به گزارش سئو بوی یک کارشناس نرم افزار با تاکید بر سرعت به روزرسانی آنتی ویروس ها بیان کرد:  امکان دارد یک ویروس امروز نوشته شود و کامپیوتر شما دو روز بعد این ویروس را بگیرد و اگر آنتی ویروس سریع تر به روزرسانی شود، سریع تر آن ویروس را شناسایی می کند، در غیر این صورت احتمال آلودگی کامپیوتر به ویروس وجود دارد.
حامد ذاکری -کارشناس نرم افزار- در گفت و گو با ایسنا با اعلان اینکه بدافزار (malware) یک نرم افزار مخرب است که انواع مختلفی دارد، اظهار نمود: کار بدافزار این است که روی کامپیوتر شما، کاری که دوست ندارید را انجام دهد. این کار می تواند اتصال به یک سرور باشد، یا استفاده از قدرت پردازشی سیستم شما برای ماین کردن، می تواند فایل های کامپیوتر شما رمزنگاری کند و از شما پول بگیرد، می تواند روی صفحه کامپیوتر شما تبلیغی نمایش دهد.
وی با اعلان اینکه رایج ترین نوع بدافزارها، ویروس ها هستند، توضیح داد: کار آنها دقیقا مثل یک ویروس بیولوژیکی است، مثل ویروس کرونا که به یه فایل سالم می چسبند و بواسطه رشد آن، رشد کرده و مدام می کوشند خودرا تکثیر کنند تا جایی که کامپیوتر گرفتار مشکل شود. نخستین ویروس کامپیوتری سال ۱۹۸۲ ساخته شد و کارش این بود که یک شعر را روی صفحه نمایش داده و آنرا روی فلاپی دیسک کپی می کرد.
این کارشناس نرم افزار افزود: دسته دوم کرم ها (worm) هستند، کرم ها شباهت زیادی به ویروس ها دارند، آنها از هر طریقی از جمه اینترنت انتقال پیدا می کنند و تفاوت اصلیشان با ویروس این است که ویروس ها در یه فایل نهفته هستند و تا زمانی که فایل اجرا نشود، خودبه خود کار نمی کنند، اما کرم ها به این کار نیازی ندارند و به صورت خودکار به فعالیت می پردازد. آنها از هر طریقی همچون اینترنت انتقال پیدا می کنند و تفاوت اصلیشان با ویروس در این است که نیاز به چسبیدن به فایل ندارند و به صورت خودکار اجرا می شوند. دسته دیگری از بدافزارها مانند تروجان ها و باج افزارها نیز وجود دارند نحوه فعالیت هرکدام متفاوت می باشد.
ذاکری درباره لزوم استفاده از آنتی ویروس توضیح داد: مایکروسافت از ویندوز ۷ به بعد به مرور آنتی ویروس خودرا گسترش داد و هم اکنون آنتی ویروسی که روی ویندوز ۱۰ نصب است، سطح قابل قبولی از امنیت را دارد، اما پیشنهاد می شود که حتما یک آنتی ویروس خوب و به روز نصب داشته باشید، برای اینکه بااینکه آنتی ویروس پایه اصلی را نصب کردید، اما هر روز ویروس جدیدی ایجاد می شود و زمانی که آنتی ویروس به روزرسانی شود، یاد می گیرد که با ویروس های جدید روبرو شود.
وی در پاسخ به اینکه با وجود آنتی ویروس های ویندوز، خریدن آنها چه نیازی دارد، اظهار نمود: هر شرکتی که آنتی ویروس تولید می کند، برای رقابت محصولش با شرکت های دیگر می کوشد سریع تر ویروس ها را شناسایی کند. بنا بر این بااینکه ویندوز هر چند وقت یک دفعه آپدیت می دهد، در مقابل شرکت های آنتی ویروس در روز چندین بار آپدیت می دهند.
این کارشناس نرم افزار افزود: سرعت به روزرسانی آنتی ویروس ها خیلی سریع تر است و امکان دارد یک ویروس امروز نوشته شود و کامپیوتر شما دو روز بعد این ویروس را بگیرد و اگر آنتی ویروس سریع تر به روزرسانی شود، سریع تر آن ویروس را شناسایی می کند. اما اگر آنتی ویروستان به روز نباشد یا دیر آپدیت شود، وصله امنیتی را دریافت نمی کنید یا دیر دریافت می کنید و کامپیوترتان آلوده می شود.
ذاکری با اعلان اینکه داشتن یک آنتی ویروس برای سیستم کافی است، اظهار داشت: در صورت داشتن حتی دو آنتی ویروس روی سیستم، ممکنست سرعت سیستم بسیار کند شود، البته ممکنست آنتی ویروس شما فایروال نداشته باشد که می توانید در کنار آنتی ویروس، یک فایروال هم نصب کنید. در ایران، بیشتر آنتی ویروس Internet Security مورد استفاده قرار می گیرد که هم آنتی ویروس می باشد و هم فایروال، همین طور حملات فیشنیگ را چک کرده و هر چیزی که بوسیله اینترنت ارسال شود را هم از لحاظ امنیتی بررسی می کند.
منبع:

You may also like