یکی از اشکالات کاربران تلفن های همراه که بار مالی زیادی به آنها تحمیل می کند، قطع نشدن اینترنت همراه پس از تمام شدن بسته های اینترنتی و مصرف اینترنت به نرخ آزاد است، ازاین رو امکان غیرفعال سازی مصرف اینترنت با تعرفه آزاد فراهم شده و محاسبه اینترنت با نرخ آزاد بدون اطلاع مشترک هم مغایر قانون است.
به گزارش سئو بوی به نقل از ایسنا، کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در مصوبه خود در سال ۱۳۹۵، با کاهش ۲۰ درصدی تعرفه اینترنت، سقف تعرفه خدمات داده تلفن همراه را برای سیمکارت های دائمی به ازای هر کیلوبایت، ۰.۴ ریال و برای سیمکارت های اعتباری ۰.۶ ریال تعیین کرد تا هزینه هر گیگابایت اینترنت آزاد در سیمکارت دایمی حدود ۴۲ هزار تومان و در سیمکارت اعتباری حدود ۶۳ هزار تومان محاسبه شود.
مشترکان اپراتورهای مختلف اگر از اینترنت آزاد دیتای خود بهره برده باشند، درمی یابند که این استفاده اصلا مقرون به صرفه نیست. اپراتورها در کنار تعرفه های عادی اینترنت، اجازه ی عرضه ی طرح های تشویقی هم دارند که قیمت آنها کمتر از کف تعرفه عادی اپراتور تعریف شده است. باوجود بالا بودن تعرفه اینترنت آزاد، در بسته های اینترنتی هزینه هر گیگابایت حدود ۳۰۰۰ تومان است، اما اگر مشترکی بسته اینترنتی خریداری نکند و به صورت آزاد از اینترنت همراه خود استفاده نماید، در هزینه های سیم کارتش اختلاف قیمت بسیاری به وجود می آید.
اغلب مشترکان تلفن همراه، از بسته های تشویقی اینترنت اپراتورهای همراه استفاده می نمایند، اما با تمام شدن این بسته ها، اینترنت با تعرفه آزاد محاسبه می گردد که در مقایسه با بسته های تعریف شده در اپراتورها برای کاربران مقرون به صرفه نیست. به همین دلیل، آگاهی از زمان اتمام بسته اینترنتی اهمیت زیادی دارد. از طرفی به علت شکایت های متوالی کاربران از اپراتورهای تلفن همراه، رگولاتوری امکانی را فراهم نموده است تا مشترکان این اپراتورها بتوانند مصرف اینترنت با تعرفه آزاد را غیرفعال کنند.
نحوه غیرفعال کردن مصرف اینترنت آزاد بعد از اتمام بسته اینترنت، برای مشترکان همراه اول با شماره گیری کد دستوری #۱۱۳*۱۰۰* و برای مشترکان ایرانسل با شماره گیری کد دستوری #۳*۲*۳*۵۵۵* است.
در این راستا و به نقل از خانه ملت، محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- اخیرا درباره مصرف غیرمتعارف اینترنت مشترکان گفته است: این بحث مهمی است که کاربران گاهی احساس می کنند بسته های اینترنت آنها زودتر از موعد تمام می شود و اینترنت آنها بدون اینکه آگاه شوند، با نرخ آزاد محاسبه می ‎شود. این مساله جزو حقوق مصرف کنندگان است و ما موظف هستیم با اپراتورهایی که حقوق مصرف کننده را محترم نمی شمارند، برخورد نماییم.
وی تصریح کرد: سازمان تنظیم مقررات در این رابطه به اپراتورها تذکر داده و اعلام نموده است که با این پدیده برخورد خواهد شد؛ اگر شهروندانی با این پدیده مواجهند که بسته آنها تمام شده و اطلاع رسانی کافی صورت نگرفته و قبض های نجومی برای آنها آمده است، با شماره ۱۹۵ تماس بگیرند؛ بطور قطع با این پدیده برخورد جدی می شود.
منبع:

You may also like