سئو بوی: ماهواره ظفر که مقرر است عصر امروز به فضا پرتاب شود، تصویر شهید سردار قاسم سلیمانی را مخابره می کند.

به گزارش سئو بوی به نقل از مهر، ماهواره سنجشی ظفر مقرر است عصر امروز از پایگاه امام خمینی (ره) سمنان به فضا ارسال شود. یکی از ماموریت های این ماهواره، مخابره پیام های صوتی و تصویری است که بنا بر برنامه های در نظر گرفته شده نخستین تصویری که این ماهواره مخابره می کند، مربوط به تصویر سردار حاج قاسم سلیمانی خواهد بود.
در همین حال بیشتر از ۴۰۰ فایل صوتی که از صداهای مردم ضبط شده است، روی سیستم این ماهواره پخش خواهد شد. این پیام ها با گیرنده های عادی قابل دریافت است و در صورت موفقیت ماهواره ظفر و قرارگیری آن در مدار، موج دریافت پیام ها اعلام خواهد شد.
ماهواره ظفر ۱ که امروز به فضا ارسال می شود با دقت تصویربرداری ۲۵ متر و دارا بودن حسگرهای سنجش از دور در مدار ۵۳۰ کیلومتری زمین قرار می گیرد و دارای ۲۵۶ کانال ارتباطی یک طرفه برای پیام رسانی است. این ماهواره در صورت موفقیت مقرر است که یک سال و نیم در فضا باقی بماند.
ماهواره ظفر با ماهواره بر سیمرغ و با سرعت ۷۴۰۰ کیلومتر در ساعت پرتاب خواهد شد. این چهارمین پرتاب ماهواره بر سیمرغ بشمار می رود.
ماهواره ظفر ۱ توسط دانشگاه علم و صنعت و به سفارش سازمان فضایی ایران ساخته شده است و ماهواره ظفر ۲ با دقت تصویربرداری ۱۶ متر نیز توسط این دانشگاه آماده پرتاب است.
هزینه ساخت این دو ماهواره حدود ۲۰ میلیارد تومان اعلام شده و پیش بینی می شود بعد از ۱۳ ساعت اول قرارگیری در مدار، هر ۹۴ دقیقه یک دفعه بتواند تصاویر از سطح زمین را ارسال نماید.
در این راستا سه ایستگاه زمینی برای دریافت، هدایت و کنترل ماهواره و ۵ تیم رصد اپتیکی ماهواره الان در کشور مستقر شده اند و امنیت پرتاب نیز توسط سازمان پدافند فراهم گشته است.
قرار است که تصاویر ماهواره ای ارسالی از ظفر در ایستگاه فضایی ماهدشت ذخیره و به صورت رایگان در اختیار کسب و کارهای فضاپایه قرار گیرد.


منبع:

You may also like