سئو بوی: با کوشش برای تولید گوشی در داخل کشور و رسیدن به خط تولید دو میلیون در سال، بااینکه هنوز خاصیت ها و خدماتی که این گوشیها دارند، بطور قطع معین نمی باشد، اما برخورداری از سیستم عامل بومی شده و خرید قسطی از امکاناتی است که ظاهرا برای گوشیهای داخلی در نظر گرفته شده است.
به گزارش سئو بوی به نقل از ایسنا، موضوع تولید گوشی ایرانی مدتی است که مطرح گردیده است، البته چند سال پیش هم گوشیهایی که به انحاء مختلف در داخل تولید شده بودند، در بازار موجود بود. اما به تازگی بحث تولید گوشی ایرانی بار دیگر داغ شده و البته این دفعه باتوجه به تاکید بر تولید محصولات داخلی و قرار دادن مبالغ حمایتی برای این موضوع، انتظار بیش تری از آنچه تا کنون انجام شده، می رود.
چندی قبل اعلام گردید ایرادهای گوشی تلفن همراه تولیدکننده داخلی برطرف شده است؛ بر این اساس نسخه آخر گوشی، ظاهرا خوب و قابل رقابت با نوع خارجی اش شده است و گفته شده این امکان وجود دارد که پس از آن که این گوشی به خط تولید رسید، به خبرنگاران دولت داده شود تا بعد از بررسی، ایراداتش را اعلام کنند.
به همین دلیل، طرح پشتیبانی از تولید و توسعه زیست بوم موبایل تولید داخل اخیرا کلید خورد. زیست بوم تولید تلفن همراه هوشمند در داخل کشور در معاونت فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات با هدف طراحی نقشه راه تبدیل کشور به قطب تولید تلفن هوشمند در منطقه اجرایی شده و با در نظر گرفتن شاخص هایی منطبق بر منطق بازار و تخصیص امکانات و فرصت ها به تولید داخل شکل اجرایی به خود پیدا کرد.
مساله ای که بعنوان ظرفیت وزارت ارتباطات در این عرصه در نظر گرفته شده این است که با استفاده از شبکه فروش اپراتور تلفن همراه و تامین فروش اقساطی که پست بانک متولی آن است، به توسعه بازار تولید داخلی کشور کمک گردد. در بحث تولید هم از ظرفیت وزارت صمت استفاده شده تا با امضای تفاهم نامه ای با قانون حمایت حداکثری از تولید داخل، این معماری به مرحله اجرا در آورده شود.
در این راستا از ظرفیت استقرار پارک سجاد و منطقه ویژه پیام استفاده شده تا بتوان شرایط فعالیت تولیدکنندگان را تسهیل کرد، در نتیجه با آماده سازی این بستر و امضای تفاهم نامه بین وزارت ارتباطات و وزارت صمت و تفاهم نامه دیگر به ظرفیت اپراتورها و پست بانک، بستر خوبی برای توسعه تولید گوشی داخلی فراهم خواهد شد که می تواند با نگاه دقیق و شناخت عمیق، زیست بوم پایداری را رقم بزند.

تضمین کیفیت گوشی ها
همین طور هنگام انعقاد تفاهم نامه برای توسعه زیست بوم موبایل داخلی، گفته شد که با تولید گوشی باکیفیت ایرانی با قیمت مناسب، به قدرت خرید مردم، تحول دیجیتال و اشتغال کمک خواهد شد، در این راستا دولت هم برای تحریک تقاضای بازار و کمک به چرخه خرید مردم، صندوقی را با ۲۰۰ میلیارد تومان سرمایه توسط پست بانک و بانک مرکزی به وجود می آورد و مقرر شده است این سرمایه در چارچوب وام در اختیار اپراتورها قرار گیرد.
اما گوشیهایی که مقرر است از این طریق به فروش برسد، مشخصاتی در لایه کیفیت تولید و خدمات بعد از فروش خواهند داشت؛ منابع مالی این پروژه را پست بانک تامین می کند و مسئولیت ثبت نام و توان خرید متقاضیان این گوشیها را اپراتورها برعهده می گیرند، ضمن این که شرایط متقاضیان برای بازگشت پول باید توسط پست بانک ارزیابی شود. پس از ارائه وام، اپراتورها باید به شکل یک جا گوشیهایی که متقاضیان برای دریافت آن ثبت نام کرده اند را از تولیدکننده بخرند و به فروش برسانند.
آنچه می دانیم این است که هم اکنون چهار تولید کننده وجود دارند که هر کدام در یک مرحله ای هستند البته از طرف متولیان پروژه، استانداردهای سخت گیرانه برای تولید گذاشته خواهد شد و به سبب رعایت حقوق مردم این شرکت ها باید استانداردهای خوبی در حوزه شبکه توزیع و فروش مناسب، کیفیت خدمات و خدمات بعد از فروش داشته باشند که این موارد در پروسه بررسی با کمیته کار گروهی به سرانجام می رسد. البته این مساله هم قابل تاکید است که نباید انتظار داشته باشیم گوشیهای تولید داخلی با این قیمت با گوشی آخرین سیستم جهانی رقابت کند، هرچند امیدواری به تولید گوشی با ظرفیت جهانی بوجود آمده است.

اندروید بومی شده برای گوشیهای داخلی
البته هنوز خاصیت ها و خدماتی که برای گوشیهای داخلی در نظر گرفته شده، اعلام نشده است، اما ظاهرا یکی از این خاصیت ها استفاده از سیستم عامل بومی است برای اینکه چند وقت قبل از راه اندازی سیستم عامل بومی آگاهی داده و گفته شد یک درصد از نیازمندی های ما به سیستم عاملی نیاز دارد که نسبت به دو فاکتور امنیت و استقلال آن مطمئن باشیم؛ این که نفوذی به آن نباشد و تصمیم دیگری بر آن تأثیر نگذارد. این سیستم عامل آماده شده و می تواند روی گوشیهایی که در ایران تولید می شود، قرار گیرد.
پس از اعلام خبر طراحی سیستم عامل بومی موبایل و نصب آن روی گوشیهای داخلی بود که گفته شد یک گروه دانشجویی در دانشگاه صنعتی شریف برای مقابله با تحریم های گوگل سیستم عاملی طراحی را کرده اند که گوگل امکان حذف آنرا ندارد. همین طور اعلام گردید برای اطمینان بیشتر کاربران ایرانی یک گوشی توسط جی ال ایکس تولید شده که این سیستم عامل را پشتیبانی می کند. این سیستم عامل این امکان را به کاربران ایرانی می دهد که اپلیکیشن های مربوط به کسب وکارهای خودرا بدون نگرانی از تحریم های آمریکا، فعال کنند.
درباره لزوم تولید سیستم عامل بومی اما تاکید شده که تصور کنید یک روز بامداد متوجه شوید نرم افزار حمل و نقل عمومی، سفارش غذا، بانکداری و بسیاری خدمات دیگر ایرانی را که روی گوشی خود استفاده می کردید، دیگر روی گوشی شما نباشند و با دخالت کشوری دیگر حذف شده باشند. توسعه این سیستم عامل کمک می نماید در آن روز بی چاره نباشیم.

ویژگی های باندل گوشی
امکان باندل گوشی ایرانی توسط اپراتورها هم موضوع دیگری بود که اعلام شد؛ عرضه گوشیهای باندل با سیمکارت اپراتورهای معتبر در سراسر دنیا، یکی خدماتی است که سال هاست در کشورهای پیشرفته در حال انجام می باشد. باندلینگ گوشی مجموعه ای از چند کالا به همراه قیمت آنها در یک بسته به همراه گوشی است که توسط اپراتورها به مشتریان داده می شود. بعضی از اپراتورها از بسته های باندلینگ گوشی استفاده می کنند؛ به شکلی که گوشیهایی با برندهای مختلف را به همراه خدمات اینترنتی و تماس خود، در یک بسته باندلینگ در اختیار بعضی از کاربران قرار می دهند و در زمان تحویل گوشی به مشتریان شرایطی را تعیین می کنند و هزینه آنرا به صورت اقساطی حساب می کنند.
معمولا همراه این گوشی پکیجی موجود است که تا اختتام اقساط می توانند از گوشی استفاده کنند؛ مثلا گوشی را با سیمکارت در اختیار کاربران قرار می دهند و مشتریان به هیج وجه نمی توانند سیمکارت را عوض کنند و از خدمات تماس و اینترنت این سیمکارت تا زمانی می توانند استفاده کنند که اقساط گوشی را به صورت کامل و سر وقت پرداخت کرده باشند، در صورتیکه به شرایط باندلینگ عمل نکنند، پس از محدودیت زمانی که تعیین شده، گوشی از رجیستر خارج شده و دیگر قابل استفاده نیست.
درصورتی که اپراتورهای داخلی بتوانند گوشی ایرانی را برای مشترکان خود باندل کنند، بدین معناست که هر اپراتور با در اختیار قرار دادن گوشی ایرانی، مشترک را ملزم به استفاده از امکانات اپراتور خود می کند و اما به ازای آن، می توان گوشی تلفن همراه را با شرایطی همچون دریافت اقساطی، خریداری کرد و این مساله می تواند سبب افزایش سهم گوشیهای ایرانی در بازار شود.
منبع:

You may also like