رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: ساخت ماهواره پیام ۲ به علت ساختار و مختصات فنی پیچیده، حدود ۵ سال زمان می برد و الان در فاز مطالعاتی و اولیه طراحی قرار دارد.

دکتر احمد معتمدی در گفتگو با خبرنگار مهر، در پاسخ به این سؤال که با گذشت بیشتر از یک سال از ابلاغ ساخت ماهواره «پیام ۲» از جانب سازمان فضایی ایران به دانشگاه امیرکبیر، این پروژه الان در چه وضعیتی است، اظهار داشت: ماهواره «پیام ۲» یک ماهواره با تکنولوژی های تک است که با عنایت به مختصات فنی و ساختار و خصوصیت های پیچیده ای که دارد، هنوز مراحل اولیه ساخت را می گذراند.
وی با اشاره به اینکه فاز مطالعاتی این پروژه در حال انجام می باشد، اضافه کرد: مدت زمان ساخت این ماهواره حدود ۴ تا ۵ سال در نظر گرفته شده است و مطابق با قراردادی که دانشگاه امیرکبیر با سازمان فضایی ایران دارد، این پروژه طبق برنامه زمان بندی پیش می رود.
معتمدی ضمن اشاره به اینکه این ماهواره از نوع سنجشی بوده و مقرر است با دقت تصویربرداری یک متر ساخته شود، افزود: ماهواره «پیام ۱» با قدرت تصویربرداری ۴۵ متر ساخته شده بود و از این حیث ماهواره «پیام ۲» بسیار پیشرفته تر است. در همین حال «پیام ۲» مقرر است در مدار بالای ۵۰۰ کیلومتر زمین قرار گیرد و یک ماهواره عملیاتی به حساب می آید. اما اینکه دقیقاً چه زمانی ساخت آن به اتمام می رسد و وارد مرحله پرتاب می شود، مشخص نمی باشد.
به گزارش سئو بوی به نقل از مهر، طراحی نسخه جدید ماهواره پیام (پیام ۲) بهمن ماه ۹۸ در سازمان فضایی ایران تأیید و مشخصات آن نهایی شد. ساخت این ماهواره توسط مرتضی براری رئیس سازمان فضایی ایران به دانشگاه صنعتی امیرکبیر ابلاغ گردید.
ماهواره «پیام ۱» دیماه ۱۳۹۷، با استفاده از ماهواره بر سیمرغ به فضا پرتاب شد اما در مدار زمین قرار نگرفت.

You may also like