سئو بوی: گزارش سامانه ثبت شکایات مشترکان از خدمات ارتباطی نشان میدهد که بیشتر از نیمی از شکایات این حوزه به اینترنت اختصاص دارد؛ در این راستا نقشه سراسری کیفیت اینترنت برای حل این مشکل طراحی شده است.

خبرگزاری مهر- گروه دانش و فناوری؛ معصومه بخشی پور: نارضایتی کاربران اینترنت از کیفیت خدماتی که از طرف اپراتورهای ارتباطی ارائه می شود، سوژه خیلی از پیشنهاداتی است که توسط کاربران در صفحات اجتماعی وزیر ارتباطات مطرح می شود.
بسیاری از کاربران از کیفیت نامناسب و سرعت سرویس اینترنت در مناطق مختلف کشور ناراضی هستند و معتقدند که با عنایت به هزینه ای که برای اینترنت پرداخت می کنند، سرویس دهی آنطور که باید مورد رضایتشان نیست.
گزارش ماهیانه سامانه ثبت و پاسخگویی به شکایات مشترکین که توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی منتشر می شود نیز نشان میدهد که بیشتر از نیمی از شکایات این حوزه، ماهانه به اینترنت اختصاص دارد.
این شکایات بر اساس گزارش های ارسالی از طرف کاربران به سامانه ۱۹۵ در ۷ حوزه کاری شامل اینترنت، تلفن همراه، تلفن ثابت، خدمات پستی، تشعشعات، دفاتر پیشخوان دولت و سرویس خدمات ارزش افزوده، به ثبت می رسد که برآوردها نشان میدهد از فروردین تا اختتام مهرماه امسال در مجموع ۶۰ هزار و ۳۸۵ مورد شکایت از طرف کاربران ثبت شده که از این تعداد بیشتر از ۵۰ درصد یعنی در حدود ۳۰ هزار شکایت طی ۷ ماه به اینترنت اختصاص داشته است.
ضرب الاجل ۴۵ روزه وزیر ارتباطات به اپراتورها
به همین دلیل اوایل شهریورماه وزیر ارتباطات با بیان ضرب الاجلی ۴۵ روزه به اپراتورهای ارتباطی زمان داد تا شبکه های خودرا ساماندهی کنند و بعد از این تاریخ، جزئیات خدمات دهی آنها در یک سامانه همگانی در اختیار عموم مردم قرار می گیرد.
مهلت آذری جهرمی به اپراتورها، همزمان با رونمایی از سامانه ای به نام «فرادید» اعلام گردید تا بعد از این تاریخ که ۱۸ مهرماه عنوان شده بود، سنجش فاکتورهای کیفیت شبکه اینترنت کشور و نحوه ارائه خدمات توسط اپراتورها شفاف و به راحتی قابل مشاهده باشد.
۶ هزار حسگر کیفیت شبکه اینترنت را رصد می کند
مطابق آنچه که در آن مراسم عنوان شد، رگولاتوری با راه اندازی سامانه «فرادید» اطلاعات کیفی خدماتی که اپراتورها ارائه می دهند را بوسیله سامانه و اپلیکیشن موبایل در اختیار کاربران قرار می دهد و حتی اپراتورها نیز می توانند کارنامه کاری خود و عملکرد رقبا را ببینید.
وزیر ارتباطات در آن مراسم کیفیت را شاخص مهم در توسعه ICT کشور عنوان نمود و اظهار داشت: «از روز اولی که آقای فلاح جوشقانی بعنوان رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی حکم گرفتند ما یک خروجی از وی می خواستیم و آن هم داشبوردی بود که با استفاده از آن، هر شهروند باخبر باشد که چه سرویس هایی با چه قیمتی قابل دریافت است. ما به دنبال اطلاعات مشخصی هستیم که خروجی آن بتواند گلوگاههای شبکه اینترنت کشور را به ما اعلام نماید.»
وی اشاره کرد: «حدود ۶ هزار حسگر به شبکه متصل شده و اطلاعات جمع آوری می کند و کاربران می توانند بوسیله این سامانه و اپلیکیشن مربوط به آن گزارش های شبکه ای از سرویس خودرا دریافت نمایند. تا قبل از این و به رغم آنکه گزارش های کیفی شبکه از طرف رگولاتوری به اپراتورها ارسال می شد اما ما با ارتقای شایان توجهی در بهبود شبکه مواجه نبودیم. براین اساس تصمیم گرفتیم این گزارش ها و اطلاعات را در دسترس همه مردم قرار دهیم. شاید بعضی از این مساله ناراضی باشند که با این سامانه، همزمان چند ارائه دهنده سرویس با یکدیگر مقایسه شده و مردم هم از این مقایسه باخبر می شوند، اما با عنایت به اینکه نحوه ارسال تذکرها به اپراتورها و ارائه گزارش ها از کیفیت اینترنت، تغییری در ارتقای شبکه ایجاد نکرد، ما سامانه «فرادید» را راه اندازی کرده ایم.»
آذری جهرمی با بیان ضرب الاجل ۴۵ روزه به اپراتورها برای آنکه کارنامه کاری خودرا مشاهده و آنرا اصلاح کنند، اظهار داشت: « این فرصت به اپراتورها داده شده تا قبل از آنکه مردم نیز این گزارش ها را دریافت نمایند، سرویس های خودرا ارتقاء دهند. در فازهای بعدی انعکاس نظرات مردمی را هم در برنامه داریم و همین مورد سبب می شود فشار کیفیت را که امروز بر دوش وزارت ارتباطات است با یک همکاری جمعی، به بهترین شکل ممکن حل نماییم.»

از این رو ۱۸ مهرماه آخرین مهلت برای اپراتورهای اینترنت درنظر گرفته شد تا بتوانند قبل از دسترسی مردم به اطلاعات پوشش دهی شبکه و اینترنت در مناطق مختلف کشور، کیفیت خدمات را بهبود ببخشند و بازارشان را با قدرت حفظ کنند.
نقشه کیفیت اینترنت آماده عرضه عمومی شد
با گذشت حدود یک ماه از اختتام ضرب الاجلی که وزیر ارتباطات برای اپراتورهای اینترنت در نظر گرفت و مقرر شد بعد از آن تاریخ، سامانه فرادید مورد بهره برداری قرار گیرد، از سازمان تنظیم مقررات وارتباطات رادیویی بعنوان متولی این طرح، آخرین وضعیت آنرا جویا شدیم.
مجید حقی معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در گفتگو با خبرنگار مهر، گفت: پس از جلسه رونمایی از سامانه «فرادید» که با حضور وزیر ارتباطات و مدیران اپراتورهای ارتباطی برگزار شد، چند اقدام مهم در دستور کار رگولاتوری قرار گرفت. نخست آنکه اکانت هایی برای اپراتورها به وجود آمد تا در این سامانه وضعیت ارزیابی خودرا ببینند و در جریان جایگاهشان در رتبه بندی وضعیت اپراتورها قرار گیرند.
وی افزود: در همین حال جلساتی نیز با اپراتورها داشتیم و نکات تکمیلی مدنظر در سنجش فاکتورهای کیفی سرویس به لحاظ شکلی و محتوایی را با آنها به بحث و تبادل نظر گذاشتیم تا اگر مشکلی در زمینه نرم افزاری سرویس دارند و یا مشکلی در ابزارهای سنجشی وجود دارد، نسبت به به روزرسانی آن اقدام گردد.
حقی اظهار داشت: در بخش مربوط به رگولاتوری نیز، این سامانه را متناسب با بهره برداری عمومی تغییر دادیم تا هم به صورت شماتیک و هم گرافیکی امکان استفاده از آن برای کاربران فراهم باشد و رنکینگ هر اپراتور به صورت نمودار قابل رویت برای کاربران باشد.
سامانه فرادید الان آماده بهره برداری است و ظرف یک تا دو هفته آینده در نخستین فرصت و بعد از هماهنگی با وزیر ارتباطات، دسترسی به این سامانه در اختیار عموم مردم قرار می گیردمعاون رگولاتوری افزود: بنظر می رسد آنچه که برای بهره برداری مورد نیاز مردم است، سوژه تعرفه خدمات است که در این راستا فهرست تعرفه خدمات اینترنت اپراتورها نیز به این سامانه اضافه گردید و در نهایت نیز فهرست شکایات مردم در هر نقطه از نقشه، قابل مشاهده برای تمامی کاربران است. در این فهرست تعداد و نوع شکایت دیده می شود و مجموعه این عوامل موجب می شود که یک نفر بتواند تصمیم کامل تری را برای ستاندن سرویس از اپراتور مورد نظر خود بگیرد.
وی با اشاره به اینکه این سامانه الان آماده بهره برداری است، اظهار داشت: ظرف یک تا دو هفته آینده در نخستین فرصت و بعد از هماهنگی با وزیر ارتباطات، دسترسی به این سامانه در اختیار عموم مردم قرار می گیرد.

کارنامه عملکرد اپراتورها عرضه عمومی می شود
حقی در مورد مخالفت یا موافقت اجرای این طرح از طرف اپراتورها با عنایت به اینکه کارنامه عملکردی آنها، عرضه عمومی می شود، اظهار داشت: قسمتی از اپراتورها ممکنست با این مساله مخالف باشند اما در جلساتی که با اپراتورها داشتیم، خیلی از آنها نقطه نظرشان این بود که ما تعداد سنجه ها و آیتم های مورد ارزیابی را افزایش دهیم چونکه از این طرح استقبال کردند.
وی توضیح داد: طبیعتا رونمایی از این نقشه یک پرزنت برای اپراتورهایی خواهد بود که کیفیت سرویس دهی بهتری دارند و مردم نیز می توانند این خدمات را با هم مقایسه کنند. البته برخی هم ممکنست به هر ترتیب نگرانیهایی داشته باشند که در چه جایگاهی از این رده بندی قرار می گیرند. اما باید اظهار داشت که خاصیت مانیتورینگ یک فضا این است که هر آنچه که هست در منصه ظهور گذاشته شود و قابل اندازه گیری و ارزیابی باشد.
حقی اضافه کرد: این سامانه درست مانند خاصیت جلسه امتحان عمل می کند، به این معنا که کسی که خوب درس خوانده است و آمادگی بیشتری دارد، از هر سوالی در جلسه امتحان استقبال می کند و می داند بنا است که در این سختی در اوج قرار گیرد؛ اما کسی که آمادگی نداشته باشد، نگران است.
کارکردی که این سامانه دارد سبب می شود که مردم کیفیت بهتری دریافت نمایند و اپراتورها هم کیفیت بهتری تحویل دهند. از یک جهت مردم کیفیت بهتر می گیرند و از سمتی دیگر انگیزه ای برای رشد اپراتور ایجاد می شود تا به جایی برسد که بازارش را از دست ندهد و فضای رقابت ایجاد شودمعاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با اشاره به اینکه این فضای نگرانی و فضای استقبال به سمت و سوئی می رود که در نهایت منفعتش برای هر دوطرف تضمین می شود، اشاره کرد: از یک جهت مردم کیفیت بهتر می گیرند و از سمتی دیگر این نگرانی انگیزه ای برای رشد اپراتور می شود تا به جایی برسد که بازارش را از دست ندهد و فضای رقابت ایجاد می شود؛ بدین سبب کارکردی که این سامانه دارد سبب می شود که مردم کیفیت بهتری دریافت نمایند و اپراتورها هم کیفیت بهتری تحویل دهند.
نقشه کیفیت اینترنت شامل همه اپراتورها می شود
وی اظهار داشت: این سامانه را برای اپراتورهایی که بیشترین بازار را در اختیار دارند و بیشترین تاثیرگذاری را در فضای ارتباطی دارند، مبنا قرار داده ایم. به این معنا که این سامانه شامل اپراتورهای اینترنت ثابت و موبایل می شود و حدود ۱۰ اپراتور اینترنت ثابت، اینترنت وایمکس، اینترنت TDLTE و موبایل را دربرمی گیرد.
حقی با اشاره به اینکه سامانه «فرادید» جمع بندی کیفیت اینترنت در یک منطقه را نشان میدهد و با وضعیت سرویس یک مشترک متفاوت می باشد، افزود: در این سامانه کیفیت اپراتور از آن جهت که در هر منطقه چگونه است، اندازه گیری می شود و این سامانه مربوط می شود به کیفیت سرویسی که هر اپراتور در هر منطقه ای می دهد.
معاون رگولاتوری اظهار داشت: مدل مقایسه ای اپراتورها در این سامانه برحسب کارکرد است؛ یعنی ما چند دسته کارکرد همچون وب گردی (web browsing )، استفاده از ویدئو و گیمینگ و امثال این ها را تعریف و دسته بندی کردیم و در این نقشه مشخص شده است که هر یک از اپراتورها در مورد این کارکردها، چه جایگاهی دارند. با این روش امکان مقایسه این کارکردها برای کاربر با عنایت به نیازی که از اینترنت دارد، مهیا می شود.
وی با اشاره به اینکه مدل دسترسی به این سامانه بزودی بوسیله سایت سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات، اطلاع رسانی می شود، اضافه کرد: سامانه «فرادید» به صورت همزمان در کل کشور فعال می شود و قابل دسترسی برای همه کاربران خواهد بود.
مشکل کیفیت و سرعت اینترنت باید حل شود
حقی با اشاره به اینکه مشکلاتی که در زمینه کیفیت و سرعت اینترنت وجود دارد، باید حل شود، اضافه کرد: مطابق با خواسته وزیر ارتباطات اپراتورها باید کیفیت سرویس خودرا تغییر دهند. البته در این رابطه در بعضی مناطق نیز اشکال ارتباطات زیرساختی و سیم مسی وجود دارد که طبیعتا در این مناطق باید قابلیتهای ارائه سرویس را افزایش داد.
وی با اشاره به اینکه اینترنت جای خودرا بعنوان یک ابزار ارتباطی باز کرده و دیگر تنها ابزار اطلاعاتی نیست و در تاروپود زندگی مردم قرار می گیرد، اظهار داشت: طبیعی است که متناسب با همین رشد و کارکرد، مردم باید برای شکایت و مشکل از نیازمندیهای خود بتوانند به جایی بازگشت کنند. بنا بر این سامانه پاسخگویی به شکایات ۱۹۵ با این هدف به راه افتاده است. البته میزان شکایتی که مشترکان در این سامانه ثبت کرده اند نسبت به تعداد کل مشترکان، رقم بالایی نیست. اما با این وجود هر نارضایتی که از کیفیت اینترنت در این سامانه ثبت گردد، قابل پیگیری از طرف رگولاتوری است.
معاون رگولاتوری با اشاره به اینکه قسمتی از کاربران، به صورت مستقیم مشکل کیفیت سرویس خودرا با اپراتورها حل می کنند و در صورتیکه به موردشان رسیدگی نشود از ۱۹۵ کمک می گیرند، افزود: در سامانه فرادید نیز این امکان را فراهم کردیم که کاربران در صورت شکایت و اعتراض به سرویس اپراتورها، آنرا به رگولاتوری اعلام کنند.
وی اظهار داشت: رگولاتوری بطور قطع پیگیر شکایات کاربران است و اپراتورها را برای پاسخگویی احضار می کند و بعد از آن پیگیر رفع مشکل شاکی خواهد بود.
به گزارش سئو بوی به نقل از مهر، شواهد نشان میدهد که خیلی از کاربران با وجود اینکه از کیفیت اینترنت خود رضایت ندارند اما به سبب عدم آگاهی کافی و عدم سهولت در ثبت شکایت، مشکل و اعتراض خودرا بوسیله سامانه ۱۹۵ به رگولاتوری و یا اپراتورهای موبایل انعکاس نمی دهند. با وجود این، راه اندازی سامانه «فرادید» که کیفیت خدمات تمامی اپراتورها را اعلام عمومی می کند، می تواند راهکاری باشد تا کاربران بوسیله وب و یا اپلیکیشن از وضعیت سرویس خود باخبر شده و در صورتیکه مشکلی در کیفیت سرویسشان داشتند آنرا اعلام عمومی کنند.
حال باید دید این سامانه تا چه اندازه می تواند اهداف ارتقای کیفیت اینترنت را تحقق بخشد و در کاهش نارضایتی کاربران از کیفیت اینترنت تأثیرگذار است یا خیر.


منبع:

You may also like