فیسبوک بعد از آنکه هوش مصنوعی این شرکت تعدادی سیاه پوست را در یک فایل ویدئویی بعنوان میمون طبقه بندی کرد، مجبور به عذرخواهی شد.

به گزارش سئو بوی به نقل از انگجت، کاربرانی که در ایام اخیر یک فایل ویدئویی را در سایت دیلی میل مشاهده کرده بودند پس از مشاهده بخش ابتدایی این ویدئو با پیام روبرو مواجه می شدند: آیا دوست دارید به تماشای ویدئوهایی در مورد نخستی سانان ادامه دهید؟ نخستی سانان یا primate ها، یکی از انواع پستانداران هستند که شامل تمامی انواع میمون ها، میمون های انسان نما و انسان های خردمند هستند.
فیس بوک این رویداد را یک خطای غیرقابل پذیرش اعلام نموده و قابلیت ارائه سفارش هوش مصنوعی خودرا که سبب انتشار پیام مذکور شده، از کار انداخته است. این شرکت می گوید درحال بررسی عامل وقوع این مشکل است تا از وقوع خطاهای مشابه از این دست پیشگیری کند.
سخنگوی فیسبوک در این مورد گفته است: هوش مصنوعی فیسبوک درحال ارتقا است. اما ما می دانیم که این فناوری کامل نیست. ما از هر کسی که این سفارش توهین آمیز را مشاهده کرده عذرخواهی می نماییم.
خطاهای مکرر سیستم های هوش مصنوعی فیسبوک و گوگل در حوزه شناسایی دقیق افراد سیاه پوست و زنان تابحال بارها خبرساز شده است.
علت آنست که این دو شرکت و شرکت های فناوری آمریکایی مشابه برای طراحی و تکمیل سیستم های هوش مصنوعی خود بیشتر از مردان سفید پوست استفاده می نمایند.

You may also like