به گزارش سئو بوی معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات عنوان کرد قیمت اینترنت برای کاربران به اندازه کافی پایین است و کشش کاهش ندارد، علیرغم این در شرایطی که تعرفه پهنای باند زیرساخت برای اپراتورها کاهش یافته، آنها می توانند برای کاهش قیمت اینترنت تصمیم بگیرند، هرچند برای این کار الزامی از جانب رگولاتوری ندارند.
به گزارش سئو بوی به نقل از ایسنا، از آنجائیکه شرکتهای عرضه دهنده اینترنت ثابت در این سال ها نتوانستند متناسب با سرعت رشد اینترنت سیار و دیتای موبایل رشد کنند، در این زمان گرفتار مشکلات مالی بودند. حتی بعضی از شرکتهای FCP بازار را به اپراتورهای موبایلی واگذار کردند و معتقد بودند پایین بودن تعرفه اینترنت در اپراتورهای موبایلی، سبب شده تمایل افراد به استفاده از اینترنت موبایل به جای اینترنت ثابت باشد و درنتیجه این شرکت ها در حال از دست دادن مشترکانشان هستند.
از طرفی محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- اعتقاد دارد که در تلاطم اقتصادی نباید صرفا هزینه را از جیب مردم برداشت و هزینه خدمات ICT باید متناسب با جیب مردم باشد. آذری جهرمی همینطور در پاسخ به این سؤال که چرا اینترنت گران شده، اظهار داشته بود: نه تنها گران نشده و نخواهد شد، بلکه درصورت رشد ترافیک، در سال آینده هم ارزان تر خواهد شد.
وزیر ارتباطات همینطور اخیرا درباره احتمال کاهش قیمت اینترنت با افزایش رشد ترافیک، با اشاره به اینکه ۲۵ تا ۳۰ درصد هزینه زیرساخت را کاهش دادیم، اظهار کرد: در ارتباط با اینکه تعرفه نهایی مشترکان چه تغییری می کند، بر مبنای مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در سال آینده تاثیرش را می بینیم، اما گام اول که کاهش ۳۰ درصدی تعرفه زیرساخت بوده، انجام شده است.
از سوی دیگر حسین فلاح جوشقانی – رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی – که اعتقاد دارد در مقیاس های جهانی ایران ارزان ترین قیمت اینترنت را دارد، اظهار کرده بود تمام تلاش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، بعنوان رگولاتوری یا مقررات گذار، این است که قیمت های عرضه خدمات اینترنت توسط اپراتورها از آنچه حالا عرضه می شود، بالاتر نرود.
فلاح جوشقانی همینطور بعد از آن از کاهش ۲۵ درصدی تعرفه پهنای باند شرکت ارتباطات زیرساخت برپایه مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات اطلاع داد و اظهار داشت: در تجربه های جهانی با افزایش ترافیک مصرفی، قیمت ها کاسته می شود. بر همین مبنا بعد از بررسی های کارشناسی در وزارت ارتباطات، کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، کاهش ۲۵ درصدی هزینه پهنای باند اپراتورها را تصویب کرد. این مصوبه به کاهش هزینه های اپراتورها منجر می شود.
البته این کاهش قیمت درحالی است که شرکت ارتباطات زیرساخت پهنای باند را به اپراتورها و شرکتهای عرضه دهنده خدمات اینترنتی می فروشد. ازاین رو در حالیکه این شائبه برای کاربران اینترنتی بوجود آمده بود که ارزان شدن پهنای باند اینترنت زیرساخت، می تواند تاثیری در کاهش قیمت اینترنت داشته باشد، اینطور اعلام گردید که کاهش قیمت اینترنت به تصمیم اپراتورها بستگی دارد.
در این راستا فلاح جوشقانی در گفتگو با ایسنا با اشاره به اینکه هدف این بوده که بتوانیم سبد هزینه اپراتورها را با شرایط گرانی های ارزی کم نماییم، اظهار نمود: گفته بودیم اگر ترافیک بالا برود، هزینه را کاهش می دهیم و از آنجایی که به علت کرونا، شاهد رشد ترافیک بودیم، به همین خاطر هزینه زیرساخت را ۲۵ تا ۳۰ درصد برای اپراتورهای غالب کاهش قیمت دادیم.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره احتمال کاهش قیمت اینترنت اظهار نمود: کمیسیون تنظیم مقررات ماموریتی به ما داده که مبحث را با اپراتورها منعکس کردیم و منتظر نظرشان هستیم و اینکه این کاهش قیمت چه تاثیری در سبد هزینه خانوار می گذارد، آن زمان مشخص می شود. البته قیمت اینترنت برای کاربران به اندازه کافی پایین است، اما در نهایت با اپراتورها صحبت می نماییم که اگر بشود هزینه اینترنت را در سبد هزینه خانوار هم پایین بیاورند.
فلاح جوشقانی همینطور با اشاره به اینکه قیمت اینترنت در کشور ما بالا نیست که کشش کاهش داشته باشد، خاطرنشان کرد: اپراتورها هم احتیاج به سرمایه گذاری دارند و و هزینه هایشان در این زمان افزایش داشته است. بنابراین به خود آنها گفتیم پیشنهاداتی برای کاهش قیمت به ما بدهند، اما اینطور نبوده که الزامی از سوی رگولاتوری گذاشته باشیم که قیمت اینترنت کاهش پیدا کند، با این حال، اپراتورها مبحث را بررسی و نتیجه را اعلام می کنند.
منبع:

You may also like