به گزارش سئو بوی رئیس مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به راه اندازی مرورگر بومی ذره بین توسط اپراتور همراه اول اظهار داشت: این موتور جست وجو از قابلیت های محلی خوبی برخوردارست و امیدواریم بخش بزرگی از نیازهای مردم را بمراتب از مرورگرهای خارجی بهتر تامین کند.
به گزارش سئو بوی به نقل از ایسنا، سیدابوالحسن فیروزآبادی در مراسم افتتاح مرکز مانیتورینگ پلت فرم های دیجیتال همراه اول، با اعلان اینکه امروز شاهد افتتاح یک مرکز مدرن در حوزه مانیتورینگ شبکه بودیم، اظهار داشت: دراین مرکز تمهیداتی دیده شده که وضعیت به کارگیری سکوها، برنامک ها و اپلیکیشن های ایرانی رصد شود. در این مرکز VODها، سکوی آموزشی شاد، پیام رسان ها که حداقل شامل چهار پیام رسان با تاثیر وسیع ملی هستند، جهت استفاده مردم مانیتور می شود.
او افزود: همین طور پروژه ای که همراه اول از چند ماه پیش آغاز نموده بود و ما در جریان بودیم، امروز مراحل نهایی را برای اعلام عمومی طی کرد که آن آماده سازی یک اپلیکیشن مرورگر و موتور جست جو است که از قابلیت های محلی خوبی برخوردارست و امیدواریم بخش بزرگی از نیازهای مردم را بمراتب از مرورگرهای خارجی بهتر تامین کند.
وی افزود: به دنبال این هستم که اپلیکیشن های ایرانی، در حوزه پیام رسان ها، vodها، مرورگرها، موتورهای جست وجو از مزیت های سرزمینی استفاده کنند و سرویس بهتری از مشابه خارجی به شهروندان ارائه دهیم. از مواردی که کاربرانی که در فضای مجازی فعالیت دارند و کسب کار دیجیتال راه انداخته اند را گرفتار اذیت می کند، این است که در طول روز برای ورود به اپلیکیشن های مختلف و محیط های مختلف کاری وارد می شوند و برای این کار از اسامی کاربری و رمز عبورشان استفاده می نمایند، اصطلاحی به نام single sign on وجود دارد که می توان از آن بهره برد و وارد فضای مجازی شد و امضای آن معتبر است و می توانید با مراجعه به بانک و پست و کارهای اداری که یک شهروند در طول روز در حوزه های مختلف دارد، با همان امضای اولیه صورت گیرد.

دبیر شورای عالی فضای مجازی اشاره کرد: دراین راستا وعده دادیم که اگر همراه اول بتواند اپلیکیشن مرورگری را عرضه نماید که تعداد زیادی از مردم ایران استفاده کنند، ما هماهنگی های لازم بین دستگاهی را فراهم می نماییم که کاربر وقتی وارد محیط می شود، برای یک دفعه وارد شود و در طول روز در اپلیکیشن های مختلف بتواند با همان یک دفعه ورود کارش را انجام دهد. این کار در ادامه نظام هویت معتبر است و ما به دنبال تسهیل کاربر و تسهیل تبادلات بین دستگاهی هستیم.
مدیریت وی پی ان برای ارائه خدمات اینترنتی به گروه های خاص
فیروزآبادی درباره طبقه بندی کاربران فضای مجازی بیان کرد: این برنامه کاری بین وزارت ارتباطات و کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه و معاونت فضای مجازی دادستانی است، البته بر اساس گزارش ها این پروسه از جدول زمانی شان عقب است اما بنظر می رسد مراحل نهایی آن در حال انجام می باشد. این پروژه تحت عنوان مدیریت وی پی ان و مدیریت اینترنت کشور انجام می شود به جهت اینکه نیازهای اینترنتی طبقات مختلف مانند خبرنگاران، پزشکان، دانشگاهیان، با کیفیت بهتری ارائه خدمت شود.
وی در پاسخ به اینکه آیا محتوای مستهجن اینستاگرام که مخاطب آن کودکان هستند، مصداق جرم در فضای مجازی است، اظهار داشت: تشخیص جرم بر عهده قوه قضاییه است و نه مرکز ملی، اما اساسا از موارد مستهجن حساب می شود و طبق مصادیق تعیین شده، انتشارشان در کشور غیرمجاز می باشد و به هیچ وجه سکوها و اپلیکیشن های ایرانی نباید نسبت به انتشار آنها اقدام نمایند. تا حالا هم عکس العمل های اجتماعی زیادی به این موارد شده، چون بهترین راه برخورد با این موارد خود مردم و اعلام انزجار آنهاست. در پلت فرم های ایرانی هم از پخش بیشتر این موارد جلوگیری شده اما به هر حال فضای مجازی یک فضای باز جهانی است و نمی گردد جلوی همه چیز را برای همه افراد گرفت.
رئیس مرکز ملی فضای مجازی درباره انتظارات از وزارت ارتباطات برای تکمیل شبکه ملی اطلاعات و پیشرفت این شبکه توضیح داد: مصوبه شورای عالی فضای مجازی درباره شبکه ملی اطلاعات، برای افق ۱۴۰۴ نوشته شده، البته برای سال ۱۴۰۰، مجموعه پروژه هایی را مشخص کردیم که در حدود ۴۰ درصد آن انجام شده و امیدواریم بخش های دیگر آن هم در سال آینده تکمیل شود.
افزایش مالیات اپراتورها بر قیمت اینترنت تأثیر خواهد داشت
فیروزآبادی درباره افزایش ۱۰ درصدی مالیات اپراتورها مطابق با مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی و تأثیر آن بر قیمت بسته های اینترنت اظهار داشت: این مصوبه حتما روی قیمت اینترنت تأثیر خواهد داشت.
وی درباره اعتراض نسبت به عدم محاسبه تعرفه نیم بها در پیام رسان ها و اپلیکیشن های داخلی توسط اپراتورها بیان کرد: ما در کمیسیون محتوای فضای مجازی در حال تهیه مدل اقتصادی برای تولیدکنندگان محتوا و سکوهای نشر محتوا هستیم که مراحل نهایی را طی می کند، در این خصوص ساترا مواردی را بیان کرد و از ما خواست که اجازه ورود به این حوزه را داشته باشد و ما هم گفتیم موضوع را رسیدگی کنند و اگر مشکلی هست رفع و رجوع شود.
دبیر شورای عالی فضای مجازی افزود: مصوب شورای عالی فضای مجازی درباب تعرفه نیم بهای پلت فرم های بومی باید با دقت، رعایت و پیاده سازی شود اما این مصوبه، کلی است و بنا بر این ما در حال مقررات نویسی برای آن هستیم تا جزئیات آنرا استخراج کرده و در آن صورت با دقت بیشتری اعمال سیاست خواهیم کرد. اما تا کنون هم وزارت ارتباطات ورود کرده و هم از آنجایی که بحث مربوط به VODها می شود، ساترا ورود کرده و امیدواریم این دو سازمان کارشان را به درستی انجام دهند.
ماینینگ بیت کوین در کشور مورد تایید است
فیروزآبادی درباره سیاست شورای عالی فضای مجازی درباب رمزارزها توضیح داد: شورای عالی فضای مجازی در حوزه بیت کوین ورودی نداشته است اما ما در مرکز ملی فضای مجازی در جلساتی با شورای اقتصاد ورود کرده با دولت هماهنگی های لازم را داشته ایم. تولید و ماینینگ بیت کوین و رمزارزها به صورت مدیریت شده مورد تأیید است و می تواند مفید باشد، به صورتی صادرات انرژی و فعال شدن قسمتی از اقتصاد کشور است.
ایشان سپس اشاره کرد: اما اگر بیت کوین بخواهد قسمتی از پول رایج کشور یا بعنوان ذخیره مالی کشور باشد، با آن مخالفیم. ما باید از ظرفیت رمزارزهاها باید برای تسهیل تجارت و گردش پولی و کاهش هزینه های کشور استفاده نمائیم اما اگر اینها بخواهند قسمتی از ثروت کشور را به صورت منجمدشده در یک فضای مجازی قرار دهند، بطور قطع با آن موافق نیستیم و حداقل این است که آنرا تسهیل نمی نماییم.
مهدی اخوان بهابادی- مدیرعامل همراه اول نیز در این مراسم با اعلان اینکه مرکز مانیتورینگ خدمات پایه دیجیتال امروز شروع به کار کرده، اظهار داشت: خدمات پایه ای که در شبکه ملی اطلاعات ارائه می شود، در لحظه مانیتور می شود، خدماتی مانند شبکه دانش آموزی شاد، موتورهای جست وجو و برخی شبکه های اجتماعی در این مرکز در حال رصد هستند و اگر اتفاقی در پروسه سرویس دهی رخ دهد، واکنش بموقع را در رفع اشکال خواهیم داشت.
منبع:

You may also like