به گزارش سئو بوی یک حقوقدان در واکنش به اعلام خیلی از کاربران در خصوص ساخت حساب کاربری به اسم آنها در اپلیکیشن روبیکا با بیان اینکه اتفاقی که توسط روبیکا افتاده است مغایر با حقوق شخصی افراد است اظهار داشت: صفحاتی به نام افراد در این اپلیکیشن بوجود آمده است که می تواند مصداق جعل باشد و این رفتار قانونی نیست.

کامبیز نوروزی در گفتگو با ایسنا در ارتباط با ادعای خیلی از کاربران فضای مجازی در خصوص جعل حساب کاربری آنها در اپلیکیشن روبیکا با تکیه بر لزوم حفظ مدار نظم حقوقی در کشور تصریح کرد: خروج از این مدار از جانب سازمان ها، دستگاه ها و حتی شرکت هایی که به شکلی در چرخه قدرت قرار دارند منجر به بی مسوولیتی و ناکارآمدی میشود و نمونه ای از آنرا در مقابله با کرونا تا آن چیزی که امروز در روبیکا اتفاق افتاده است می بینیم.

این حقوقدان با بیان این اعتقاد که اخبار آشکار و پنهان حاکی از وابستگی این شرکت به یک سازمان رسمی است اظهار داشت: مدت طولانی است که به شکل های مختلف این شرکت در برنامه های سازمان صداوسیما تبلیغ می کند و به یکی از قدرت های بزرگ حوزه خودش تبدیل گشته است و به دنبال این است که به شکل های مختلف تعداد کاربران خویش را افزایش دهد.

وی با بیان اینکه اتفاقی که توسط روبیکا افتاده است مغایر با حقوق شخصی افراد است اظهار داشت: صفحاتی به نام افراد در این اپلیکیشن بوجود آمده است که می تواند مصداق جعل باشد در واقع آنها می خواستند کاری کنند که افراد بیشتری وارد برنامه شان شوند و این رفتار اصلا قانونی نیست اما مسئولیتی هم نمی پذیرند. من اطلاعیه ای از این شرکت دیدم که مدعی شده بودند مالکان این صفحات جعلی باید خودشان صفحاتشان را حذف نمایند اما سوال این جاست چطور بدون اجازه افراد برایشان صفحه باز می کنند اما خودشان همین صفحات را نمی بندند؟

نوروزی تصریح کرد: جریانی که به نام صیانت از حقوق کاربران در اصل به دنبال تضییع حقوق کاربران است و اگر کمترین اهمیتی برای حقوق اشخاص قائل بودند باید نسبت به این مورد یک برخورد خیلی سخت و سنگین می کردند اما مسئولیت پذیری در سازمان های ایران به کمترین حد ممکن رسیده است و ما با وضعیت نابسامان حقوقی مواجه هستیم.

این حقوقدان در پاسخ به این سؤال که آیا دادستان بعنوان مدعی العموم می تواند برای دفاع از حقوق اشخاص وارد شود هم اظهار داشت: به اعتقاد من چون این وضعیت جنبه عمومی دارد دادستان این اجازه را دارد که وارد شود و دستور تحقیق دهد.

به گزارش سئو بوی به نقل از ایسنا، خیلی از کاربران فضای مجازی از روز گذشته اعلام نموده اند که اپلیکیشن روبیکا حساب کاربری به نام این اشخاص در برنامه خود ایجاد و محتوای صفحات آنها در شبکه اجتماعی اینستاگرام را در صفحات روبیکا هم منتشر نموده است.

منبع:

You may also like