به گزارش سئو بوی طراح و دایرکتور بوت کمپ استارت آپی IOT/5G، ضمن اشاره به برگزاری یک دوره ۲۰ هفته ای با هدف استعدادیابی، تیم سازی و توانمندسازی تیمی حول مسائل مختلف و با استفاده از راهکارهای فناورانه، اظهار داشت: دانشجویان مستعد و توانمند برای حضور در این دوره می توانند تا تاریخ ۱۵ آبان ۱۴۰۰، برای کسب اطلاعات تکمیلی و ثبت نام به سایت بوت کمپ رجوع کنند.
مهدی معظمی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه هاب شیراز یکی از شرکت هایی است که در اکوسیستم کارآفرینی و نوآوری کشور فعالیت می کند، اضافه کرد: مأموریت این شرکت، کمک به استارت آپ هاست به جهت اینکه بتوانند در مرحله پیش شتاب دهی و شتاب دهی توسعه پیدا کنند. در زمان شکل گیری یک استارت آپ فناورانه، یک مسئله وجود دارد که باید حل شود. از طرفی، شما به یک راهکار و زیرساخت فناورانه نیاز دارید تا مشکل را حل کنید. مهم تر از این دو، لزوم احتیاج به تیمی منسجم است که تا به روشی نوآورانه به خلق ارزش بپردازد.
وی افزود: هاب شیراز در پنج حوزه استارت آپی متمرکز است، سلامت هوشمند، آموزش مجازی، شهر هوشمند، تجارت الکترونیک، رسانه و بازی. مسائل مختلف این حوزه ها با راهکارهای استارت آپی قابل تشخیص می باشد. از سوی دیگر در هاب شیراز بعنوان شرکتی تلفیقی از دانشگاه و صنعت، می توانیم با استفاده از از راهکارهای نوآورانه برپایه فناوری های موبایل مانندLTE، IOT و ۵G برای حل مسئله استفاده نماییم. چالش اصلی این است که چه کسی(تیمی) با چه توانمندی این کارها را انجام دهد. پاسخ به این سؤال، لزوم توجه به جایگاه ویژه تیم سازی و توانمندسازی استارت آپی را نشان داده است. وجود یک تیم منسجم راس مثلث و رمز موفقیت یک استارت آپ در کنار تبیین دقیق مساله کسب و کار و هم عرضه راهکار فناورانه است.
این کارشناس فناوری اطلاعات ضمن اشاره به دوره بوتکمپ استارت آپی برای جذب مخاطبان توضیح داد: برنامه ما یک برنامه ۲۰ هفته ای و هدف اصلی ما استعدادیابی، تیم سازی و توانمندسازی تیمی حول مسائل مختلف و با استفاده از راهکارهای فناورانه است. بخش اول تجربه مشتری معرفی دوره، تبیین لزوم و اهداف آن با هدف جذب مخاطب مستعد و علاقه مند به فعالیتهای استارت آپی است. بین ۷۰ الی ۸۰ درصد مخاطبان هدف ما دانشجویان رشته هایی همچون کامپیوتر، برق و مخابرات، کنترل، الکترونیک، مکانیک، آی تی، مدیریت، صنایع، کارآفرینی، ام بی ای، بازی و رسانه، مدیریت شهری، پزشکی، تجارت الکترونیک، پزشکی و پیراپزشکی هستند.
معظمی تصریح کرد: بنا داریم در این دوره، در کنار دانشجویان، افراد دارای تجربه در حوزه های فوق هم حضور داشته باشند. هدف ما انجام یک کار ریشه ای جهت توانمندسازی تیمی شرکت کنندگان با در کنار هم قرار دادن تجارب کاری و دانش روز است. ازاین رو اگر کسی در حوزه خاصی فعالیت داشته و برای خودش صاحب ایده است، می تواند در این دوره شرکت کند، اما هدف اصلی ما دانشجویان رشته های مختلف هستند که می خواهند وارد فضای کسب و کار استارت آپی شوند، اما نیاز دارند بیاموزند چطور تیم تشکیل دهند، مدل کسب و کار تهیه کنند، به ایجاد محصول، بازاریابی، فروش و خلق تجربه مشتری بپردازند و مراحل رشد کسب و کار خویش را بیابند.
وی در پاسخ به این که مسائل این حوزه ها چطور شناسایی می شوند، بیان نمود: مدل مد نظر ما مدل نوآوری باز است. یک سری از مسائل را خود شرکت کنندگان می آورند. مثلاً شخص توانمند یا سازمانی که کار استارت آپی انجام داده و ایده دارد، اما تیم یا سرمایه ندارد، در دوره شرکت می کند و ما برای تیم سازی به او کمک و تیمش را توانمند می نماییم. در انتهای دوره اگر این ایده به یک محصول رسید، ما محصول را وارد فاز پیش شتاب دهی شرکت هاب شیراز به نام لبخند سه کرده و محصول اولیه را ارزیابی می نماییم و اگر مورد تایید قرار گرفت، با سرمایه گذاری روی آن استارت آپ مسیر رشد آنرا فراهم می نماییم.
طراح و دایرکتور بوت کمپ استارت آپیIOT/5G، افزود: در یک بخش دیگر، ما یک سری پنل های تخصصی برگزار می نماییم که در این پنل ها افراد متخصص حوزه ها درباره مسائل مختلفی که فکر می کنند دارای راه های استارت آپی است صحبت و طرح مبحث می کنند. شرکت کنندگان دوره، ۹ هفته در کارگاه های فشرده آموزشی مسئله محور شرکت خواهند کرد و بین پنج الی شش هفته به انجام پروژه خواهند پرداخت.
معظمی افزود: در این ۹ هفته آنها باید خودشان مسئله را پیدا کنند و ما هم برای پیدا کردن مسئله، در این بخش همراهشان هستیم. با عنایت به شرایط بهداشتی موجود و حضور شرکت کنندگان از استانهای مختلف، این دوره به صورت آنلاین برگزار می شود. با این وجود، برخی فعالیت ها متناسب با شرایط و با رعایت پروتکلهای بهداشتی به صورت حضوری برگزار می گردد.
وی با ذکر یک مثال، توضیح داد: برای مثال یک تیم با عنایت به تخصصی که دارد و بازار وسیع حوزه سلامت، تصمیم می گیرد که در حوزه سلامت و روی افراد سالمندی کار کند که احتیاج به مراقبت مستمر دارند. این یک ایده اولیه است که اگر بعد از پیمودن ۹ هفته تیم سازی و توانمندسازی منجر به یک پروپوزال شده و در پنل ارزیابی تصویب شود، وارد گام انجام پروژه می شود. در این بخش یک منتور با تخصص در حوزه سلامت که حتی امکان دارد دارای تجربه موفق راه اندازی استارت آپ سلامت باشد، در کنار تیم خواهد بود تا تجربیات خویش را در اختیار تیم بگذارد.
این کارشناس فناوری افزود: همینطور هر تیم را یک مربی با هدف تسهیل گری همراهی خواهد نمود. از نوآوری های دیگر این بوتکمپ پیاده سازی ایده کافه کتاب استارت آپی با هدف تسهیم دانش مورد نیاز کسب شده توسط شرکت کنندگان با یکدیگر است. پیشبینی ما در انتهای گام انجام پروژه، شکل گیری تیم های باتجربه و دارای محصول MVP جهت ورود به فاز پیش شتاب دهی لبخند سه هاب شیراز و ادامه مسیر توسعه محصول یا خدمت است.
معظمی تصریح کرد: هدف اصلی ما بسترسازی و کمک به ایجاد تیم های نوآور، توانمند و منسجم است که بتواند برای مخاطب و بازار هدف خود خلق ارزش کند. در واقع این نوع بوتکمپ، یک مرحله پیش از پیش شتاب دهی و شتاب دهی استارت آپ است. ما کار تیم سازی را انجام می دهیم و گام بعدی با پیش شتاب دهی و شتاب دهی هاب شیراز ادامه خواهد داشت.
وی در پاسخ به این که مدل درآمدی بوتکمپ چیست، اظهار داشت: کار ما فرهنگ سازی، ترویج روحیه کارآفرینی و توانمندسازی تیمی است. افرادی که در این دوره ثبت نام می کنند، هزینه دوره را به مبلغ ۲.۵ میلیون تومان می پردازند، البته چون مخاطب ما دانشجویان هستند، تا سقف ۶۰ درصد هم به آنها تخفیف می دهیم. راهکارهای مناسب حمایت مالی برای دانشجویان مستعد و باانگیزه پیشبینی شده است.
طراح و دایرکتور بوت کمپ استارت آپیIOT/5G با تکیه بر اعتماد به استعدادها و علایق متقاضیان بوتکمپ بیان نمود: ما برای حضور، هیچ کس را فیلتر نمی نماییم اما تنها پیش شرطمان این است که افراد خویش را باور داشته و باانگیزه باشند. ما یک شبکه علمی و کسب و کار ایجاد می نماییم و اساتید و منتورهایی داریم که تجربیات داخلی و بین المللی دارند و به فرآیند طراحی شده معتقد هستند.
معظمی اظهار داشت: ما از دانشجویان مستعد و توانمند دعوت می نماییم در این دوره شرکت نمایند، اما تنها شرط حضور خودباوری، تلاش حداکثری، تداوم و استمرار در دوره است و این که به خود فرصت وارد شدن به شبکه علمی و صنعتی ایجادشده را بدهند و خویش را در معرض رشد گروهی قرار دهند، چونکه بهترین نوع رشد و یادگیری، رشد تیمی است. با توجه تاریخ شروع بوتکمپ در ۱۵ آبان ۱۴۰۰ از متقاضیان و علاقمندان دعوت می نماییم برای کسب اطلاعات تکمیلی و ثبت نام به سایت بوتکمپ رجوع کنند.
بوت کمپ در حوزه فناوری اطلاعات وارتباطات معمولاً برای دوره های آموزشی فشرده و سرسختی استفاده می­ شود که فرد با شرکت در آنها طی فرایند منظمی چند روزه، دانشی را در زمینه ای مشخص به دست می ­آورد و سپس می تواند به صورت حرفه ای وارد آن حوزه شود.
البته باید این بخش از مفهوم بوت کمپ را هم در نظر داشت که کارفرمایان با عنایت به نتیجه ای که دانش پذیران در این نوع رویدادها کسب می ­کنند از آنها برای همکاری، دعوت به عمل می آورند ازاین رو فارغ از دانشی که به دست خواهد آمد گذراندن این دوره ها سرآغاز ورود به بازار کسب و کار خواهد بود.
منبع:

You may also like