سئو بوی: بااینکه بازار موبایل در ماه های اخیر هم رونق چندانی نداشت و چشم امید فروشندگان به روزهای پایانی سال بود، با ورود کرونا به کشور تمامی معادلات به هم ریخت و الان تقاضا برای این کالا که بنظر می رسد در اولویت خرید مردم نیست، شدیدا کاهش یافته است.
به گزارش سئو بوی به نقل از ایسنا، شیوع کرونا در جهان تبعات زیادی داشته و تاثیرات آن بر دنیای فناوری هم چشم گیر بوده است. تولیدکنندگان گوشی در خیلی از کشورها با سلسله تعطیلی مواجه گشتند و این مساله ساخت گوشی و قطعات را با مشکل مواجه کرد. همین طور در گزارش ها برآورد شده است که فروش جهانی گوشیهای هوشمند امسال میلادی به سبب ادامه شیوع ویروس کرونا کاهش کم سابقه ای را تجربه خواهدنمود.
از طرفی در صورتیکه طبق تجربه سال های گذشته معمولا در ماه پایانی و روزهای آخر سال با رشد فروش گوشی مواجه بودیم، امسال رویه تغییر کرده و بازار رونق خودرا از دست داده است، این مساله از یک طرف ناشی از تعطیلی خیلی از فروشگاه هاست که این روزها به سبب جلوگیری از شیوع کرونا تصمیم به این کار گرفته اند و از جانب دیگر بازار هم با کاهش شدید تقاضا مواجه می باشد و بنظر می رسد گوشی که در اولویت خرید مردم در شرایط بحرانی نیست، فعلا از سبد خرید خارج شده است.
در این راستا افشار فروتن -رئیس انجمن فروشندگان تلفن همراه، سیمکارت و لوازم جانبی- در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: در طول چند ماه اخیر روند خوبی را در بازار موبایل شاهد نبودیم. فعالان صنفی تماما در انتظار یکی دو ماه اختتام سال بودند و امید این بود که طبق تجربه ای که حاکم بوده درانتها سال مانند سال های گذشته، بازار از رونق بهتر و بیشتری برخوردار باشد و ضربات و ضررهایی که فعالان صنفی داشتند جبران شود اما روزهای آخر سال متاثر از شرایط حاکم بر جامعه از نظر ویروس کرونا، وضعیت خوبی نداشت.
وی اشاره کرد: بدین سبب نه تنها در چهار پنج ماه گذشته کسب وکارها رونقی نداشت و مباحثی مانند افزایش نرخ بنزین و ارز که سلسله وار اتفاق افتاد، به صورت مستقیم بر بازار موثر بود، بلکه متاسفانه در ایام پایانی سال هم این شرایط به بازار حاکم شد و تاثیر خودش را چنان گذاشت که واحدهای صنفی هم از جهت اعلام قرنطینه و هم از این جهت که هزینه هایشان از درآمدشان بیشتر بود، به این نتیجه رسیدند که تعطیل کردن بازار عاقلانه تر و مقرون به صرفه تر است.
رئیس انجمن فروشندگان تلفن همراه، سیمکارت و لوازم جانبی با اشاره به کاهش تقاضا در بازار موبایل بیان کرد: در این ماه ها شاهد کاهش توان خرید متقاضیان بودیم. درواقع شرایط به شکلی بود که کاربر و متقاضی به تصور اینکه نرخ ارز روند کاهشی پیدا کند و کالا قیمتش پایین بیاید و گوشی ارزان تر شود، در انتظار شرایط ثبات کالا بود که متاسفانه این اتفاق نیفتاد و شرایط بدتر شد.
فروتن درباره پیش بینی بازار موبایل در سال جدید نیز اظهار نمود: گوشی موبایل شاید جزو آن دسته از اقلامی باشد که عموم مردم با آن در ارتباط هستند، اما باتوجه به شرایطی که وجود دارد بنظر می رسد حتی با عبور از این مرحله و گذشتن از کرونا و وارد شدن به روند مثبت هم گوشی همچنان در اولویت مردم نیست. در واقع گوشی در اولویت کالاهای مورد نیاز نیست که بازارش سریعا رونق بگیرد و مقداری زمان می برد تا فعالان صنفی بتوانند از تاثیرات منفی که بر بازار حوزه تلفن همراه گذاشته شده، عبور کنند و شاید خروج تعداد زیادی از اعضای صنف را هم شاهد باشیم.
منبع:

You may also like