راه اندازی سایت های ۵G در ایران در سال ۱۳۹۹ شروع شد و اپراتورهای همراه و همین طور ارائه دهندگان اینترنت خانگی، در راه توسعه و تجاری سازی نسل پنجم اینترنت گام برداشتند.
به گزارش سئو بوی به نقل از ایسنا، پس از آن که در سالهای گذشته با ورود نسل سوم و چهارم تلفن همراه در دنیا مواجه بودیم، چند سالی است که صحبت از ۵G یا همان نسل پنجم تلفن همراه مطرح می شود. کاهش تأخیر، ظرفیت بالای دسترسی، قابلیت اطمینان بسیار بالا، ارتقا ارتباطات موبایل پهن باند و قابلیت اتصال و ارتباط اشیا در سطح بسیار وسیع ازجمله خاصیت های نسل پنج ارتباطی است که این فناوری نوین ارتباطی را بعنوان یک فناوری تحول ساز که سایر جنبه های فناوری را نیز متحول می کند مطرح کرده است.
محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- سال ۱۳۹۸ درباره اینترنت نسل پنج گفته بود مقدمات پیاده سازی ۵G در ایران انجام شده است و از اجرائی کردن نخستین نسخه ۵G و ارائه خدمات اینترنت نسل ۵ بعنوان یک مطالبه جدی و نیازمندی کسب وکارها در کشور آگاهی داده بود. بدین ترتیب یکم مردادماه سال ۱۳۹۹، نخستین سایت ۵G ایران، با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و ایرانسل، در محل پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، واقع در خیابان کارگر شمالی تهران افتتاح شد.
پس از راه اندازی دومین سایت ۵G در امیرآباد تهران نیز، سومین سایت ۵G ایرانسل که برخلاف دو سایت داخل ساختمانِ (Indoor) قبلی، اولین سایت خارج از ساختمان (Outdoor) نسل پنج ایرانسل است، ۲۲ آبان ماه ۱۳۹۹، در محل دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تربیت مدرس افتتاح شد و امکان استفاده عموم مشترکان ایرانسل، به وسیله‌ی گوشیهای موجود در بازار ایران با قابلیت پشتیبانی از ۵G و بعلاوه، استفاده دانشجویان و پژوهشگران این دانشگاه از آخرین نسل فناوری تلفن همراه، در آزمایشگاه ۵G این دانشگاه را فراهم نمود.
پس از راه اندازی سه سایت نسل پنجم برای مراکز تحقیقاتی و پژوهشی، چهارمین سایت ۵G ایرانسل و اولین سایت نسل پنجم این اپراتور برای استفاده عموم مردم در بوستان آب و آتش، ۲۸ بهمن ماه ۱۳۹۹ افتتاح شد. پنجمین سایت ۵G ایران و ایرانسل نیز سوم اسفند ماه، در شیراز در محل ارگ کریمخانی و با هدف توسعه شهر هوشمند در این کلانشهر راه اندازی شد. ششمین سایت ۵G ایرانسل نیز درجزیره کیش افتتاح شد.
در راستای راه اندازی سایت های ۵G در ایران، همراه اول نیز از اجرای تجاری سازی و راه اندازی ۵G این اپراتور آگاهی داد. بدین ترتیب چهارم اسفند ماه ۱۳۹۹، حرم مطهر رضوی و همین طور کارخانه نوآوری مشهد، تحت پوشش تلفن همراه نسل پنجم و اینترنت پرسرعت ۵G همراه اول قرار گرفت تا مشترکین همراه اول در مشهد نیز از این فنآوری برخودار شوند.
پس از رونمایی از دو سایت ۵G همراه اول در مشهد، سومین سایت این اپراتور نیز دهم اسفند ماه در تهران رونمایی شد. در این مراسم، سرعت ۳.۶۶ گیگابیت برثانیه در حضور کارشناسان و اصحاب رسانه ثبت گردید. چهارمین سایت ۵G همراه اول نیز ۲۴ اسفندماه ۱۳۹۹، در مجموعه باغ کتاب تهران افتتاح شد. افتتاح سایت ۵G استان قم هم ۲۷ اسفندماه انجام شد.
همچنین فرایند تجاری سازی ۵G FWA شرکت ارتباطات مبین نت و ارائه ۵G برای مشترکان خانگی و سازمانی، ۱۸ اسفند ماه ۱۳۹۹ شروع شد تا بگفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، به سبب کم کاری ها در توسعه اینترنت خانگی، بجای توسعه VDSL، به سمت اینترنت خانگی ۵G برویم.
به گفته رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، هنوز زمان زیادی از پیاده سازی نسل چهارم ارتباطات نگذشته است، با این وجود، نه فقط در ایران بلکه در کل جهان چشم اندازی چندساله برای فراگیر شدن ۵G وجود دارد. بعضاً گفته می شود که خیلی از کشورهای جهان سال ۲۰۲۵ را برای پیاده سازی کامل ۵G هدف گذاری کرده اند؛ یعنی چیزی حدود چهار تا پنج سال آینده.You may also like