به گزارش سئو بوی پهپاد پستی یکی از تجهیزاتی است که در جهت استفاده از تکنولوژی های سبز که آلودگی کمتری دارند، مطرح شده و یکی از برنامه های شرکت پست است، البته در گام اول عرضه خدمات برای دستگاه های امدادرسان مطرح شده و هنوز خبری از ورود به بحث تجاری نیست.
به گزارش سئو بوی به نقل از ایسنا، محمدجواد آذری جهرمی – وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات – آبان ماه سالجاری بود که خبر امکان استفاده از پهپادی برای انتقال بسته های پستی با هدف کاهش هزینه ها و پیشگیری از آلودگی شهرها را داد، با این امید که دیگر در هیچ جای ایران نقطه ای باقی نماند که غیرقابل دسترس باشد، انتقال سریع دارو به بیمارستان ها، جزیره ها و سورپرایز کردن یکدیگر در اختیار کاربران باشد.
این مورد البته بخش خصوصی و برخی دیگر از نهادها را کمی رنجاند؛ از سازمان ملی کارآفرینی درباره اینکه این امکان می توانست در اختیار کسب وکاران خصوصی قرار گیرد گله کردند که شرکت درواکنش به این مورد کرد اگر مجموعه های خصوصی بخواهند فرآیندهای ایجاد زیرساخت و استاندارد و دریافت مجوز را انجام دهند، مستهلک می شوند. در کشورهایی مانند ایران، قاعده اش این است که نهادها و سازمان ها و شرکت های دولتی که قابلیت و امکانات بیشتری در اختیار دارند و حتی از امکانات حاکمیتی برخوردار می باشند، به نحوی جاده صاف کن و تسهیل گر این اتفاق می شوند.
همینطور یکی دیگر از موارد انتقادی که به پهپاد پستی عنوان شد، دریافت مجوز از دستگاه ها و نهادها بود. ازطرفی سازمان هواپیمایی که گفته بود تمام پهپادهای غیرنظامی برای فعالیت باید مجوزهای سازمان هواپیمایی را داشته باشند و به تبع آن، پست هم برای پهپادهای خود باید نسبت به دریافت مجوز اقدام نماید و از سوی دیگر همزمان با حاشیه ها درباره پهپاد پستی، وزیر اطلاعات از جابه جایی مواد مخدر با استفاده از پهپاد اطلاع داد که می توانست کنایه ای تلویحی به مخالفت با پهپاد پستی باشد.
هرچند شرکت ملی پست اعلام نموده بود درباره پهپاد پستی مجوزهای لازم و قانونی از مراجع ذی ربط دریافت شده است، اما در گام اول بحث عرضه خدمات برای دستگاه های امدادرسان همچون هلال احمر و اورژانس است که مجوزهای لازم برای آنها دریافت شده است و برای ورود به بحث تجاری، باید با طمانینه بیشتری مبحث را بررسی کرد.
در این راستا حسین فلاح جوشقانی در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: پهپاد در حوزه تجهیزاتی است که یک اپراتور می تواند از آن استفاده نماید. موضوعی که درباره پهپاد عنوان شد، این بود که این توانایی وجود دارد که بتوانیم با پهپاد هم امکان جابه جایی را فراهم نماییم. به اضافه بحث درباره این بود که در جهت ایجاد شهر هوشمند بتوانیم شهر پاک و حمل و نقل پاک تری ایجاد نماییم.
وی افزود: درباره شهر هوشمند عمده بحث این است که به سمت استفاده از تکنولوژی های سبز که آلودگی کمتری دارند و همینطور تجهیزات برقی برویم. یکی از تجهیزات هم پهپاد است که این ظرفیت را دارد که پست نامه ها را جابه جا کند و این مورد یکی از برنامه های شرکت پست است.
جوشقانی درباره مجوزی که جهت استفاده از پهپاد لازم است هم بیان نمود: اگر یک پهپاد بخواهد در سطح شهر سرویس بدهد، شاید لازم باشد که از یک دستگاه و سازمان های مربوطه مجوز بگیرد اما از سمت ما مجوزی نمی خواهد.You may also like