سئو بوی: با ورود کرونا به کشور، بازار موبایل هم بی نصیب نماند و درحالی که قبل از این افزایش نرخ دلار به گرانی گوشی منجر شده بود، تقاضا برای خرید این کالا که بنظر می رسد در این شرایط در اولویت مردم نیست، حدود ۳۰ تا۴۰ درصد کاهش یافته است.
به گزارش سئو بوی به نقل از ایسنا، شیوع کرونا در جهان تبعات زیادی داشته و تاثیرات آن بر دنیای فناوری هم چشم گیر بوده است. تولیدکنندگان گوشی در خیلی از کشورها با سلسله تعطیلی مواجه گشتند و این مساله ساخت گوشی و قطعات را با مشکل مواجه کرد. همین طور در گزارش ها برآورد شده است که فروش جهانی گوشیهای هوشمند امسال میلادی به سبب ادامه شیوع ویروس کرونا کاهش ۲.۳ درصدی را تجربه خواهد کرد.
در این راستا، میثم دادخواه -کارشناس حوزه مخابرات و فناوری اطلاعات- در گفت و گو با ایسنا درباره بازار خرید و فروش گوشی در ایام پایانی سال اظهار داشت: همواره در سال های اخیر در ماه اسفند با رشد فروش گوشی مواجه بودیم و حتی گمرکها در این ماه در ایام پنج شنبه هم باز بودند و واردات تا آخرین روزهای سال طبق روال انجام می شد، اما امسال شرایط کمی متفاوت می باشد.
وی افزود: واردکنندگان برای گرفتن مجوز ارز نیمایی از بانک مرکزی حداقل ۱۰ تا ۱۵ روز در انتظار می مانند که بعد از تایید گواهی ثبت آماری حداقل ۱۵ روز دیگر نیز منتظر دریافت ارز به صورت نقدی توسط صراف در کشور مبداء کالا می مانند. در یک ماه اخیر هم شاهد افزایش نرخ ارز بودیم که بر خلاف رویه سابق سبب ایجاد رکود تورمی در بازار شد؛ به این شکل که قیمت اجناس بالارفته اما تقاضا پایین آمده است. باتوجه به این موارد، واردکنندگان موبایل روزگار سختی را می گذرانند و افق کوتاه مدت و میان مدت روشنی را نمی توان برای آن درنظرگرفت.
این کارشناس حوزه مخابرات و فناوری اطلاعات در ادامه با تاکید بر تاثیر منفی شیوع ویروس کرونا بر بازار موبایل بیان کرد: حالا بازار مشکلی در عرضه جنس ندارد اما هم اکنون با کاهش شدید در حدود ۳۰ تا۴۰ درصدی در تقاضا مواجه هستیم. شاید این ویروس تا ۱۰ روز پیش جدی گرفته نمی شد و بازار واکنش به آن نداشت، اما الان تاثیر آن کاملا محسوس بوده و سبب افت بالای تقاضا شده است.
دلیل گرانی گوشی
دادخواه درباره علت افزایش قیمت گوشی توضیح داد: اجناسی که حالا در بازار موجود است، با دلار قبلی خریداری شده و واردکننده قانونی بیش از نرخ مصوب، اجازه افزایش قیمت ندارد و افزایش قیمت عملا مربوط بواسطه های موجود در بازار و اتفاقاتی است که در نظام توزیع بازار می افتد. نظام توزیع موبایل در کشور پس از آن که واردکننده به توزیع کننده جنس را عرضه می کند، شفاف نیست و همین موضوع موجب گرانی می شود. درصورتی که اگر نظام توزیع از واردکننده تا مصرف کننده قانونمند شود، می توان اثر تلاطم ارز را بر قیمت موبایل به حداقل رساند.
منبع:

You may also like