سئو بوی: پژوهشگران یکی از شرکت های دانش بنیان با دریافت تسهیلات از صندوق نوآوری و شکوفایی موفق به تولید و بومی کردن دانش تولید آنتن های بیم فورمینگ در کشور شدند.
به گزارش سئو بوی به نقل از ایسنا محسن کابلی، مدیر عامل این شرکت دانش بنیان در این زمینه اظهار نمود: آنتن های شبکه موبایل تابحال در کشور در مقیاس تجاری تولید نشده بود و از دیگر کشورها وارد می شد؛ یکی از جدیدترین تکنولوژی های این حوزه، بیم فورمینگ است که حدودا تمامی آنتن های جدید از آن پشتیبانی می کنند.
وی از بومی سازی آنتن های بیم فورمینگ با حمایت مالی صندوق نوآوری و شکوفایی آگاهی داد و تصریح کرد: این آنتن در باند فرکانسی ۳۳۰۰ تا ۳۸۰۰ مگاهرتز است که در توسعه شبکه TD-LTE کاربرد دارد و دارای فناوری جدید و برمبنای نیاز اپراتورهای مخابراتی کشور طراحی و ساخته شده است. این آنتن ها در گذشته بوسیله شرکت هوآوی و دو شرکت اروپایی تامین می شد و ما چهارمین شرکت سازنده این آنتن ها در دنیا محسوب می شویم.
مجری طرح با اشاره به چالش های تجاری سازی این محصول در کشور با اشاره به اینکه ما شرکت کوچکی هستیم که اپراتورها حاضر نیستند با ما قرارداد ببندند، تصریح کرد: این در شرایطی است که برمبنای تست های فنی انجام گرفته ما توانسته ایم با هوآوی و نوکیا رقابت کنیم؛ اما متاسفانه تابحال نتوانسته ایم تعداد قابل توجهی آنتن به فروش برسانیم و صرفا توانستیم فقط ۵ درصد سهم بازار را از آن خود نماییم.
کابلی با اشاره به حمایت مالی صندوق نوآوری از شرکت های دانش بنیان، اشاره کرد: درست است که نقدیندگی در تولید خیلی مهم و راهگشاست، اما همه معضل اصلی شرکت ها پول نیست و صندوق نوآوری و شکوفایی اگر قصد نجات شرکت های دانش بنیان را دارد و می خواهد این شرکت ها وارد عرصه اقتصاد کشور شوند، باید در این زمینه نیز تدبیری بیندیشد و از شرکت ها حمایت کند.
وی نوسان نرخ ارز را یکی از چالش های شرکت های فناور دانست و افزود: انتظار داریم نهادهای مربوط همچون وزرات صنعت، سازمان تنظیم مقررات، مخابرات و همین طور صندوق نوآوری و شکوفایی نرخ ارز را برای شرکت های دانش بنیان تثبیت کنند و همین طور در مواردی که توان داخلی در تولید یک محصول وجود دارد، خرید خارجی ممنوع شود و اپراتورها حداقل ۵۰ درصد نیاز خودرا از شرکت های داخلی تامین کنند.
منبع:

You may also like