سئو بوی: ستاد توسعه فناوری های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری پایگاه داده اقتصاد دیجیتال ایران را راه اندازی نمود.

به گزارش سئو بوی به نقل از معاونت علمی و فناوری، پایگاه داده اقتصاد دیجیتال ایران با جمع آوری و تحلیل حوزه های دانشی، فناورانه و کاربردی اقتصاد دیجیتال در ایران و جهان اهتمام بر آن دارد که از یک سو وضعیت فعلی اقتصاد دیجیتال در کشور و جایگاه آن در جهان را ترسیم و از طرف دیگر بعنوان یک سیستم تحلیلی پشتیبانی از تصمیم برای سیاست گذاران، فناوران و پژوهشگران این حوزه ایفای نقش کند.
پایگاه داده اقتصاد دیجیتال ایران در سه بخش «محصولات اقتصاد دیجیتال کشور»، «پتنت های بین المللی» و «مقالات انتشار یافته مهمترین حوزه های اقتصاد دیجیتال»، قابلیت جستجو و ارائه گزارشات تحلیلی را ارائه می دهد.
در بخش محصولات اقتصاد دیجیتال کشور، ۲ هزار و ۷۵۵ محصول مبتنی بر محصولات شرکت های دانش بنیان و خلاق، گردآوری شده و برمبنای فناوری اصلی مورد استفاده و همین طور حوزه کاربرد در سایت ارائه شده است.
در این بخش علاوه بر مشخص بودن محصولات توسعه یافته در هر استان کشور، حوزه های کاربردی مانند سلامت، آموزش و خدمات دیجیتال، شهر، خانه، دستیار و حمل و نقل هوشمند و غیره هم معرفی شده است. فناوری های مورد استفاده در این بخش هم شامل هوش مصنوعی، رباتیک، اینترنت اشیا، بلاک چین، ابری، کلان داده و داده کاوی می شود.
ارائه ۳۴۲ هزار پتنت بین المللی در حوزه های هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، بلاک چین، ساخت افزایشی، ۵G و رباتیک از دیگر خدمات موجود در این پایگاه داده است. همین طور امکان جستجو برمبنای فناوری در این قسمت، رده بندی کشورها برمبنای پتنت های ثبت شده و همین طور روند ثبت اختراعات در سال های گذشته هم در این پایگاه به وجود آمده است.
در بخش مقالات انتشار یافته مهمترین حوزه های اقتصاد دیجیتال هم حدود ۴۳۷ هزار مقاله بین المللی در حوزه های اصلی اقتصاد دیجیتال گردآوری شده است که بر اساس کلیدواژه ها و حوزه های کاربردی قابلیت گزارش گیری و جستجو دارد.
ارائه گزارشات اینفوگرافیک و گزارشات آماری داینامیک برمبنای معیارهای جستجو در پایگاه داده، از دیگر امکانات این سایت است که می تواند مورد استفاده پژوهشگران، فناوران، سیاستگذاران و علاقه مندان قرار گیرد. گسترش و به روز رسانی داده های این پلت فرم و همین طور اضافه کردن گزارشات علم سنجی از اهداف پیش رو در این پلت فرم است.


منبع:

You may also like