فیروزآبادی اظهار داشت: در عرضه خدمات پایه شبکه ملی اطلاعات به دنبال ساخت از آغاز خدمات نیستیم بلکه به دنبال بومی سازی هستیم. به طورمثال نمی خواهیم گوگل بسازیم بلکه به دنبال گوگل ملی هستیم.

به گزارش سئو بوی به نقل از مهر، ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورایعالی فضای مجازی در مراسم افتتاح دیتاسنتر مادر شبکه ملی اطلاعات که ظهر امروز (یکشنبه) در بومهن تهران با نام سردار شهید سلیمانی افتتاح شد، اظهار داشت: مدل اقتصادی مناسبی در لحظه آغاز به کار پیام رسان ها، موتور جستجو و ایمیل بعنوان خدمات پایه شبکه ملی اطلاعات وجود ندارد و به شکلی بومی سازی این خدمات در کشور اقتصادی نیست.
وی افزود: بنابراین راه اندازی دیتاسنتر بعنوان زیرساخت اصلی عرضه این خدمات می تواند کمک بزرگی به تقویت این بخش کند.
دبیر شورایعالی فضای مجازی اضافه کرد: ما در بومی سازی خدمات پایه شبکه ملی اطلاعات به دنبال ساخت خدمات از ابتدا نیستیم. برای مثال در بحث موتور جستجو ما به دنبال ساخت گوگل نیستیم بلکه با بومی سازی می خواهیم گوگل ملی داشته باشیم تا نقاطی که روی ما بسته شده و حدود ۷۰ سرویس می شود را پر نماییم و به کاربران خدمات عرضه دهیم.
فیروزآبادی بیان نمود: ما می خواهیم بخش مهمی از استقلال در فضای مجازی را برای خودمان داشته باشیم. در پیام رسان ها هم باید بتوانیم مسیر خودکفایی نیازهای مردم را در داخل کشور داشته باشیم. در کنار آن می توانیم از مزایای خارجی ها هم استفاده نماییم.
به گفته وی، همانطور که کشورهایی مانند چین و کره جنوبی هم این مدل را پیاده سازی کرده اند، ما هم باید پلتفرمی داشته باشیم که خدمات عمومی و کاربردی را روی پیام رسان های بومی به مردم عرضه نماید.
دبیر شورایعالی فضای مجازی تاکید کرد: پشتیبانی از سه پیام رسان تا رسیدن به ظرفیت پنج میلیون کاربر را در دستور کار قرار دادیم و از وزارت ارتباطات بعنوان مجری پروژه شبکه ملی اطلاعات خواسته ایم که از پیام رسان های بومی و سایر خدمات دهندگان پایه شبکه ملی حمایت کند.
فیروزآبادی افزود: راه اندازی دیتاسنتر مادر شبکه ملی اطلاعات که از دیتاسنترهای های تک به حساب می آید، به شکلی حمایتگر کسانی خواهد بود که قصد دارند خدمات پایه عمومی و پرکاربرد داشته باشند. این مرکز نباید تنها یک مرکز هاستینگ باشد چون که می تواند پیشران تمامی اپلیکیشن ها و پلت فرم ها قرار گیرد.
وی اظهار داشت: این توان در وزارت ارتباطات وجود دارد تا این ظرفیت را برای ساماندهی، مدیریت و خلق خدمات برای توسعه کسب و کارها فراهم آورد البته این مطالبه مرکز ملی فضای مجازی نیست و یک مطالبه دوستانه است چون که ما انتظار داریم برای ورود بخش خصوصی به بومی سازی خدمات پایه در شبکه ملی اطلاعات انگیزه ایجاد شود.

You may also like