سئو بوی: مجری پروژه مطالعه ابعاد فنی رایانش کوانتومی و امکان سنجی بومی سازی آن از وجود آزمایشگاه های مجهز و پتانسیل مناسب برای ساخت رایانه‏ های کوانتومی مبتنی بر فناوری ابررسانا آگاهی داد.
به گزارش سئو بوی به نقل از پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمدهادی بکایی با اشاره به اینکه پروژه «مطالعه ابعاد فنی رایانش کوانتومی و امکان سنجی بومی سازی آن» یکی از ۴ پروژه مربوط به تدوین نقشه راه فناوری کوانتومی است، گفت: اخیرأ سوژه فناوری‏ های کوانتومی در خیلی از کشورهای پیشرو مورد تحقیق و بررسی قرار گرفته و در ایران هم نهادهای مختلفی همچون سازمان انرژی اتمی، دانشگاه عالی دفاع ملی و پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات به این مساله ورود کرده اند.
وی با اشاره به اینکه هر مجموعه و نهادی از دیدگاه و ابعاد کاربردی خود، فناوری‏ های کوانتومی را مورد تحلیل و ارزیابی قرار می دهد، اظهار داشت: پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با عنایت به اهمیت و نیاز کشور در آینده به این فناوری بعنوان یک فناوری توانمندساز در خیلی از حوزه‏ ها، سوژه مطالعه ابعاد مختلف فناوری کوانتومی و تدوین نقشه راه در این عرصه را در لیست اولویت‏ ها قرار داده است.
بکایی با استناد به یکی از گزارش‏ های موسسه هادسون آمریکا، رقابت بین ابرقدرت‏ ها برای رسیدن به این فناوری را معادل رقابت کشورها در جنگ جهانی دوم برای دستیابی به بمب اتمی دانست، تا جایی که دارنده این فناوری‏ می ‏تواند مسلط به کشورها شده و از دیگر کشورها در جهت منافع خود بهره ‏برداری کند.
کامپیوترهای کوانتومی قدرت بالایی در پردازش اطلاعات دارند
مجری پروژه «مطالعه ابعاد فنی رایانش کوانتومی و امکان سنجی بومی سازی آن» امتیاز بارز کامپیوترهای کوانتومی را نسبت به کامپیوترهای کلاسیک، قدرت بالای پردازش آنها عنوان نمود و اظهار داشت: با عنایت به پیشرفت‏ های اخیر در حوزه رایانش کوانتومی، رسیدن به زمان برتری کامپیوترهای کوانتومی بسیار نزدیک بوده و کارشناسان آنرا کمتر از ۵ سال دیگر پیش‏ بینی می‏ کنند.
به گفته وی، دوره برتری کامپیوترهای کوانتومی زمانی است که این کامپیوترها قادر خواهند بود مسائلی را حل کنند که کامپیوترهای کلاسیک قادر به حل آن‏ها در زمان معقول نیستند.
بکایی با اشاره به خبر اخیر ناسا افزود: این زمان ۵ سال پیش ‏بینی شده است. هرچند خبرهای ضد و نقیضی نیز درباب رسیدن به این برتری در زمان حاضر نیز شنیده می‏ شود که البته جزئیات و صحت و سقم آن هنوز معلوم نیست.
عضو هیئت علمی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات به یکی از حوزه‏ هایی اشاره نمود که در آینده بسیار وابسته به فناوری رایانش کوانتومی خواهد بود و اظهار داشت: مدل‏ ها و الگوریتم‏ هایی که هم اکنون در حوزه یادگیری ماشین استفاده می‏ شود، به قدری پیچیده شده اند که دیگر نمی توان بوسیله کامپیوترهای معمولی، آن‏ها را پوشش داد و نتیجه دلخواه را در زمان مناسب به دست آورد.
دستیابی به دانش ساخت رایانه‏ های کوانتومی با فناوری ابررسانا
مجری پروژه « مطالعه ابعاد فنی رایانش کوانتومی و امکان سنجی بومی سازی آن» در پاسخ به یکی از سوالات رایج بین عموم در خصوص اینکه آیا کامپیوتر کلاسیک در داخل کشور ساخته شده که مبادرت به برنامه‏ ریزی برای ساخت کامپیوترهای کوانتومی کرده اید؟ اظهار داشت: طراحی، تولید و استفاده از هر تکنولوژی، توجیه و منطق خودرا دارد. ما دانش فنی و نظریه ساخت کامپیوتر کلاسیک را داریم اما هم اکنون توجیه اقتصادی برای انجام این کار وجود ندارد. چونکه تمام قطعات و تجهیزات در رابطه با هزینه‏ های معقول قابل خریداری و استفاده است.
وی اضافه کرد: در عوض ساخت رایانه‏ های کوانتومی در جهان در اول راه بوده و با ورود ایران به این حوزه می ‏توان انتظار داشت علاوه بر استفاده از این پتانسیل برای حل مسائل داخلی، به بازار مالی این حوزه ورود کرده و از منافع آن در سطح منطقه و حتی جهان استفاده نمود.
عضو پژوهشکده فناوری اطلاعات اظهار داشت: هم اکنون در خیلی از کشورها روی ساخت کامپیوتر ‏های کوانتومی مبتنی بر فناوری ابر رسانا کار شده و نمونه‏ های اولیه و کاربردی آن از مرحله آزمایشگاهی عبور کرده و خیلی از چالش ها و مسائل آن حل شده است. ما هم بنای اولیه خودرا برای رسیدن به دانش ساخت رایانه‏ های کوانتومی با استفاده از فناوری ابررسانا اختصاص داده‏ ایم، هر چند باید نیم ‏نگاهی هم به دیگر روش‏ های ساخت داشته باشیم تا در صورت ضرورت در آینده بتوان از آنها نیز استفاده نمائیم.
به گفته بکایی، آزمایشگاه های خوبی از ابررسانه‏ ها در کشور داریم که می‏ توان از پتانسیل آنها در این راه، نهایت استفاده را کرد.
مجری پروژه «مطالعه ابعاد فنی رایانش کوانتومی و امکان سنجی بومی سازی آن» از وجود آزمایشگاه ‏های مجهز و پتانسیل مناسب برای ساخت رایانه‏ های کوانتومی مبتنی بر فناوری ابررسانا آگاهی داد و اظهار داشت: اولویت اول ما در حوزه رایانش کوانتومی ساخت پردازنده کوانتومی در اشل آزمایشگاهی با استفاده از فناوری ابررسانا است.
عضو هیئت علمی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات اشاره کرد: هم اکنون نسخه اولیه اقدامات لازم برای دستیابی به دانش فنی رایانش کوانتومی تدوین شده که با نهایی‏ سازی آن و تامین بودجه لازم در آینده ورود عملیاتی به این حوزه را کلید خواهیم زد.


منبع:

You may also like