سئو بوی: دولت امارات باوجود ارائه خدمات گسترده اینترنتی به سانسور گسترده آن و جاسوسی همه جانبه از کاربران اینترنت دست می زند.

به گزارش سئو بوی به نقل از یاهو نیوز، بااینکه دولت امارات میلیاردها دلار در فناوری های جدیدی مانند هوش مصنوعی سرمایه گزاری نموده، اما باوجود ظاهر مدرن و پیشرفته این کشور، در پس پرده، سانسور شدید اینترنت و کنترل همه جانبه ارتباطات مجازی افراد و کارهای آنها در جریان است.
۹۰ درصد از جمعیت این کشور را مهاجران و کارگران و متخصصان خارجی می سازند که نمی توانند به سبب فیلترینگ از برنامه هایی مانند واتس اپ و اسکای برای تماس رایگان با عزیزان خود در خارج از امارات استفاده کنند.
اگر چه پروتکل تلفن اینترنتی یا VoIP به شکل گسترده در نقاط مختلف جهان قابل استفاده می باشد، اما دسترسی به آن بوسیله خدمات شرکت های عادی اینترنتی در امارات ممکن نیست. تنها اپلیکیشن در دسترس در امارات برای تماس تلفنی اینترنتی ToTok است که توسط شرکتی در ابوظبی طراحی شده و در واقع ابزار جاسوسی دولت امارات از ساکنان این کشور است.
خارجیان ساکن امارات برای تماس تلفنی با اقوام و دوستان خود در دیگر کشورها چاره ای جز خرید نرم افزارهای وی پی ان و فعال کردن آنها ندارند و این کار هزینه اضافی به این افراد تحمیل می کند.
البته همه افراد در امارات از وی پی ان استفاده نمی کنند و خیلی از آنها به سراغ ToTok رفته اند که از زمان ارائه در امارات و دیگر کشورهای خاورمیانه در سال ۲۰۱۹ طرفدارانی برای خود دست و پا کرده است. ToTok قابلیت تماس ویدئویی نیز دارد ولی نیویورک تایمز در دسامبر گذشته افشا کرد که دولت امارات از ToTok برای جاسوسی از کاربران استفاده می نماید و گوگل و اپل باید آنرا از فروشگاه های آنلاین خود حذف نمایند.
ToTok تمامی مکالمات، موقعیت های مکانی، مسیر حرکت کاربران و غیره را کنترل و ثبت می کند و همین مساله موجب حذف آن از فروشگاه آنلاین اپل شد. البته گوگل آنرا پس از مدتی حذف مجدداً در دسترس قرار داد.
بررسی های مؤسسه Citizen Lab در کانادا نشان میدهد این تنها برنامه تبادل پیام موبایلی است که توسط یک سازمان اطلاعاتی و با حمایت مشخص یک دولت برای جاسوسی به کار گرفته شده است. این مؤسسه به کاربران اینترنت سفارش کرده به دیگر برنامه هایی که توسط شرکت های فناوری اماراتی طراحی و عرضه شده اند نیز اعتماد نکنند، چون امکان جاسوسی بوسیله آنها نیز وجود خواهد داشت.
بر اساس قوانین امارات هرگونه استفاده از فناوری برای اظهارات توهین آمیز تلقی شده توسط دولت در رسانه های اجتماعی، فراخوان تظاهرات یا ترویج امور مخرب به بازداشت و مجازات حبس منجر می شود. بدین سبب امارات کشوری است که باوجود ادعاها و تبلیغات فراوان از نظر شدت اعمال محدودیت بر دسترسی به اینترنت و میزان کنترل و جاسوسی از کاربران در سطح جهان کم نظیر است.


منبع:

You may also like