زیر پوشش نسل چهارم تلفن همراه قرار دارند، اظهار داشت: از مجموع ۱۶۹۵ روستای استان، ۱۴۳۱ روستا دارای ارتباط هستند که از ۹۳۱ روستای بالای ۲۰ خانوار، ۹۲۱ روستا دارای تلفن خانگی هستند.

وی اظهار داشت: بکی از نیازهای روستاها پورت پرسرعت است و امروز روستاهای استان پورت پرسرعت دارند.

وی تصریح کرد: طی دوسال گذشته نقش ارتباطات ملموس تر شده است و انتشار کرونا باعث شد تا فعالیتهای مردم به سمت بستر مجاری برود و این بستر به سمت رفع نیازهای مردم رفت.

قربانی به واژه اکوسیستم دیجیتال اشاره نمود و اظهار داشت: امروز خود مخابرات و اینترنت به یک اکوسیستم دیجیتال کشور تبدیل گشته و اگر بخواهیم مخابرات را حذف نماییم امکان حیات اکوسیستم دیجیتال وجود نخواهد داشت.

خبرنگار-ریحانه سجادی
You may also like