سئو بوی: سیستان و بلوچستان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از مدیران دستگاه های اجرائی سیستان و بلوچستان خواست پروژه توسعه ارتباطات روستایی استان را یک «سوپر پروژه» بعنوان نمونه ای از محرومیت زدایی این استان ببینند.
به گزارش سئو بوی به نقل از ایسنا، محمدجواد آذری جهرمی در نهمین روز سفر ۱۰ روزه خود به سیستان و بلوچستان در جلسه هماهنگی بین دستگاهی با حضور احمدعلی موهبتی استاندار این استان، مدیران اجرائی و نمایندگان اپراتورها اظهار نمود: در این استان ۳۴۴۲ روستای بالای ۲۰ خانوار داریم که ۷۳ درصد به نحوی به شبکه ارتباطی متصل هستند و حدود ۲۷ درصد روستاهای منطقه متصل نیستند.
وی با اشاره به اینکه بر طبق آمار وزارت آموزش و پرورش، چیزی حدود ۱۰۰ هزار نفر از دانش آموزان سیستان و بلوچستان به سبب نداشتن دسترسی به شبکه ارتباطی محروم از تحصیل هستند اضافه کرد: این تعداد ۱۲.۵ درصد آمار دانش آموزان این استان شامل می شود که به هیج وجه قابل قبول نیست، این در حالیست که در روستاهای استان خانه های بهداشتی هستند که به شبکه های ارتباطی متصل نیستند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: برای محرومیت زدایی حوزه ارتباطات سیستان و بلوچستان طی ۹ روز، برنامه عملیاتی را استخراج کردیم، بر طبق این برنامه یک خط قرمز برای تکمیل و نهایی کردن پروژه تعیین شد که این خط قرمز اختتام اردیبهشت است.
وی با اعلان اینکه ما متعهد به دسترسی تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان تا اختتام اردیبهشت هستیم بیان کرد: برنامه عملیاتی خودمان را در سه فاز لحاظ کرده ایم، فاز یک و ۲ خیلی نیاز به هماهنگی های بین دستگاهی ندارد.
جهرمی اضافه کرد: در فاز یک ۲۹۴ روستا و در فاز دوم ۳۸۵ روستا متصل خواهند شد اما تحقق فاز سه که قرار بوده ۸۰۸ روستا متصل شوند نیازمند همکاری ها و هماهنگی های بین دستگاهی است.
آذری جهرمی با اشاره به اینکه برای ساخت سایت های جدید بطور مثال نیازمند زمین هستیم که باید سازمان محیط زیست یا منابع طبیعی مجوزهای لازم را صادر کنند اضافه کرد: برای دسترسی به این مناطق هم نیازمند جاده هستیم که باید اداره راهداری وارد عمل شود و یا برای فعال شدن این سایت ها نیازمند برق هستیم که باید اداره برق همکاری کند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اشاره کرد: از طرف دیگر در بعضی شهرهای سیستان و بلوچستان هم برای ساخت سایت های جدید و تقویت پوشش ارتباطی با کاهش سرعت روبه رو شده ایم که دلیلش هم معطل ماندن صدور مجوزها در شهرداری هاست.
وی اشاره کرد: بدین سبب به جهت اینکه بتوانیم تمامی روستاهای سیستان و بلوچستان را تا زمان تعیین شده به شبکه ارتباطی متصل نماییم نیازمند یک همت و هماهنگی ها همه جانبه و کار جمعی هستیم.
آذری جهرمی افزود: زمان اختتام فاز دوم پروژه ۲۰ اسفند بوده و از این تاریخ باید خروجی های فاز سه آماده شود به این معنا که باید جلسات هماهنگی بین دستگاهی را از همین فردا آغاز نماییم.
وی با اشاره به اینکه خروجی پروژه ما روستاهای متصل هستند؛ زمانی که مردم بتوانند سرویس دریافت نمایند اشاره کرد: اگر این پروژه با هماهنگی های بین دستگاهی موفق شود می توانیم آنرا نمونه ای برای محرومیت زدایی در سایر حوزه ها در نظر بگیریم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه خطاب به مدیران سیستان و بلوچستان اظهار داشت: من از همه دوستان و مدیران استانی از صمیم قلب می خواهم که این پروژه را پروژه خودشان بدانند و احساس کنند تک تک بچه هایی که در این روستاها ساکن و از دسترسی به شبکه ارتباطی محروم هستند را بچه های خودشان تلقی کنند.
وی با اعلان اینکه اگر این پروژه تکمیل شود تمام دستگاه های سیستان و بلوچستان از مواهب آن برخوردار می شوند اضافه کرد: اگر پوشش جاده ای ۸۰۰ کیلومتری تکمیل شود اورژانس، راهداری، نیروی انتظامی کارشان راحت می شود و فاکتورهای کل استان بالا می رود.
آذری جهرمی افزود: اگر شبکه ارتباطات تکمیل شود شرایط برای اداره آب، برق و گاز برای تکمیل زیرساخت های خودشان تسهیل می شود، بدین سبب از ثمرات این پروژه همه دستگاه های سیستان و بلوچستان بهره مند خواهند شد.
وی اظهار داشت: فردا که ما سیستان و بلوچستان را ترک می نماییم کار را به یکی از معاون های خودمان تحویل می دهیم و تا اختتام پروژه هر هفته یکی از معاونان وزارت ارتباطات در استان حضور خواهد داشت تا کار به نحو مطلوب به سرانجام برسد.
در ادامه این جلسه نماینده اپراتورها نیازهای خود از دستگاه های اجرائی را مطرح نمودند و ضمن توافق برای تشکیل کارگروهای هماهنگی بین دستگاهها، مدیران اجرائی سیستان و بلوچستان برای تسهیل پروژه محرومیت زدایی ارتباطات استان، قول مساعد همکاری را دادند.
منبع:

You may also like