سئو بوی: یکی از دغدغه های کاربران برای فروش یا تعویض لپ تاپ، گوشی یا تبلت، نگرانی از اطلاعات داخل حافظه آن هاست و بر این اساس پیش از تحویل این گونه دستگاه ها به خریدار، اقداماتی را باید انجام داد.
به گزارش سئو بوی به نقل از ایسنا، یکی از سفارش های مهمی که پیش از فروش دستگاه های دیجیتالی همچون کامپیوتر و لپ تاپ به کاربران می شود، این است که اطلاعات مهم سیستم تان را به یک هارد اکسترنال منتقل کنید.
همین طور سفارش می شود این هارد را به دست افراد مورد اعتمادتان دهید و یا آنرا در جای مطمئن نگهداری و رمزگذاری کنید. برای رمزگذاری فایل ها و اطلاعات هم میتوان از اپلیکیشن های موجود در این عرصه استفاده کنید.
اقدام دوم این است که از تمام حساب های کاربری خارج و مطمئن شوید نام کاربری و پسورد آنها به صورت اتوماتیک ذخیره نشده باشند، چون در اینصورت افراد ناشناس می توانند فقط با کلیک روی آن گزینه Login و وارد حساب تان شوند.
از طرف دیگر حتما باید ایمیل تان را چک و پیام های حساس و مهم را پاک کنید. وقتی ایمیل ها را از قسمت In box پاک کردید، حتما به بخش Trash بروید و آنجا را هم خالی کنید تا مطمئن شوید امکان بازگرداندن آنها به In box وجود ندارد. همین طور فایل های مهمی که در ضمیمه ایمیل تان دارید حتما دانلود، رمزگذاری و در فضاهای امن ذخیره کنید.
در این زمینه علی اصغر زارعی – مدرس دانشگاه – به ایسنا اظهار داشت: کاربران باید به شبکه های اجتماعی که در آنها فعالیت داشته اند، بازگشت و اطلاعات مهمی که در آنجا دارند را ذخیره کنند. همین طور اگر می خواهند امنیت کاملا حفظ شود، سفارش می شود حساب کاربری شان را برای همیشه پاک کنند؛ تاکید می شود حذف دائم نه غیر فعال کردن موقت، چونکه اگر حساب تان را موقتا غیر فعال کنید ممکنست کسانی که به دستگاه های شما دسترسی دارند بتوانند با انجام شیوه هایی این حساب ها را فعال کنند.
او افزود: در صورتیکه با حذف دائم اکانت، امکان دسترسی به حساب شما وجود نخواهد داشت. اگر بهر دلیلی نخواستید حساب های کاربری تان را در شبکه های مجازی پاک کنید، تنظیمات امنیتی را برای آنها حتما اعمال کنید و فراموش نکنید با پاک نکردن دائمی حساب تان حواستان به اطلاعات موجود در آنها باشد.
بگفته این کارشناس، بعد از پاک سازی حساب هایتان در شبکه های اجتماعی، ایمیل و فضاهای ذخیره سازی، فایل های مهم روی سیستم تان را به روش درست و دائمی حذف کنید. شما کاربران می توانید برای این کار از برنامه C cleaner استفاده کنید. در آخر ویندوز سیستم تان را عوض کنید و بعد از نصب ویندوز جدید تمام درایورهای هارد را فرمت کنید.
اقدامات امنیتی لازم برای دستگاه های هوشمند
بگفته این استاد دانشگاه، ابتدا اطلاعات مهم گوشی یا تبلت تان را به فضای امن منتقل کنید و مطمئن شوید روی حافظه دستگاه هیچ اطلاعات مهمی ندارید؛ بعد تمام اپلیکیشن های مربوط به سرویس های ایمیل و شبکه های اجتماعی را حذف کنید. سپس تمام شماره تلفن های مهم در فهرست مخاطب تان را حذف کنید و یا از آنها نسخه پشتیبانی تهیه کنید و در روی دستگاه دیگری منتقل کنید.
او اشاره کرد: بعد از تمام اقدامات امنیتی سفارش می شود گوشی یا تبلت تان را ریست و به تنظیمات کارخانه ای برگردانید. اقدامات امنیتی که در بالا ذکر شد، را نادیده نگیرید و همه را اعمال کنید چونکه بی توجهی به آنها زمینه نفوذ افراد ناشناس به سیستم شما را فراهم می آورد.
منبع:

You may also like