فناوری هوش مصنوعی گوگل در حال هدایت بالن های توزیع اینترنت موسوم به ˮلونˮ(Loon) است که با یادگیری تقویتی قادر می باشد این بالن ها را بسیار کارآمدتر هدایت کند.
به گزارش سئو بوی به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، بالن های توزیع اینترنت شرکت “الفبت”(Alphabet) شرکت مادر گوگل موسوم به “لون”(Loon) برای هدایت بالن های اینترنت خود به سیستم ناوبری جدیدی روی آورده است.
این بالن ها حالا بجای تکیه بر الگوریتم های طراحی شده توسط انسان، از سیستم هوش مصنوعی که در چند سال قبل توسط گوگل توسعه یافته است، بهره می برد.
حالا یک سیستم یادگیری تقویتی(RL) وظیفه ناوبری این ناوگان از بالن ها را در آسمان کشور کنیا بر عهده گرفته است، جایی که “لون” نخستین سرویس تجاری خودرا ارائه داد.
مسئولان این پروژه می گویند این نخستین استفاده از مدل “RL” در یک سیستم تولیدی هوافضا است. آنها می گویند این کار هیجان انگیز است، برای اینکه نشان میدهد که یادگیری تقویتی می تواند در دنیای واقعی به کار گرفته شود.
گفتنی است که تا حالا از سیستم های یادگیری تقویتی در شکست بازیکنان برتر بازی های کامپیوتری استفاده شده بود.
این سیستم هوش مصنوعی می تواند مسیرهای بهینه را برای این بالن ها که بطور قابل توجهی سریعتر از مسیرهای انتخابی سیستم ناوبری قبلی است، تعیین کند و این کار را با کارایی بیشتری انجام می دهد. همین طور این بالن ها حالا می توانند مسافت مشابهی یا حتی بیشتری را با قدرت و صرف انرژی کمتری طی کنند.
رکورد پرواز “لون” ۳۱۲ روز است که این رکورد را اوایل سال جاری بر جا گذاشت. حالا شاید سیستم هوش مصنوعی بتواند این بالن ها را برای مدت طولانی تری در آسمان نگه دارد.
“لون” و هوش مصنوعی گوگل پیش از شروع آزمایش ها در دنیای واقعی در کشور پرو، از شبیه سازی هایی برای آموزش مدل یادگیری تقویتی بوسیله آزمون و خطا استفاده کردند. سپس با انجام آزمایش ۳۹ روزه بر فراز اقیانوس آرام، توانایی های این سیستم را در مقابل الگوریتم های انسانی ارزیابی کردند و مشخص شد که هوش مصنوعی قادر می باشد این بالن ها را مدت زمان طولانی تری در مناطق هدف نگه دارد و در عین حال انرژی کمتری مصرف می کند و همین طور از مانورهای پیچیده ای که قبلاً دیده نشده بود، استفاده نماید.
این پیشرفت ها مهم می باشد، برای اینکه به ارائه پوشش اینترنت به افراد در یک منطقه خاص کمک می نماید.You may also like