به گزارش سئو بوی پس از گرد و خاکی که استخراج رمزارزها، به خصوص بیت کوین و شفاف نبودن قانون در این عرصه در چند ماه اخیر در کشور به پا کرد، بالاخره نرخ برق و شرایط استخراج رمزارز مشخص شده و فعالیت در این عرصه رنگ قانونی به خود گرفت.
به گزارش سئو بوی به نقل از ایسنا، با ورود کشور به بازه پیک مصرف برق، اخبار استخراج ارز دیجیتال و بیت کوین بیشتر از پیش داغ و تاثیر این فرایند بر میزان مصرف برق از اهمیت خاصی برخوردار شد. در حالیکه وزارت نیرو مدام از تاثیر استخراج ارز مجازی بر شبکه سراسری برقی و سوءاستفاده فعالان این حوزه از قیمت ارزان برق در ایران شکایت داشت، فعالان این حوزه بر این باور بودند که در اعلام سهم استخراج کنندگان ارزهای دیجیتال در بالا بردن مصرف برق کشور و احتمال قطع برق به دلیل فعالیت آنها اغراق شده است.
آنها همینطور اعلام نمودند با هدف پیشگیری از وارد آمدن کمترین فشار به هموطنان گرامی در فصل تابستان و در جهت همراهی با دولت و وزارت نیرو در ساعات اوج مصرف (از ساعت ۱۰ تا ۱۷) دستگاه های استخراج ارز دیجیتال خاموش می شود که این روند تا آخر روزهای گرم فصل تابستان ادامه می یابد. فعالیت کنندگان این حوزه از دوگانگی برخورد مسؤولان هم انتقاد کرده و تقاضا کرده اند قانونی شفاف در این عرصه تعریف شود.
در یک سوی ماجرا، وزارت نیرو از آمار و ارقام نجومی مصرف برق توسط استخراج کنندگان ارز مجازی حکایت می کرد و می گفت برآوردها حاکی می باشد که استخراج ارز دیجیتال ۵۰۰ مگاوات در ساعت برق مصرف می کند و استخراج هر بیت کوین معادل مصرف ۲۴ واحد مسکونی در سال است و در سوی دیگر فعالان این حوزه عنوان کرده اند که اگر آماری که عرضه می شود، صحت داشته باشد، یعنی در ایران ۵۰ درصد بیت کوین دنیا تولید می شود.
آیین نامه هیات وزیران
در نهایت معاون اول رئیس جمهوری در ۱۳ مردادماه، آئین نامه اجرایی استخراج فرآورده های پردازشی رمزنگاری شده در کشور را به منظور ایجاد بستری امن، کم هزینه، شفاف و پرسرعت برای تبادلات اقتصادی و به کارگیری با رویکرد تسهیل فضای کسب وکار را ابلاغ کرد.
در این آئین نامه، ضمن قانونی شمردن فعالیت ماینرها در ایران، حق و حقوقی برای آنها در نظر گرفته و شرط و شروطی هم برایشان گذاشته شد. در یکی از مهم ترین بندهای این آئین نامه ضمن این که استخراج رمزارز در آن بعنوان صنعت شناخته شد، به تعرفه استخراج رمزارزها اختصاص دارد که بر مبنای آن مقرر شد تأمین برق متقاضیان استخراج رمزارزها صرفاً یا با دریافت انشعاب برق از شبکه سراسری یا با راه اندازی نیروگاه جدید خارج از شبکه سراسری صورت گیرد.
تعرفه برق متقاضیان استخراج فرآورده های پردازشی رمزنگاری شده رمزارزها (ماینینگ) با قیمت متوسط ریالی برق صادراتی با نرخ تسعیر سامانه نیما که توسط وزارت نیرو تعیین و اعلام می شود، محاسبه و اعمال خواهد شد.
شرایط و قیمت استخراج رمزارز
با این وجود، از آن زمان تا حدود هفته پیش، استخراج رمزارز و بیت کوین همچنان غیرقانونی بود تا این که قیمت و شرایط استخراج رمزارز مشخص شد. در این راستا اعلام شد قیمت برق این مراکز معادل متوسط نرخ برق صادراتی خواهد بود که براین اساس، این میزان ۹۶۵ تومان به ازای هر کیلووات ساعت تعیین شده است. این نرخ در ۸ ماه غیرگرم سال معادل ۵۰ درصد متوسط نرخ برق صادراتی یعنی ۴۸۰ تومان خواهد بود و در ۴ ماه گرم سال یعنی از خرداد تا شهریور، دو برابر متوسط قیمت صادراتی برق محاسبه می شود، اضافه کرد: استفاده این مراکز از برق در ۳۰۰ ساعت سال که ساعات اوج بار است و قبلا توسط وزارت نیرو ابلاغیه می شود، ممنوع می باشد.
همینطور تاکید شد از این گروه از متقاضیان هزینه انشعاب عمومی دریافت نخواهد شد و به منظور تشویق فعالان تخفیفاتی هم در نظر گرفته شده است. در صورتیکه این متقاضیان به صورت مجتمعی و با ظرفیت بالا فعالیت کنند، تا ۲۰ درصد تخفیف در سطوح انتقال به آنها تعلق می گیرد. درصورتی که از استخرهای داخلی هم استفاده کنند تا ۱۵ درصد تخفیف بیش تر شامل حال این مشترکان می شود. استفاده غیرمجاز از برق برای استخراج رمز ارز ممنوع می باشد و برق تنها به متقاضیانی عرضه می شود که مجوز از وزارت صمت را داشته باشند.
برای کسانی که نسبت به شناسایی و اعلام مراکز غیرمجاز رمزارز اقدام نمایند هم پاداش هایی در نظر گرفته شده است که معادل ۲۰ درصد خسارت وارده توسط این مراکز به شبکه خواهد بود. با استفاده کنندگان غیرمجاز از برق هم برپایه قوانین موجود برخورد و به مراجع قضایی معرفی خواهند شد. امکان استفاه از برق نیروگاه های موجود برای استخراج رمزارز وجود ندارد و این کار ممنوع می باشد.
این گروه از متقاضیان در صورت تمایل می توانند نسبت به راه اندازی نیروگاه جدید اقدام نمایند که در این صورت نرخ سوخت این نیروگاه ها، معادل ۷۰ درصد نرخ گاز صادراتی خواهد بود. استخراج کنندگان رمزارز همینطور می توانند نسبت به استفاده از برق تولیدی نیروگاه های تجدیدپذیر برای این کار اقدام نمایند. در صورت عدم استمرار برق تولیدی نیروگاه تجدیدپذیر، این مراکز می توانند از برق شبکه بعنوان پشتیبان استفاده کنند که در این شرایط نرخ برق شبکه به قیمت تعیین شده در این مصوبه محاسبه می گردد.
فراهم کردن شرایط در کوتاه ترین زمان ممکن
در این راستا، مصطفی رجبی مشهدی-سخنگوی صنعت برق- در گفتگو با ایسنا، با بیان این که فعالان حوزه رمزارز ابتدا باید از وزارت صمت مجوز دریافت کنند، اظهار نمود: هر فردی که از وزارت صمت مجوز داشته باشد می تواند حسب مورد به شرکت های برق منطقه ای یا توزیع نیروی برق رجوع کند و این شرکت ها موظفند نسبت به برقراری انشعاب و سایر موارد اقدام نمایند.
وی تصریح کرد: چنانچه یک متقاضی از وزارت صمت مجوز داشته باشد شرکت های مذکور در کوتاه ترین زمان شرایط را فراهم می کنند. شرکت توانیر شرایط تامین برق را به همه شرکت های برق منطقه ای و توزیع نیروی برق ابلاغ کرده است و آنها موظف می باشند انجام دهند.
سخنگوی صنعت برق در ادامه با اشاره به هزینه مجانی انشعاب برای فعالان حوزه رمزارز، عنوان کرد: از مهم ترین بخشودگی هایی که این بخش دارد این است که فعالان از پرداخت هزینه انشعاب معاف هستند. درحالی که اگر یک مشترک خانگی بخواهد یک کنتور کوچک بگیرد، باید هزینه انشعاب را پرداخت کند. اما فعالان رمزارز اگر مصرف صد مگاواتی هم داشته باشند از پرداخت هزینه انشعاب معاف هستند، مشترک می شوند و برای آنها کنتور هوشمند نصب می شود و متناسب با مصرفی که داشته باشند صورت حساب در انتها ماه صادر می شود.You may also like