تا کنون ۱۸۴۷ عدد پروانه کسب از جانب اتحادیه کسب وکارهای مجازی صادر شده و از این تعداد، ۴۲۸ پروانه از شروع سال جاری تا اختتام شهریور ماه صادر گردیده است.
به گزارش سئو بوی به نقل از ایسنا، در امتداد تحقق ماده ۸۷ قانون نظام صنفی و تاکید بر تشکیل اتحادیه کشوری کسب وکارهای مجازی، اتحادیه مذکور فعالیت خودرا از آبان ماه سال ۱۳۹۶ بطور رسمی در جهت پشتیبانی از کسب وکارهای اینترنتی کشور، تسهیل و تسریع بخشیدن در رشد و توسعه کسب وکارها آغاز نموده است.
اتحادیه کشوری کسب وکارهای مجازی گزارشی را با هدف نشان دادن پراکندگی پروانه های صادرشده جهت شناخت بهتر اکوسیستم آنلاین در کل کشور و همین طور بررسی علایق و میزان تمایل جمعیت در هر اقلیم به موضوعات مختلف کسب وکارها جمع آوری کرده است.
طیق ماده ۲ بخشنامه اجرائی چگونگی صدور مجوز و نحوه نظارت بر فعالیت افراد صنفی در فضای مجازی و بازاریابی شبکه ای، دبیرخانه هیات عالی نظارت و مرکز توسعه تجارت الکترونیکی موظفند ضمن اتصال سامانه های خود بدون نیاز به ستاندن مدرک مجدد، امکان دسترسی طرفین به مدارک متقاضی و صدور همزمان پروانه کسب و نماد اعتماد الکترونیکی را فراهم آورند.
طبق ماده ۳، مراحل صدور پروانه کسب شامل راه اندازی کسب وکار مجازی توسط متقاضی مطابق چک فهرست های مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، ثبت تقاضا توسط متقاضی در سامانه ای نماد ارجاع تقاضای کسب وکار مشمول قانون نظام صنفی توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی بلافاصله بعد از ارزیابی و برمبنای لیست مرکز اصناف و بازرگانان ایران به سامانه اصناف، بارگذاری مدارک مندرج توسط متقاضی در سامانه اصناف حداکثر ظرف مدت سه ماه قبل از قبول تقاضا، تکمیل پرونده توسط اتحادیه، صدور و تسلیم پروانه کسب بعد از تطبیق مدارک بارگذاری شده با اصل آن به منقاضی حداکثر ظرف ۱۵ روز و ارسال مشخصات پروانه کسب به سامانه ای نماد و اعطای نماد اعتماد الکترونیکی همزمان با صدور پروانه کسب می شود.
تا کنون ۱۸۴۷ عدد پروانه کسب از جانب اتحادیه کسب وکارهای مجازی صادر گردیده است. در سال ۱۳۹۵، ۲۲۳ پروانه کسب، در سال ۱۳۹۶، ۲۳۵ پروانه، در سال ۱۳۹۷، ۵۴۳ پروانه، در سال ۱۳۹۸، ۴۱۸ پروانه و تا تاریخ ۳۰ شهریور ماه ۱۳۹۹، ۴۲۸ پروانه کسب صادر گردیده است.
۱۶۴۸ عدد از کسب وکارهایی که از اتحادیه کسب وکارهای مجازی پروانه دریافت کرده اند، مرد هستند که شامل ۸۹ درصد می شود و ۱۹۹ عدد از کسب وکارهایی که از پروانه دریافت کرده اند، زن هستند که شامل ۱۱ درصد می شود. همین طور ۹۲۷ عدد از پروانه های کسب صادرشده از جانب اتحادیه کسب وکارهای مجازی از نوع حقوقی هستند که شامل ۵۰.۲ درصد می شود و ۹۲۰ عدد از پروانه های کسب صادرشده، از نوع حقیقی هستند که شامل ۴۸.۱ درصد می شود.
میزان پراکندگی پروانه های صادرشده در رسته های مختلف از جانب اتحادیه کسب وکارهای مجازی حاکی از آنست که ۴۳.۴ درصد شامل عرضه انوع کالا و خدمات در فروشگاه های مجازی، ۲۰.۱ درصد شامل عرضه انواع خدمات در فروشگاه های مجازی، ۱۷.۳ درصد شامل عرضه انواع کالا در فروشگاه های مجازی، ۱۲.۴ درصد شامل عرضه گروه کالایی خاص در فروشگاه های مجازی و ۶.۸ درصد شامل عرضه خدمات در یک گروه خاص در فروشگاه های مجازی می شود.
میزان پراکندگی پروانه های صادرشده در موضوعات مختلف نیز در شکل زیر آمده است.


در این موضوعات، خدمات هوشمند شامل خدمات مالی، خدمات منزل، خشکشویی آنلاین و گلفروشی آنلاین، جابه جایی هوشمند شامل تاکسی های هوشمند، حمل بار آنلاین و پیک هوشمند، محصولات دیجیتال و لوازم برقی شامل محصولات دیجیتال، فروشگاه قطعات الکترونیکی و لوازم برقی و فروشگاه بزرگ شامل پوشاک، کیف و کفش، سیسمونی کودک، لوازم خانگی، لوازم سفر، ورزشی و سرگرمی و بخش غیره نیز شامل مشاوره، مشاوره املاک و حیوانات خانگی می شود.
گزارش کامل اتحادیه کسب وکارهای مجازی در این لینک آمده است.You may also like