به گزارش سئو بوی بیت کوین که بر اثر شیوع کرونا در جهان شاهد سقوط خود به پله ۵۰۰۰ دلاری بود، حالا در آستانه نزدیک شدن به سومین هالوینگ باردیگر در راه صعودی قرار می گیرد.
به گزارش سئو بوی به نقل از ایسنا، شیوع ویروس کرونا در جهان و دشواری مبادله ارزهای رسمی (fiat) میان مردم، بیش از گذشته نیاز به این که ارزهای دیجیتال در فضای اقتصادی کشورها به رسمیت شناخته شوند و ترویج پیدا کنند را در معرض دید طرفداران شان قرار داد. حتی درحالی که بانکهای مرکزی سراسر جهان به سبب شیوع این ویروس نرخ بهره را حدودا به صفر می رساندند و به دنبال اتخاذ اقداماتی برای مقابله با رکود اقتصادی بودند، بانک مرکزی چین مشغول تسریع روند ارز دیجیتال ملی خود بوده است.
انتظار می رفت در چنین شرایطی بیت کوین بعنوان محبوب ترین رمزارز دنیای امروز ارزهای دیجیتال روندی صعودی طی نماید اما این درحالی بود که عوامل مختلف همچون محدودیت سفرهای اروپا موجب سقوط بیت کوین شد.
سقوط بیت کوین به کم تر از ۶۰۰۰ دلار، چالش بر سر خرید آنرا به جریان انداخت. آنها که در انتظار صعود باردیگر بهای بیت کوین بودند علاقه بیشتری به خرید آن نشان می دادند و آنها که روند نزولی قیمت این رمزارز را ادامه دار می دیدند، منتظر بودند تا به قولی ارزان تر شود!
در ایام اخیر درحالی که سقوط قیمت بیت کوین منجر به کاهش فعالیت ماینرها برای استخراج شده بود، سختی شبکه (hashrate) که با میزان توان مصرفی برای استخراج ارتباط مستقیم دارد، کاهش داده شد تا ماینرها بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند و صرفه اقتصادی حفظ شود. البته سقوط حدودا ۱۵.۹۵ درصدی سختی شبکه بیت کوین یکی از بزرگ ترین سقوط های تاریخ این رمزامرز بوده است. اما این سقوط چندان به طول نینجامید؛ نزدیک تر شدن به زمان سومین هالوینگ بیت کوین باردیگر شیب صعودی را نصیب این رمزارز کرد.
بعد از سال ۱۰۱۲ و ۲۰۱۶ حالا در نیمه ماه می ۲۰۲۰ سومین هالوینگ بیت کوین رخ می دهد؛ پاداش استخراج بلاک بیت کوین هر چهار سال یک دفعه به نصف کاهش پیدا می کند؛ در واقع ماینرهایی که امروز با هر بار استخراج بلاک بیت کوین ۱۲.۵ بیت کوین پاداش می گیرند بعد از هالوینگ، تنها ۶.۲۵ بیت کوین پاداش نصیب شان می شود.
بنا بر اعلام سایت رسمی «buy bitcoin world wide» سومین هالوینگ بیت کوین در پانزدهم می ۲۰۲۰ اتفاق می افتد که تا این تاریخ حدود ۴۸ روز زمان باقی مانده است. بر این اساس و با در نظر گرفتن روند تغییرات بیت کوین در دوره های گذشته، تب خرید بیت کوین بار دیگر جان خواهد گرفت.
بیت کوین یک سال قبل از رسیدن به اولین هالوینگ خود تنها ۲.۵۵ دلار بها داشت که این رقم یک سال پس از اولین هالوینگ به ۱۰۳۷ دلار رسید. باری دیگر یک سال قبل از دومین هالوینگ بیت کوین به ۲۶۸ دلار و یک سال بعد از دومین هالوینگ به ۲۵۲۵ دلار رسید. با سرگذشتی این چنینی طرفداران این رمزارز در انتظار باردیگر پنج رقمی شدن نرخ بیت کوین هستند.
اگر کاهش سختی شبکه، دست کم تا زمان هالوینگ ۲۰۲۰ ادامه دار باشد، استخراج بیت کوین نیز افزایش خواهد داد اما این افزایش تولید باتوجه به افزایش تمایل خرید توسط طرفداران بیت کوین احتمال کاهش قیمت باردیگر را تا حدی کاهش خواهد داد و شاید بیت کوین باری دیگر همانند چند ماه گذشته از سد ۱۰ هزار دلاری شدن عبور کند و حتی برمبنای پیش بینی بعضی از کارشناسان تا حدود ۲۰ هزار دلاری شدن هم پرواز کند.You may also like