سئو بوی: سازمان فضایی ایران تصاویر ماهواره ای مربوط به آتش سوزی های گسترده که براثر ناپایداری اکوسیستمی در استرالیا رخ داده است را منتشر نمود.
به گزارش سئو بوی به نقل از مهر، آتش سوزی های گسترده در استرالیا به سبب افزایش دما، کاهش رطوبت و خشکسالی های طولانی مدت غیر معمول، از اوایل سپتامبر ۲۰۱۹ در ایالت های کوئینزلند و نیوساوت ولز شروع و تا ژانویه ۲۰۲۰ ادامه یافته است؛ به طوریکه تا کنون دهها انسان جان خودرا از دست داده یا بی خانمان شده اند. همین طور شهرهای اطراف آن همچون سیدنی نه تنها با خطرات این آتش سوزی مواجهند بلکه هوای دود آلودی را استنشاق می کنند. بااینکه در آتش سوزی سال ۲۰۱۸، بیشتر از ۸۰۰۰۰ هکتار از پوشش های گیاهی پارک ملی استرالیا در آتش سوختند اما هم اکنون بیشتر از ۵.۹ میلیون هکتار از جنگل های استرالیا سوخته و از ۲۸ گونه ذخیره گیاهی میراث جهانی، ۱۲ گونه ذخیره گیاهی در نیوساوت ولز تحت تأثیر این آتش سوزی قرار گرفته اند. در این فصل از سال جدید نیز ۱.۹ میلیون هکتار در پارک ملی استرالیا تحت تأثیر این آتش سوزی قرار گرفته اند. تا کنون ۱۰۰ آتش سوزی در سواحل جنوب شرقی استرالیا رخ داده و حداقل ۲۰ نفر کشته شده اند. شاخص آتش سوزی آمار رسمی اداره هواشناسی استرالیا نشان میدهد که در سال های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ به ترتیب سومین و چهارمین سال های ثبت شده در تاریخ استرالیا از لحاظ شدت داغی هوا بوده است. در اواخر دسامبر سال ۲۰۱۹، این اداره گزارش داد که شاخص خطر آتش سوزی (FFDI) که از داده های دمای هوا، رطوبت، بارش و وزش باد استفاده می نماید به ۹۵ درصد رسیده است.
طبقه بندی میزان خطر شاخص خطر آتش سوزی جنگل (FFDI) و شاخص آتش سوزی علفزارها (GFDI)
تاثیر عوامل جوی در بروز آتش سوزی ها اداره هواشناسی استرالیا اعلام نموده که مکانیسم جوی اقیانوس هند مسبب اصلی جاری شدن سیل ها در آفریقا و نیز آتش سوزی ها در استرالیا است. پدیده دو قطبی اقیانوس هند (IOD النینوی اقیانوس هند)، هنگامی اتفاق می افتد که بخش غربی این اقیانوس به میزان قابل توجهی از بخش شرقی آن گرم تر می شود و پروسه همرفت گرمای آب در سراسر اقیانوس هند شرقی رخ داده و حوضه آب گرم در نواحی غربی پدید می آید که موجب قوی تر شدن شدت بادهای شرقی نسبت به حالت معمول می شود که از نتایج آن بارش های سنگین در سراسر شرق آفریقا و بخش هایی از جنوب شرق ایران، خشکسالی شدید و آتش سوزی جنگلی در سراسر منطقه اندونزی، استرالیا و… خواهد بود. بگفته دکتر اندرو واتکینز، رئیس اداره هواشناسی استرالیا، الگوی کنونی یکی از قوی ترین دپولاریزاسیون هایی است که تا کنون به ثبت رسیده است. هواشناسان می گویند معمولاً این وضعیت به سبب حرکت بادها و باران های موسمی به طرف جنوب، اختتام می یابد، ولی باد موسمی امسال ۶ هفته دیرتر شروع شده است. دانشمندان آگهی داده اند با افزایش درجه حرارت آب سطح دریاها، الگوهای آب و هوایی مانند دوقطبی هند، ممکنست بیشتر اتفاق بیافتد و شدت آن هم افزایش یابد. اثر تغییرات آب و هوایی بر آتش سوزی در استرالیا هم اکنون تغییرات آب و هوایی، کشور استرالیا را برای آتش سوزی مستعدتر کرده، خصوصاً جنوب شرق این کشور را که از سال ۲۰۱۷ با خشکسالی درگیر بوده و میزان بارش سال به سال آن کاهش یافته است. به طورکلی داغ ترین فصل تابستان در انتظار استرالیا است که طبق پیش بینی اداره هواشناسی، احتمالاً دمای هوا از حد متوسط ۲۷ و نیم درجه سانتیگراد بیشتر خواهد بود، بدین سبب آتش سوزی های خطرناک همچنان ادامه خواهد یافت که سبب افزایش نگرانی ها شده است. متأسفانه هوای آلوده و ذرات معلق در هوای استرالیا به آسمان سایر کشورها نیز وارد شده همچون به آسمان کشور شیلی در فاصله ۱۱۰۰۰ کیلومتری. پایش ماهواره ای آتش سوزی گسترده در استرالیا سازمان فضایی ایران، با استفاده از داده های دریافتی از ماهواره های سنجش از دور، تصاویر مربوط به این آتش سوزی را منتشر نموده است. خیلی از ماهواره ها همچون ماهواره های ناسا و سایر آژانس های فضایی، این آتش سوزی هولناک را پایش کرده اند. نقشه زیر که حاصل از تصاویر ماهواره Terra، است، بازتابش تشعشات طول موج بلند ناشی از انتشار گرمای حاصل از ابرها و سطح زمین را نشان میدهد.
ماهواره Aqua تصویر این آتش سوزی را که در تاریخ ۹ دسامبر ۲۰۱۹ رخ داده به تصویر کشیده است.
دود حاصل از آتش سوزی پارک های ملی لامینگتون و جنگل های بارانی گوندوانا، در تصویر ماهواره ای Suomi NPP دیده می شود.
تصویر ماهواره ای Suomi NPP در باند مادون قرمز از آتش سوزی های اخیر در نیوساوت ولز؛ دود غلیظ بر فراز دریای تاسمان در جنوب شرقی استرالیا را نشان میدهد.
ماهواره Terra که در سال ۱۹۹۹ به مدار زمین پرتاب شده است، همچنان زمین را پایش کرده و چگونگی تغییرات کره زمین با گذشت زمان را به تصویر می کشد، همچون آتش سوری در شرق استرالیا.
تصویر زیر از داده های ماهواره ای لندست ۸ سنجنده OLI – ۲۴ جولای ۲۰۱۹ از جنوب شرق استرالیا به دست آمده است.
تصویر ماهواره ای لندست ۸ سنجنده OLI از همان منطقه در اول ژانویه ۲۰۲۰ از جنوب شرق استرالیا.
تصویر ماهواره ای Terra سنجنده مادیس (۴ ژانویه ۲۰۲۰) از دود غلیظ به رنگ قهوه ای روشن و ابرهای پیروومولونیمبوس با رنگ سفید که براثر همرفت و گرمای ناشی از آتش سوزی به وجود آمده اند.
هر سال میزان و شدت آتش سوزی ها در کره زمین به سبب تغییرات آب و هوایی و دخالت های بشری، زیاد و زیادتر می شود. علاوه بر آتش سوزی پوشش های گیاهی بعنوان سرمایه بشری در این منطقه و تأثیر آن بر زندگی انسان های ساکن آنجا، حدود نیم میلیارد از حیوانات بومی که فقط در این سرزمین زندگی می کرده اند همچون کانگروها و دو سوم کوالاها از بین رفته اند. همه در تلاشند که این آتش سوزی را خاموش کنند ولی زور انسان به خشم طبیعت نمی رسد و جهان با سرعت به سمت ناپایداری اکوسیستمی پیش می رود. البته از ششم ژانویه بارش باران در نوار ساحلی شرقی استرالیا شروع شده که تا حدودی از بحران موجود کم کرده ولی همچنان آسمان منطقه، دودآلود و خطرناکست. پیش بینی می شود، میزان بارش باران در نواحی شرق استرالیا که از بی آبی رنج می برد، همچنان از حد متوسط کمتر باشد. بنابر پیش بینی اداره هواشناسی استرالیا، فصل بهار امسال یکی از ۵ بهاری خواهد بود که پایین ترین میزان بارندگی و خشکی هوا را تابحال داشته است.


منبع:

You may also like