سئو بوی: تعدادی از محققان چینی از ماهواره میکیوس این کشور جهت راه اندازی یک شبکه کوانتومی و ارسال کلمات عبور غیرقابل هک به کره زمین استفاده کردند.

به گزارش سئو بوی به نقل از سی جی تی ان، ماهواره مورد اشاره در فاصله ۱۱۲۰ کیلومتری از زمین قرار دارد و با بهره گیری از آن برای ارسال کلمات عبور غیرقابل هک می توان امیدوار بود که این شیوه جایگزین روش قدیمی بهره گیری از فناوری کوانتومی مبتنی بر کابل های فیبر نوری شود.
در قالب این روش دو عکس برای ایستگاه زمینی کنترل کننده ماهواره مذکور در چین ارسال شدند و رمزگذاری غیرقابل هک آنها سبب خرسندی دانشمندان شده است.
مزیت مهم استفاده از این روش آن است که در صورت تلاش هکرها برای سرقت کلمات عبور کوانتومی، سیستم مورد اشاره بطور خودکار کلمات عبور مورد استفاده را تغییر داده و کلمات عبور تازه ای را جایگزین می سازد. همین طور در صورت به مقصد رسیدن یک تک عکس و نه هر دو عکس در کنار یکدیگر بطور قطع هکرها توانسته اند به آنها دسترسی یابند.
مهم ترین نقطه ضعف این روش، سرعت پایین آن در مقایسه با شبکه های نسل چهارم است که به تنها ۰.۱۲ بیت در ثانیه می رسد. بدین سبب انتقال یک کلمه عبور ده کاراکتری از این طریق حدود ۱۱ دقیقه به طول می انجامد. البته پژوهشگران امیدوارند در آینده بر این چالش هم غلبه کنند.


منبع:

You may also like