به گزارش سئو بوی مرکز ماهر درباره ادعای هک و نفوذ به وب سایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، اطلاعیه ای صادر کرده و نوشت: در این رویداد هیچ گونه نفوذ و دسترسی غیرمجاز و یا اعمال تغییری در محتوای وب سایت صورت نگرفت.
به گزارش سئو بوی به نقل از ایسنا، بخشی از سایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات روز دوشنبه ۲۲ دیماه مورد حمله سایبری قرار گرفت و هکر که خودش را OP۹۹۹ معرفی کرده بود، به بخشی از این سایت نفوذ کرد و متنی اعتراض آمیز را در آن منتشر نمود.
حمله ای که به سایت وزارت ارتباطات اتفاق افتاده بود، از نوع «دیفیس (Deface)» بود؛ یعنی حالتی که در آن فرد مهاجم، در صفحه پورتال خبری سایت تغییر ظاهری بوجود می آورد تا ثابت کند که توانسته به سیستم نفوذ پیدا کند. البته بعد از آگاهی از این حمله، مسئولان سایت، سرورهای سایت را خاموش کرده تا بتوانند بعد از صدمه شناسی و رفع مشکل، باردیگر سایت را به حالت اولیه برگردانند.
مرکز ماهر (مدیریت امداد و هماهنگی رخدادهای کامپیوتر ای) اطلاعیه ای درباره این جمله نوشت: در ساعات اولیه صبح روز ۲۲ دی ۱۳۹۸ ادعایی در شبکه های اجتماعی در خصوص دیفیس شدن بعضی از زیردامنه های ict.gov.ir از جانب یک گروه هکری عنوان شد. با تاکید بر همکاران، ابزارها و فناوری های مورد استفاده، در چند دقیقه مبحث توسط مرکز ماهر رصد و مشخص شد که مهاجم با سوءاستفاده از یک فرم گزارش دهی، مبادرت به بارگذاری یک فایل متنی در وب سایت کرده است. این مورد در همان زمان پیگیری شده و محدودیت های لازم بر این توانایی گزارش دهی اعمال شد.»
در این اطلاعیه همینطور تاکید شده است: «در این رویداد هیچ گونه نفوذ و دسترسی غیرمجاز و یا اعمال تغییری در محتوای وب سایت صورت نگرفت. لازم به توضیح است این توانایی بارگذاری فایل صرفا اجازه بارگذاری فایل های بی خطر جهت عرضه خدمت به کاربران را عرضه می کرد. از جانب دیگر ادعای مطرح شده در مورد از دسترس خارج شدن وب سایت بعد از این رخداد هم مطلقا صحت نداشته و دسترسی با وب سایت به صورت پیوسته برقرار بوده است.»
البته اطلاعیه مرکز ماهر در حالی شامگاه روز سه شنبه ۲۴ دیماه انتشار یافته که این اتفاق به اذعان خود این مرکز، در ساعات ابتدایی روز ۲۲ دیماه رخ داده است. هرچند مسئولان این حوزه معتقدند حملاتی از این دست همواره به سایت های دولتی اتفاق می افتد، کما اینکه عنوان شده بود پارسال ۳۳ میلیون حمله با سپر دژفا خنثی شده و حمله موفقی از آنها صورت نگرفته است.
منبع:

You may also like