با اتصال ۱۰۳۴ روستا به شبکه ارتباطی ۳G و ۴G، گام دیگری به سمت پیشبرد شبکه ملی اطلاعات برداشته می شود و بگفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بناست تا آخر سال جاری، تمام روستاهای بیش از ۲۰ خانوار کشور به شبکه ملی و پوشش نسل ۳ و ۴ متصل شوند.
به گزارش سئو بوی به نقل از ایسنا، ارتباطات امروز به تلفن و اینترنت هم محدود نمی گردد و با فناوری هایی مانند نسل پنجم اینترنت که صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات را دگرگون خواهد کرد، گره خورده است. برخورداری شهرها و روستاها از اینترنت از مواردی است که قسمتی از شاخص دسترسی همگانی شمرده می شود و بنا بر این در سال های گذشته اتصال مناطق مختلف روستایی و شهری به اینترنت نسل سه و چهار مورد توجه قرار گرفته است.
محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- اواخر اردیبهشت ماه سال جاری هنگام اتصال بیش از ۱۵۰۰ روستا به پوشش نسل سوم و چهارم و شبکه ملی اطلاعات، درباره دسترسی مردم روستایی به اینترنت و با اعلان اینکه شکاف دیجیتالی منجربه بی عدالتی می شود، اظهار کرده بود: هم اکنون ۸۳ درصد روستاهای کشور به پهنای باند دسترسی دارند که این آمار در ابتدای وزارت ۳۳ درصد بود در دولت قبلی هم ۱۵ درصد بود. طبق برنامه ششم توسعه، موظفیم ۹۰ درصد روستاها را به لحاظ فاکتورهای ارتباطی مجهز نماییم.
جهرمی همین طور درباره چالش های ایجادشده در پوشش ارتباطات در زمان تعطیلی مدارس و ارائه آموزش های مجازی اظهار داشته بود: ۱۰۰ درصد شهرهای کشور و ۸۹ درصد روستاها به لحاظ جمعیتی تحت پوشش ۴G قرار دارند. البته در برنامه ششم توسعه اعلام شده ۹۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار پوشش اینترنتی داشته باشند، ولی برنامه ها فراتر از این مقدار است. برنامه داریم تا آخر سال تمام این روستاها را به شبکه ملی اطلاعات متصل نماییم.
در این راستا، مقرر است مراسم «رونمایی از دسترسی بیش از ۱۰۰۰ روستا به شبکه ملی اطلاعات»، امروز شنبه ۲۴ خردادماه ۱۳۹۹، اجرا شود. در این مراسم در مجموع ۱۰۳۴ روستا با سرمایه ۳۰۴ میلیارد و ۱۵۰ میلیون تومان به شبکه ملی اطلاعات متصل می شوند که استان های کردستان، سیستان و بلوچستان و خراسان رضوی بالای جدول دسترسی به شبکه ارتباطی را در بین استان های کشور به خود اختصاص خواهند داد. با اضافه شدن این روستاها، تعداد روستاهای تحت پوشش شبکه ایرانسل به ۱۷ هزار و ۶۴۴ روستا رسیده است.
وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای تحقق شعار «دسترسی همگانی» و برمبنای برنامه ریزی های انجام شده تا آخر سال جاری تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار کشور را به شبکه ارتباطی پهن باند کشور متصل می کند. کما اینکه سیدجمال هادیان – رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات – در یک پست توییتری نوشت: ۱۰۳۴ روستا به شبکه ارتباطی ۳G و ۴G متصل می شوند و اگر همین طور پیش برویم، تا آخر سال تمام روستاهای بیش از ۲۰ خانوار کشور به شبکه ارتباطی پایدار و مطمئن می شوند.
همین طور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره اتصال روستاها به شبکه ملی اطلاعات اظهار داشته بود: ۱۰۳۴ روستای دیگر تا شنبه بوسیله ایرانسل به شبکه ملی اطلاعات متصل خواهند شد. این دفعه استان های کردستان، خراسان رضوی، فارس و هرمزگان سهم بیشتری دارند. همه در تلاشیم تا با شروع مجدد فصل تحصیل، عدالت آموزش مجازی برای دانش آموزان و دانشجویان، هر چه بیشتر محقق شود.
شرکت ارتباطات سیار ایران نیز از شروع سال ۱۳۹۸ با راه اندازی ۲۷۹ سایت جدید، تعداد ۶۵۵ روستا را تحت پوشش خدمات ارتباطی مبتنی بر نسل های نوین تلفن همراه درآورده و ۳۸۱ سایت در ۱۴۰۷ روستا در این بازه زمانی به نسل های ۳ یا ۴ ارتقاء تکنولوژی یافته است؛ بدین سبب در بازه زمانی یک سال اخیر، ۱۵۸۷ روستا با پوشش جمعیتی حدود ۱.۳ میلیون نفری از خدمات اینترنت پرسرعت همراه اول بهره مند شده اند. اپراتور اول توانسته تابحال در ۴۱۴۲ روستا نسل چهارم، در ۵۷۰۷ روستا نسل سوم و در ۴۴ هزار و ۹۶۸ روستای کشور پوشش نسل دوم ایجاد کند.You may also like