سئو بوی: فروش کامپیوتر شخصی در سه ماهه اول سال ۲۰۲۱ به ۸۳.۹۸۱ میلیون واحد رسید که ۵۵.۲ درصد رشد سالانه داشت و به سازندگان کامپیوتر شخصی کمک کرد رشد درآمد شایان توجهی را گزارش کنند با این همه تامین تقاضای فوق العاده چالش بزرگی برای شرکتهایی است که با کمبود قطعات دست و پنجه نرم می کنند.

به گزارش سئو بوی به نقل از ایسنا، شرکتهای دل و HP انتظار دارند تقاضا برای کامپیوتر شخصی در ماههای آتی قوی بماند اما افزایش آمار مبتلاشدن به کووید ۱۹ در جنوب شرقی آسیا وضعیت را پیچیده تر کرده است. سازندگان کامپیوتر شخصی بمنظور تامین تقاضا، ذخیره سازی برخی از قطعات را آغاز نموده و کمبود تراشه را برای سایر بازیگران وخیمتر کرده اند.

تقاضای قوی برای کسب وکار کامپیوتر شخصی خوب است اما تامین کنندگان باید به حد کافی قطعه تهیه کنند تا مطمئن باشند که توان پاسخگویی به تقاضا را دارند و در شرایطی که کمبود جهانی تراشه ادامه دارد، این وظیفه آسانی نیست.

سه سازنده بزرگ کامپیوتر شخصی که شرکتهای چند میلیارد دلاری هستند مزیتهایی مانند قدرت خرید و روابط خوب با تامین کنندگان دارند و رقیبانشان نمی توانند دراین زمینه با آنها برابری کنند. طبیعتا این شرکتها به استفاده از این مزیتها برای پشتیبانی از رشد کسب و کارشان ادامه می دهند. به ویژه شرکت HP که اذعان کرده CPU بسیار زیادی خریده تا مطمئن شود در زمان نیاز با کمبود قطعه روبرو نمی گردد.

لنوو که خود نیز ظرفیتهای تولیدی دارد، قطعاتی با قراردادهای بلندمدت تهیه و ذخیره سازی می کند. در مجموع ذخیره سازی ممکنست ایده بدی برای سازندگان کامپیوتر شخصی نباشد برای اینکه قیمتها را تثبیت کرده و ریسکهای آنها را می کاهد. اما ذخیره سازی قطعات توسط آنها، تامین قطعات را برای فروشندگان کوچکتر دشوار می کند.

علاوه بر هزینه قطعات، عوامل دیگر هم بر کسب وکار فروشندگان کامپیوتر شخصی تاثیر می گذارد. لجستیک هم گرانتر شده و بدین سبب آنها ناچارند کانتینرها و حمل هوایی را از قبل رزرو کنند.

میزان عرضه با افزایش تولید قطعات مختلف در صنعت تراشه سازی در حقیقت بهبود پیدا کرده اما همزمان تقاضا هم بالا رفته است. بدین سبب لنوو انتظار دارد کمبود قطعات به مدت یک تا یک سال و نیم دیگر ادامه پیدا کند اما وخیمتر نخواهد شد.

شرکت دل اعلام نمود درآمدش از گروه راهکارهای مشتری که شامل کامپیوتر رومیزی، نوت بوک و تبلت است، در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۱ به میزان ۲۰ درصد افزایش یافت و به ۱۳.۳۱ میلیارد دلار رسید.

فروش کامپیوتر شخصی HP در سه ماهه منتهی به ۳۰ آوریل ۲۷ درصد رشد کرد و فروش نوت بوک نسبت به زمان مشابه سال قبل ۴۷ درصد افزایش داشت.

بر اساس گزارش رویترز، طبق آمار IBES رفینیتیو، درآمد دل در سه ماهه نخست ۱۲ درصد رشد کرد و به ۲۴.۴۹ میلیارد دلار رسید که بالاتر از ۲۳.۴۰ میلیارد دلار برآورد مفسرین بود و درآمد HP حدود ۱۵.۹ میلیارد دلار بود که بالاتر از ۱۵ میلیارد دلار برآورد مفسرین بود.

منبع:

You may also like